چرا کشاورزان سراغ لوله آب یزد می‌روند؟
0 -

چرا کشاورزان سراغ لوله آب یزد می‌روند؟

چرا کشاورزان سراغ لوله آب یزد می‌روند؟
5 آذر 1397, 10:53 / کد خبر:63194
کشاورزان شرق اصفهانی که مدتی است با جمع کردن تراکتورهایشان در یک محل به بی توجهی مسوولان نسبت به مشکلاتشان معترض بودند روز گذشته برای چندمین بار خط لوله انتقال آب به یزد را شکستند.
کشاورزان شرق اصفهانی که مدتی است با جمع کردن تراکتورهایشان در یک محل به بی توجهی مسوولان نسبت به مشکلاتشان معترض بودند روز گذشته برای چندمین بار خط لوله انتقال آب به یزد را شکستند.

به گزارش فارس، زاینده‌رود با کشیده شدن از غرب به شرق اصفهان زندگی و سرسبزی و پویایی را به این استان هدیه کرده بود و حاشیه نشینان این رودخانه زندگی و معیشت خود را با این رود گره زده بودند و به میزانی که از دیر باز از این رود بخشنده سهم داشتند از آب زایند‌رود استفاده می‌کردند.

سهم از رودخانه و یا به عبارت دیگر مجوز برداشت از آب رودخانه انقدر روشن و واضح است که مانند یک ملک با سند مشخص خرید و فروش و یا حتی برای ضمانت و مهریه کاربرد دارد؛ فراوانی آب در زاینده رود علاوه بر تامین آب حق آبه داران و حق آبه تالاب گاوخونی گاهی ملموس بود.

ماجرا از کجا شروع شد

در دهه هفتاد و با تصمیم مدیران وقت، آبی از زاینده رود برای حل مشکل کم آبی یزد در نظر گرفته شد که یک مصرف کننده جدید را کنار حق آبه داران اضافه می‌کرد همزمان با این تصمیم اصفهان و سرچشمه‌های زاینده‌رود بارش باران و برف کمتری را به خود دید تا سراغازی برای پیامدهای خشکسالی در اصفهان باشد کانون توجه‌ها از پیامدهای خشکسالی در اصفهان به شرق شهرستان معطوف شد؛ جایی که کشاورزی همه چیز بود و با خشکسالی سونامی فقر خود را به این منطقه رساند.

کشاورزان که سهم و حق‌ابه آن‌ها از رودخانه مشخص بود بعد از محروم شدن خود از آب به شکل های مختلف توام با خویشتن داری خواستار حق‌آبه خود شدند و در این میان با کم شدن منابع آبی در زاینده‌رود کانون توجه‌ها به سمت مصرف کنندگان جدید الورود در سهم از این رودخانه شد.

در حالی که رودخانه خشک نشده است سهم کشاورزان از آب رودخانه صفر شده است و به نان شب محتاج شده‌اند و کارد به استخوانشان رسیده است و مجموع اقدامات انجام گرفته هنوز نتوانسته حق‌آبه کشاورزان را محقق کند.

کشاورزان که حق‌آبه ان‌ها کاملا از مسوولان به رسمیت شناخته می‌شود اعتراضات خود را به شکل‌های مختلف و با مطرح کردن با نمایندگان مجلس دنبال کردند اما شاید تمام پیگیری‌ها و توجه ها که از نظر کشاورزان به معنای جاری شدن آب در رودخانه است اتفاق نیفتاد.

تراکتورها نماد هستند

اعتراض نمادین کشاورزان شرق اصفهان آلارمی است که با جمع کردن تراکتورها در ورودی شهرها به مسؤولان می‌دهند و به این معنی است که کشاورزان خواستار توجه سریع مسوولان هستند اتفاقی که بعد از خشکی زاینده‌رود در شرق اصفهان بارها تکرار شده است.

محسن مهرعلیزاده که در ابتدای ورودش کشاورزان شرق از این آلارم یک گام به جلوتر رفته بودند خیلی زود توانست اعتماد کشاورزان را جلب کند و با قول آب برای کشت پاییزه و جاری کردن دایمی آب در رودخانه مشغول به کار شود قول‌های آبی استاندار و طرح های که با جدید دنبال می‌کرد نیز هنوز سفره کشاورزان تاثیرش را ندیده بود بنابرین در اواخر حضور مهرعلیزاده آلارم کشاورزان یعنی تراکتورهایی که در ورودی برخی شهرها گذاشته شده بود باز هم دیده شد اما شاید بتوان گفت کشاورزان به مهرعلیزاده امید بسته بودند که با رفتن او اما و اگر‌ها باز هم شدت گرفت.

چرا کشاورزان سراغ لوله آب یزد می‌روند؟

در میان انبوهی از مشکلات کشاورزان و حق‌آبه‌ای که از ان‌ها گرفته شده در میان زمین‌های کشاورزی آن‌ها خط انتقال آب به یزد وجود دارد و این در حالی است که خشکی زمین‌ها و سفره‌ها در بین کشاورزان حکم فرماست و آب از این خط لوله به یزد انتقال پیدا می‌کند و از طرفی کشاورزان که فکر می‌کنند پایتخت نشینان در وزارت نیرو صدایشان را نمی‌شنوند اعتراضات خود را به سمت این خط انتقال می‌برند تا صدایشان شنیده شود.

علی‌رغم دفعات بسیاری که در فضای مجازی شکستن خط لوله آب یزد مطرح می‌شود این بار کاسه صبر کشاورزان سر آمد و با تجمع امروز کشاورزان شرق اصفهان با لودر و تراکتور در ورزنه و قارنه، لوله خط انتقال آب یزد شکسته شد.

اختلافی بین یزد و اصفهان نیست
کشاورزانی که در سردرگمی از طرح‌های نیمه تمام مانده‌اند و عدم اطلاع رسانی شفاف برای کشت و عدم کشت پاییزه نیز برای آن‌ها خود معضلی است باز هم اعتراضات ان‌ها کانون توجه شد کانون توجه‌ای که سفره‌های خالی و فقر در آن ستون‌های نگهدارنده اعتراضات است.

آن چیزی که با شکسته شدن لوله آب یزد کاملا روشن و واضح است این اقدام دعوایی برای دو استان نیست و فقط شکلی از اعتراض برای توجه به درخواست و دسترسی به حقی است که کشاورزان از ان محروم شده‌اند.

ارسال دیدگاه

با نظرات سازنده خود ما را در بهبود هرچه بهتر کیفیت مطالب یاری نمایید.

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز پنج شنبه 2 خرداد 98، شماره 3518 ؛ 02 خرداد 1398
روزنامه اصفهان امروز پنج شنبه 2 خرداد 98
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین