هنوز مشکل مدیریت منابع آب زاینده‌رود روی میز است
0 -

هنوز مشکل مدیریت منابع آب زاینده‌رود روی میز است

هنوز مشکل مدیریت منابع آب زاینده‌رود روی میز است
18 آذر 1397, 19:13 / کد خبر:64414
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اصفهان گفت: باوجود تلاش‌ها و اقداماتی که مسئولان حوزه آب برای مدیریت آب زاینده‌رود انجام می‌دهند، ولی هنوز مشکل روی میز است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اصفهان گفت: باوجود تلاش‌ها و اقداماتی که مسئولان حوزه آب برای مدیریت آب زاینده‌رود انجام می‌دهند، ولی هنوز مشکل روی میز است.
به گزارش  تسنیم، مسعود میرمحمدصادقی بعد از ظهر امروز در نشست هم‌اندیشی پروژه مدیریت یکپارچه منابع آب زاینده‌رود، با اشاره به مشکل آب در کشور اظهار داشت: ایران درگیر معضل آب است و این موضوع جزء معضلات روز کشور محسوب می‌شود.
وی افزود: آب یک مساله‌ای است که ذی‌نفعان زیادی دخیل و شریک هستند، بنابراین عبارت مدیریت یکپارچه منابع از همین جا به وجود آمد که انتظار داشتن از یک ارگان یا سازمان خاص که بتواند همه مشکلات این سیستم را حل کند، فکر بیهوده‌ای است و باید همه ذی‌نفعان را در کنار هم داشته باشیم تا مشکلات مختلف و دغدغه‌های هر کدام را بفهمیم و در حل آنها گام برداریم.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اصفهان با بیان اینکه پروژه مدیریت یکپارچه منابع آب به همه ابعاد پرداخته است، گفت: از وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها گرفته تا صنف کشاورزان اصفهان، سمن‌های استان اصفهان و چهارمحال بختیاری که در این پروژه همکاری ویژه برای رفع معضل آب داشتند.
وی بیان کرد: در حال حاضر از یک هزار و 400 میلیون ظرفیت سد زاینده‌رود، حدود 135 میلیون لیتر آب در سد وجود دارد. آنچه که می‌توانیم به آن اتکا کنیم معضلاتی است که داریم و با وجود اینکه وزارت نیرو، جهاد و صنعت و معدن و...زحمات زیادی می‌کشند، مشکل هنوز به صورت جدی روی میز است.
میرمحمدصادقی تصریح کرد: در جلسه‌ای که با وزیر نیرو و شورای آب وزارت نیرو برگزار شد، این پروژه طبق خواست وزیر در راستای کارهای انجام شده در این باره، در جلسه ارائه شد و خوشبختانه پروژه با استقبال روبه رو شد.
وی با اشاره به اینکه چرا هنوز این پروژه در حد عمل قرار نگرفته، اظهار داشت: همکاران این پروژه با تلاش‌هایی که کردند، توانستند یک پایگاه اطلاعاتی عظیم را تشکیل بدهند و با ابزار مدیریتی و نرم‌افزارهای مختلف، آب‌های زیرزمینی و سطحی، تصمیم‌گیری و سناریو سازی برای بحث مدیریت آب، ارائه کنند.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اصفهان افزود: تیم‌های آب منطقه‌ای اصفهان و چهارمحال از ابتدای پروژه، وارد عمل شدند و از کار با نرم‌افزار گرفته تا نوشتن برنامه‌های تکمیلی که بتواند به برنامه‌های بهره‌وری نزدیک کند کار کردند.
وی خاطرنشان کرد: در بخش صنایع نیز با کمک صنایع بزرگ اصفهان مانند فولاد مبارکه، ذوب آهن و شهرک‌های صنعتی کارهای بسیار خوبی انجام شده است و در این راستا شهرک صنعتی مورچه خورت به صورت یک مدل روی مدیریت پساب کار کرده و به نتایج خوبی دست یافتند.
میرمحمدصادقی با اشاره به اقدامات انجام شده در منطقه کاشان، اظهار داشت: در بحث آب شرب و مدیریت مصرف با نرم‌افزارهای مربوط اقداماتی انجام شده و در بحث بهبود کیفیت پساب فاضلاب نیز کارهای ارزشمندی انجام گرفته است.
 وی بیان کرد: براساس یک پایلوت ارتقای تصفیه خانه در دست انجام است و کارهای دیگری هم انجام شده که یکی از مهم‌ترین‌ آنها شورای هماهنگی حوزه است که اصول مورد نیاز در حوزه تبیین شده و اکنون اصول برای استفاده آماده است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اصفهان تصریح کرد: نظرات مختلفی روی این قضیه وجود دارد و در فاز سوم امیدواریم با کمک ایران و آلمان این قضیه کار شود و انتظار می‌رود تلاش مسئولان رده بالای وزارت‌خانه‌ها مفید واقع شود و در نتایج و عمل خودش را نشان بدهد.
وی گفت:  اینکه هر برنامه‌ای به خوبی انجام و هدایت شده باید به نقد و بررسی گذاشته شود و با نتایج پروژه در هم آمیخته شود و یک نتیجه خوب بدهد.
میرمحمدصادقی افزود:  ما باید در تصمیم‌گیری‌هایمان از حالت تجربی و خطا به سمت ابزار مدیریتی برویم و به خوبی بتوانیم برای رسیدن به هدف پیش برویم.
وی تصریح کرد: موارد ذکر شده ازجمله کارهایی است که در فازهای بعدی انجام می‌شود و این مهم است که همکاران نتایج خود را از سال 1389 تاکنون ارائه دهند و دوستان نگاه نقادانه به قضیه داشته باشند به دنبال تعریف و تمجید صرف نیستیم می‌خواهیم این نشست به یک نشست فعال تبدیل شود و کمک کنند که دقیقا هرکس در حوزه فعالیت خود وارد بحث شود و اگر هر کس مشکلی را دید، بگوید تا در رفع آن اقدام شود.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اصفهان با بیان اینکه بحث مرکز آموزش یکی از اجزای مهم طرح بوده و هست، اظهار داشت: مرکز آموزش در برنامه‌های این هفته به طور رسمی افتتاح می‌شود هر چند قبلا کارهای زیادی انجام داده بودند و دوره‌های آموزشی برای تربیت مدرسین برگزار کرده بودند.
وی ادامه داد: برای اجرایی شدن و کاربردی شدن این پروژه و مدیریت زاینده‌رود، باید مشکلات را حل کنیم و کار بسیار سختی در پیش داریم چراکه گفت‌و‌گو و هدایت علمی در جایی که ذی‌نفعان بسیاری حضور دارند،  سخت است مشکلات زیادی وجود دارد ولی باید پیش رفت تا به نتیجه رسید.
ارسال دیدگاه

با نظرات سازنده خود ما را در بهبود هرچه بهتر کیفیت مطالب یاری نمایید.

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز، شماره 3437 ؛ 04 بهمن 1397
روزنامه اصفهان امروز
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین