رشد ۱۵ برابری معاینه فنی خودروهای سنگین در اصفهان
0 -

۷۰ درصد آلایندگی شهر ناشی از تردد خودروهای باری درون شهری است

رشد ۱۵ برابری معاینه فنی خودروهای سنگین در اصفهان

رشد ۱۵ برابری معاینه فنی خودروهای سنگین در اصفهان
24 آذر 1397, 19:14 / کد خبر:64948
رییس سازمان مدیریت حمل و نقل بار و کالای درون شهری شهرداری اصفهان گفت: خودروهای باری درون شهری (سبک و سنگین) ۳۰ درصد تعداد خودروهای شهر را تشکیل می دهد، اما از نظر حجم آلایندگی در حدود ۷۰ درصد آلایندگی شهر مربوط به این خودروها است.

رییس سازمان مدیریت حمل و نقل بار و کالای درون شهری شهرداری اصفهان گفت: خودروهای باری درون شهری (سبک و سنگین) ۳۰ درصد تعداد خودروهای شهر را تشکیل می دهد، اما از نظر حجم آلایندگی در حدود ۷۰ درصد آلایندگی شهر مربوط به این خودروها است.  

به گزارش ایمنا ، مجید طهماسبی با بیان اینکه سازمان مدیریت حمل و نقل بار و کالای درون شهری سال ۹۲ با ابلاغ وزارت کشور به عنوان متولی ساماندهی و نظارت بار درون شهری مشخص شد، اظهار کرد: رشد روزافزون خودروهای سطح شهر، لزوم ساماندهی و نظارت بر آنها را تشدید کرده است.  

وی ادامه داد: اصنافی مانند اتحادیه ماشین آلات سنگین با نیروی انسانی محدود نمی‌تواند بر خودروهایی که در سطح شهر تردد می‌کند، نظارت داشته باشد به همین دلیل ساز و کار نظارتی بر خودروهای باری شهرها از سوی وزارت کشور در قالب تشکیل سازمان مدیریت حمل و نقل بار و کالای درون شهری، تدوین شد.

رییس سازمان مدیریت حمل و نقل بار و کالای درون شهری شهرداری اصفهان اظهارکرد: فرهنگ سازی در حوزه رانندگان و ناوبران، همکاری مشترک با پلیس راهور و صدور پروانه فعالیت، اشتغال، بهره برداری شرکت‌های حمل و نقل بار و همچنین تخصیص سوخت به خودروهای زیرمجموعه از جمله وظایف سازمان مدیریت حمل و نقل بار و کالای درون شهری شهرداری است.

وی با بیان اینکه در شهرداری اصفهان علاوه بر این وظایف، از حدود سه سال پیش وظیفه بهره برداری از مراکز معاینه فنی و نظارت بر بخش خصوصی بهره بردار این مراکز نیز بر عهده این سازمان قرار گرفت، خاطرنشان کرد: این سازمان در حال حاضر هشت مرکز معاینه فنی با ۱۳ خط برای معاینه فنی خودروهای سبک در شهر اصفهان در اختیار دارد.   

۶۰ درصد اتوبوس‌های شهری اصفهان معاینه فنی دریافت کردند

طهماسبی گفت: نخستین مرکز معاینه فنی خودروهای سنگین نیز سال گذشته در شهر اصفهان با هدف کاهش آلاینده‌ها تاسیس شد.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون خودروهای شهرداری با دستور شهردار اصفهان به منظور رعایت حقوق شهروندی و ایجاد هوای سالم برای شهر، ملزم به مراجعه به مراکز معاینه فنی شده اند، تصریح کرد: از یک ماه پیش شیفت ویژه برای اتوبوس‌های شهری در نظر گرفتیم و روزانه ۶۰ خودرو شهرداری معاینه فنی می شود.   

رییس سازمان مدیریت حمل و نقل بار و کالای درون شهری شهرداری اصفهان ادامه داد: اتوبوس های با عمر ۱۰ و بیش از ۱۰ سال باید دو بار در سال معاینه فنی شود.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر ۶۰ درصد اتوبوس های شهری اصفهان معاینه فنی شده است، تصریح کرد: عیوبی که در این معاینات شناسایی می شود به شرکت واحد اتوبوسرانی اعلام و مهلت زمانی برای رفع عیب داده می‌شود و مجددا اتوبوس‌ها مورد معاینه فنی قرار می‌گیرند. 

۷۰ درصد آلایندگی شهر ناشی از تردد خودروهای باری درون شهری است

طهماسبی افزود: در حال حاضر تخصیص سوخت به خودروهای شهرداری مشروط به دریافت معاینه فنی است و باید این شرط در خصوص خودروهای غیر شهرداری نیز انجام شود؛ خودروهای باری درون شهری (سبک و سنگین) ۳۰ درصد تعداد خودروهای شهر را تشکیل می دهد، اما از نظر حجم آلایندگی در حدود ۷۰ درصد آلایندگی شهر مربوط به این خودروهاست. 

رییس سازمان مدیریت حمل و نقل بار و کالای درون شهری شهرداری اصفهان ادامه داد: حدود یک هزار و ۶۰۰ اتوبوس واحد شهری در اصفهان تردد می‌کند، اما تعداد خودروهای سنگین دیزل که در سامانه ما ثبت شده است، ۹ هزار و ۵۰۰ مورد است. بنابراین باید سهم خودروهای سنگین دیزل را نیز در آلودگی هوا در نظر گرفت.

وی با بیان اینکه در معاینات فنی خودروهای سبک، سال گذشته ۱۴۷ هزار دستگاه خودرو سبک معاینه شدند که حدود ۵۰ درصد عیوب آن‌ها عیب‌هایی بوده که آلایندگی هوا را به دنبال داشته و ۳۰ درصد عیوب مربوط به نقص ایمنی بوده است، گفت: طرحی برای اثربخشی معاینات فنی در دست اقدام داریم تا مشخص کنیم خودرویی که آلاینده بوده مربوط به کدام شرکت و از کدام مدل خودرو است.   

طهماسبی با بیان اینکه این سازمان دسترسی مستقیم به اطلاعات سامانه کشوری سیمفا (سامانه یکپارچه معاینه فنی) ندارد، افزود: سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور وظیفه پشتیبانی و ارائه خدمات را به اتحادیه حمل و نقل همگانی واگذار کرده و همین امر سبب دشواری دسترسی ما به سیمفا شده است.  

رشد ۱۵ برابری معاینه فنی خودروهای سنگین در اصفهان 

وی خاطرنشان کرد: حدود ۳۵۰ هزار خودرو سبک در سطح شهر اصفهان وجود دارد که بخشی از آنها مانند خودروهای با عمر کمتر از چهار سال و نیز خودروهایی که در بیرون از شهر اصفهان معاینه فنی دریافت کرده اند، مشمول معافیت هستند.

رییس سازمان مدیریت حمل و نقل بار و کالای درون شهری شهرداری اصفهان افزود: سال گذشته ۱۵۰ هزار خودرو از سوی مراکز شهرداری معاینه فنی دریافت کردند.  

وی ادامه داد: ۹ هزار و ۵۰۰ خودروی سنگین دیزل در سامانه حمل بار سازمان مدیریت حمل و نقل بار شهرداری اصفهان، ثبت نام کرده اند که با توجه به اینکه بهمن ماه سال گذشته برای نخستین بار مرکز معاینه فنی فرزانگان را برای خودروهای سنگین راه اندازی کردیم، استقبال صاحبان این خودروها برای دریافت معاینه فنی با رشد ۱۵ برابری روبرو بوده است. 

طهماسبی با اشاره به لزوم استفاده از ابزارهای قانونی برای الزام خودروهای سنگین به دریافت معاینه فنی، تصریح کرد: در زمان صدور پروانه فعالیت برای خودروهای درون شهری باید کاربری خودرو توسط کارشناسان رسمی دادگستری تایید شود که به همین دلیل برای فعال شدن پروانه فعالیت خودروهای سنگین، باید صاحبان این خودروها به مراکز معاینه فنی خودروهای سنگین شهرداری مراجعه کنند.


ارسال دیدگاه

با نظرات سازنده خود ما را در بهبود هرچه بهتر کیفیت مطالب یاری نمایید.

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز، شماره 3430 ؛ 26 دی 1397
روزنامه اصفهان امروز
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین