روزنامه نسل فردا ؛ از هفته نامه تا روزنامه

آشنایی با روزنامه‌های استان اصفهان-1

روزنامه نسل فردا ؛ از هفته نامه تا روزنامه

روزنامه نسل فردا ؛ از هفته نامه تا روزنامه
2 آذر 1398, 01:19 / کد خبر:66092
روزنامه نسل فردا در سال ۱۳۷۰ با دوره انتشار هفته‌نامه به صاحب امتیازی و مدیرمسئولی رضا محزونیه منتشر شد. این هفته‌نامه پس از ۸ سال در سال ۱۳۷۸ با تغییر وضعیت به روزنامه تبدیل شده و در آغاز به صورت استانی در اصفهان و سپس منطقه‌ای توزیع داشت. از سال ۱۳۸۷ نیز با دریافت توزیع در سراسر کشور در جمع روزنامه‌های سراسری قرار گرفته است.
اصفهان امروز آنلاین- روزنامه نسل فردا در سال ۱۳۷۰ با دوره انتشار هفته‌نامه به صاحب امتیازی و مدیرمسئولی رضا محزونیه منتشر شد. این هفته‌نامه پس از ۸ سال در سال ۱۳۷۸ با تغییر وضعیت به روزنامه تبدیل شده و در آغاز به صورت استانی در اصفهان و سپس منطقه‌ای توزیع داشت. از سال ۱۳۸۷ نیز با دریافت توزیع در سراسر کشور در جمع روزنامه‌های سراسری قرار گرفته است.
این روزنامه در سال‌های بعد با توسعه فعالیت‌های خود به عنوان مؤسسه مطبوعاتی نسل فردا فعالیت خود را ادامه داد و در کنار انتشار نشریات جانبی مانند روزنامه اخبار اصفهان، مجله زندگی سالم، مجله گردشگری کوله، هفته نامه نسل فردای ورزشی و آگهی‌نامه خورشید، مؤسسه قرض الحسنه نسل فردا و خیریه محمد نقش جهان را فعال کرده‌است.
سردبیر روزنامه نسل فردا، مرضیه ربیعی، همسر رضا محزونیه است. از خانواده محزونیه، حسین محزونیه، فرزند ارشد خانواده هم به فعالیت مطبوعاتی در این موسسه مشغول است.
شماره صفر هفته نامه نسل فردا-31 شهریورماه1370
نخستین شماره نسل فردا
در سرمقاله شماره صفر نسل فردا در تاریخ 31 شهریور 1370 با عنوان سخن هفته نسل فردا آمده است:«به حول و قوه الهی و در آستانه شروع سال تحصیلی 71-70 انتشار هفته نامه «نسل فردا» را آغاز کردیم و از این پس شما می توانید در روزهای «یکشنبه» این هفته نامه را از کتابفروشی ها تهیه و مطالعه کنید. شکی نیست که یکی از عوامل سعادت و شقاوت هر ملتی، صلاح و فساد نسلی است که فردا باید در مسند قدرت بنشیند و اداره امور جامعه را به عهده گیرد؛ از این رو هر نظامی اگر بخواهد واقع بین باشد و با یک آینده نگری درست به مسایل نگاه کند، باید به نسل «نوجوان» اهمیت لازم را داده و در صدد شناخت مشکلات و ارایه راه حل منطقی برای هر یک از آنها باشد. طبیعی است هر چه این مهم به بوته فراموشی سپرده شود، اثرات منفی و زیان بار آن در آینده و در کل جامعه، به طور محسوسی ظاهر خواهد شد. پس باید نیروها و استعدادهای بالقوه و عظیم نسل فردا را شناخت و در جهت رشد و باروری تلاش کرد. این مسئله با درک اینکه «یک سوم» جمعیت ایران را نسل نوجوان و جوان تشکیل می دهد، از درجه اهمیت بیشتری برخوردار می شود و بی دلیل نیست که امام راحل فرمودند: «امید من به شما توده جوان است». هفته نامه «نسل فردا» تلاش دارد تا اولا این معادن غنی انسانی را در حد مقدورات خود شناسایی و به همه معرفی کند و ثانیا محلی باشد برای انعکاس مشکلات و مسایلی که نسل نوجوان و جوان امروز با آن دست به گریبان است. واضح است اگر ادعا کنیم پر کردن بخشی از اوقات فراغت شما هم جزو اهداف ماست؛ سخنی به گزاف نگفته ایم. از این رو ما دست نیاز و همکاری با تمامی کسانی می دهیم که به نحوی با مسایل جوانان و نوجوانان درگیر هستند و می توانند ما در ارایه هر چه بهتر این مجموعه یاری دهند.

سختی کاری که باعشق ، کمتر دیده می شود
در سال مهرماه 94 و به مناسبت بیست و پنجمین سال انتشار نسل فردا، گفتگویی از این خانواده فرهنگی و رسانه‌ای در این روزنامه منتشر شده است که در ادامه بخش‌هایی از آن را می‌خوانید:
۳۱ شهریور ماه ۱۳۷۰ بود که اولین اخبار و رویدادهای اصفهان، مهد علم و هنر ایران زمین، همراه با مطالب آموزنده در هفته نامه ای تحت عنوان نسل فردا به چاپ رسید و روی دکه های سطح شهر قرار گرفت. این نوزاد فرهنگی به تدریج با فراز و نشیب های فراوان مراحل رشد خود را طی کرد تا اینکه امروز پس از گذشت ۲۵ سال، به بلوغ رسید. نشریه ای برای سلایق و سنین گوناگون، روزنامه ای که افق نگاه و چشم اندازش برای نسل های فردا و آیندگان در نظر گرفته شده است. ارایه ربع قرن تلاش مستمر و بدون وقفه در قلب فرهنگ و تمدن اسلامی و بعدها حضور رقبایی که آنها نیز به نوبه خود حرفی برای گفتن دارند، قابل توجه و کم نظیر است. به بهانه بزرگداشت ۲۵ سالگی روزنامه استان اصفهان، گپ و گفت خودمانی انجام دادیم با ۴ رکن اصلی این نشریه، افرادی که به سهم خود از ابتدای شکل گیری تاکنون، نقش بسزایی در اشاعه فرهنگ مطالعه و نشر مطبوعات در دیار نصف جهان ایفا کرده اند.
سختی کاری که با عشق شروع شود. کمتر دیده می شود
رضا محزونيه ، جوانی ۳۰ ساله بود که ناگهان در هیاهوی فعالیت های رسانه تصویری، جرقه تاسیس روزنامه به ذهنش خطور می کند، عزم خود را جزم کرده و با اراده ای راسخ قدم در راهی می گذارد که شاید آن زمان کمتر کسی جسارت ورود به آن را داشت. او که حالا مرز ۵۵ سالگی گذشته همچنان با همان نیروی جوانی، هر روز خود را با دنیای خبر آغاز می کند و خستگی ۲۵ سال تلاش خود را با مشاهده ارتقاء حوزه نشر و مطبوعات در شهر و دیارش از یاد می برد. وی به رغم همه دل مشغولی های شغلی، دقایقی را در اختیارمان قرارداده و سوالاتمان را پاسخ می دهد.
*چه شد که به فکر راه اندازی روزنامه افتادید قبل از آن مشغول چه حرفه ای بودید؟
از کودکی به نوشتن و قلم علاقه مند بودم ( بالبخند) انشاءنویسی ام در دوران مدرسه خوب بود و بهترین نمره را از این درس می گرفتم. شدت علاقه به نوشتن به حدی بود که حتی انشاء خواهرم را هم من می نوشتم، با اینکه رشته تحصیلیم مهندسی پتروشیمی بود، اما علاقه مندی وافر به هنر نویسندگی، باعث شد چند سالی را با سازمان صدا و سیمای اصفهان همکاری کنم تا اینکه پس از مدتی ورود به عرصه رسانه مکتوب را به رسانه تصویری ترجیح دادم و خب بعد از مشورت با همسر و برخی دوستان پیشکسوت در این عرصه، فعالیتمان را شروع کردیم.
*قطعا شروع هر کار به ویژه اطلاع رسانی و خبر آن هم در دو دهه و نیم گذشته در اصفهان، بدون مشکل نبوده است؟ برایمان از خاطرات آن زمان بگویید.
( با لبخندی توام با اندونی عمیق) میدان احمد آباد ابتدای خیابان سروش طبقه فوقانی یک فرش فروشی اتاق ۱۲ متری استیجاری هیچ وقت فراموش نمی شود. البته سختی کاری که با عشق شروع شود، کمتر دیده می شود و آنچه که در ادامه خواهم گفت، صرفا مرور خاطرات است نه ابراز پشیمانی از گامی که برداشته شد و البته امیدوارم الگویی باشد برای جوانان امروز و نسل های بعد که بدانند برای رسیدن به هدف های ارزشمند، باید سختکوشی و استقامت را سرلوحه کار خود قرار دهند. بدون هیچ گونه پشتوانه مالی حتی شرایطی زیر صفر در حالی که گاهی احساس می کردیم به زندگیمان هم بدهکاریم، به اتفاق همسرم، فعالیت فرهنگیمان را در همان اتاق کو