آب زاینده رود هویت بخش کشاورزی اصفهان است
0 -

قائم مقام سازمان جهاد کشاورزی:

آب زاینده رود هویت بخش کشاورزی اصفهان است

آب زاینده رود هویت بخش کشاورزی اصفهان است
19 دی 1397, 15:23 / کد خبر:67199
قائم مقام سازمان جهاد کشاورزی اصفهان گفت: آب زاینده رود از سویی هویت بخش کشاورزی استان و نشانه زنده بودن این دیار است.
قائم مقام سازمان جهاد کشاورزی اصفهان گفت: آب زاینده رود از سویی هویت بخش کشاورزی استان و نشانه زنده بودن این دیار است.
ه گزارش ایرنا، مهرداد مرادمند روز چهارشنبه در اجتماع کشاورزان اصفهان در مسجد گلزار خوراسگان افزود: کشاورزان استان علاوه بر وضعیت آب برای کشت و کار خود برای وضعیت آب شهر و ساکنان این دیار نگران هستند.
وی اضافه کرد: بر این اساس تمامی مسوولان و متولیان امر در استان بصورت یکپارچه حامی کشاورزان و پیگیر برگرداندن حقابه از دست رفته آنها هستند.
قائم مقام جهاد کشاورزی اصفهان با اشاره به افزایش خروجی سد زاینده رود در هفته اول بهمن ماه امسال برای تامین نیاز آب شهر اصفهان و بخش کشاورزی این منطقه گفت: در این راستا بازدیدهایی از سوی کارشناسان این سازمان برای برداشتن موانع عبور آب در مسیر صورت می گیرد.
وی به توزیع بذر و نهاده به کشاورزان خبر داد و گفت: کشاورزان باید از طریق شرکت تعاونی های مناطق خود نسبت به دریافت بذرهای توزیعی اقدام کنند.
مرادمند یادآور شد: در مناطقی هم که امکان کشت گلرنگ به جای گندم وجود دارد بذر آن بین کشاورزان توزیع خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه در استان همجوار بندهای خاکی برای مهار آب زده شده گفت: این موضوع به وزارتخانه جهاد کشاورزی گزارش شده است تا از این طریق به آنها برای اصلاح بندها فشار وارد شود.
جمعی از کشاورزان اصفهان برای پیگیری حقابه خود از زاینده رود و همچنین مشکلات عدیده ای دیگر امروز در مسجد خوراسگان اجتماع کردند.
کاهش بارش در سال های زراعی قبلی در حوضه آبریز فلات مرکزی ایران که زاینده رود بزرگترین رودخانه آن به شمار می رود، باعث شده تا میزان آب ورودی به سد زاینده رود به حداقل خود برسد و امکان تخصیص آب برای کشت کشاورزان غرب و شرق اصفهان وجود نداشته باشد.
کشاورزان و باغداران شرق و غرب استان اصفهان در چند سال اخیر و امسال در چند نوبت با حضور در نقاط مختلف استان، رسیدگی به وضعیت حقابه و حل مشکلات معیشتی خود را خواهان شدند.
حوضه زاینده رود از دو استان اصفهان و چهارمحال و بختیاری تشکیل شده که 93 درصد از مساحت و 98 درصد از جمعیت زیر پوشش این حوضه در اصفهان و هفت درصد از مساحت و 2 درصد از جمعیت زیر پوشش آن در استان چهار محال و بختیاری قرار دارد.
زاینده رود 360 کیلومتر طول دارد که 280 کیلومتر آن آب ندارد و تالاب گاوخونی هم در نبود آب در سالهای آینده به تاکید کارشناسان یکی از چالشهای زیست محیطی کشور و فلات مرکزی ایران تبدیل می شود.
این رود بزرگترین رودخانه منطقه مرکزی ایران است که از کوه‌های زاگرس مرکزی بویژه زرد کوه بختیاری سرچشمه گرفته و در کویر مرکزی ایران به سمت شرق پیش می‌ رود و به تالاب گاوخونی در شرق اصفهان می ‌ریزد. 
این رودخانه که علاوه بر جاذبه تفریحی و فرهنگی، همواره نقشی موثر در کشاورزی و اقتصاد منطقه بویژه شرق اصفهان و هستی تالاب گاوخونی داشته است که به علت تغییرات اقلیمی، خشکسالی های متوالی، تراکم جمعیت و افزایش برداشت بی رویه به یک رود خانه فصلی تبدیل و در محل پایین دست در فصول گرم بویژه تابستان با خشکی مواجه شده است.
ارسال دیدگاه

با نظرات سازنده خود ما را در بهبود هرچه بهتر کیفیت مطالب یاری نمایید.

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز، شماره 3436 ؛ 03 بهمن 1397
روزنامه اصفهان امروز
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین