جزئیات
0 -

چگونه کلیپ شادی سربازان، ختم‌به خیر شد

جزئیات "کلیپ شادی سربازان"

جزئیات
23 دی 1397, 11:52 / کد خبر:67468
شمارش آغاز می‌شود «یک، دو، سه» بعد از آن در حالی که همه انتظار دارند صدای مارش نظامی به گوش‌شان برسد، آهنگ پرواز گروه آریان نواخته می‌شود که نوازندگان آن چند سرباز در یک پادگان هستند.
شمارش آغاز می‌شود «یک، دو، سه» بعد از آن در حالی که همه انتظار دارند صدای مارش نظامی به گوش‌شان برسد، آهنگ پرواز گروه آریان نواخته می‌شود که نوازندگان آن چند سرباز در یک پادگان هستند.
به گزارش اعتماد، این فیلم چند دقیقه‌ای از "رقص و پایکوبی این سربازان" به سرعت در فضای مجازی دست به دست می‌شود و آن‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی، از توییتر گرفته تا اینستاگرام و تلگرام دستی دارند، بعید است آن را ندیده باشند؛ فیلمی که تنها یک دقیقه است، اما لبخند را به لب جمعیت زیادی آورد و در این میان واکنش‌های زیادی هم به دنبال داشت. حمایتی غیر‌منتظره
«اضافه خدمت خواهند خورد»، «در حالی که شما این "کلیپ شادی سربازان" را می‌بینید، احتمالا این سرباز‌ها بازداشت هستند یا قوانین تنبیهی شامل حال‌شان شده». این دو جمله نمونه‌ای از صد‌ها جمله‌ای است که کاربران درباره این کلیپ و این سرباز‌ها که سربازان سپاهی هم هستند، مطرح کرده‌اند. درست در میان این حرف‌ها و گمانه‌زنی‌ها واکنش رییس ستاد سرمایه انسانی ستاد کل نیرو‌های مسلح همه را متعجب کرد. او در صفحه شخصی‌اش در اینستاگرام با انتشار این ویدیو نوشت: عده‌ای گلایه‌مند هستند و خودشان دست در دست دشمن باعث نفاق بین یگان‌ها هستند. سردار کمالی نوشت: یک کلیپ ساده شادی از سربازان که حتما در هر جایی صورت می‌گیرد، اما فیلمش پخش نمی‌شود. فکر کنید جوان خودتان است! حق شادی ندارد؟ دشمن شادکن نباشیم. ساعاتی بعد تصاویری از چت یکی از همین سرباز‌ها با سردار کمالی منتشر شد.
گفتگو کوتاه بود؛ اول یکی از سربازان با نام محسن مریوانی برای انتشار ویدیو از سردار کمالی کسب اجازه می‌کند که او در پاسخش می‌نویسد: چه اشکالی دارد؟ سرباز مگر دل ندارد؟ مگر انسان نیست؟ بنده مخالف هر گونه برخورد برای کلیپ منتشر شده، هستم. اگر مشکلی در پادگان به وجود آمده است، اطلاع دهید. سرباز هم در پاسخش عنوان می‌کند: ممنون سردار خدمت من که تمام شده است من نگران آن پاسدار هستم.
واکنش‌ها به یک کلیپ شادی
اولین واکنش‌ها به این کلیپ بعد از سردار کمالی‌پور، مربوط به حمیدرضا جلایی‌پور از اساتید جامعه‌شناسی دانشگاه و فعال سیاسی اصلاح‌طلب است. او با اشاره به اظهارات سردار کمالی‌پور می‌نویسد: «دست‌مریزاد به سردار کمالی به همین راحتی آنچه با واکنش نامناسب و نسنجیده می‌توانست به سوژه رسانه‌هایی تبدیل شود که ایران را پیش از رسیدن به وضعیتی که مطلوب می‌دانند «ویران‌شهر» می‌خواهند و برای تمهیدش به ترامپ نامه می‌نویسند، به یک شادی کوچک خواستنی تبدیل شد.»
مصطفی تاجزاده و آذر منصوری نیز از فعالان سیاسی نیز در صفحه اینستاگرام خود با انتشار این ویدیو از سربازان و اظهارات سردار کمالی حمایت کردند.
استرس به جای لبخند
آن قدر واکنش‌ها به این کلیپ زیاد بود که گفتیم حتما خود این سرباز‌ها هم از این واکنش‌ها خوشحال شده‌اند، اما وقتی با آن‌ها صحبت کردیم بیشتر از آنکه خوشحال باشند، مضطرب و نگران بودند. یکی از آن سرباز‌ها که اتفاقا در این کلیپ بیشتر از همه مورد توجه قرار گرفته بود و بین دیگران ساز به دست رژه می‌رفت گفت: فکرش را نمی‌کردیم، این کلیپ منتشر شود و آن هم به این سرعت همه فضای مجازی را تسخیر کند. اصلا نمی‌دانیم چه کسی آن را منتشر کرده است. او ادامه می‌دهد: ما گروه رزم‌نواز پادگان بودیم و هر روز تمرین داشتیم. این هم یک تمرینی بود که در سال ۹۶ انجام دادیم، اما نمی‌دانم چطور شد که این ویدیو منتشر شد. او که می‌گوید این فیلم مربوط به یک سال پیش است، درباره برخورد‌ها گفت: تاکنون برخوردی با ما صورت نگرفته است و حتی یکی از بچه‌ها که با سردار کمالی صحبت کرده بود، ایشان گفته بود اتفاقی نمی‌افتد؛ در واقع ایشان خیلی حمایت کردند، اما اینکه این حمایت‌ها در دایره عمل چقدر ظهور و بروز داشته باشد، نمی‌دانم. یکی دیگر از سرباز‌ها نیز گفت: از ساعتی که این کلیپ منتشر شده از چند جا با ما تماس گرفتند و ما را تهدید به برخورد کردند حتی گفتند از شما شکایت می‌کنیم. او می‌گفت: از پادگانی که ما در آن خدمت می‌کردیم با بچه‌ها تماس گرفته‌اند که اجمالا خودشان را به حفاظت معرفی کنند.
او ادامه داد: به قرآن آن قدر استرس دارم که شماره غریبه تماس می‌گیرد، تمام تنم می‌لرزد. درست است که یک سال می‌شود خدمت‌مان تمام شده، اما هیچ یک دوست نداریم به خاطر یک کلیپ در زندگی شخصی‌مان دچار مشکل بشویم.
 
از کمک به زلزله‌زدگان تا احضار به حفاظت
«به خدا نمی‌دانم چطور این کلیپ منتشر شد و چه کسی این را منتشر کرد و با حیثیت همه ما بازی کرد.» این را یکی دیگر از سرباز‌ها که می‌گفت: ارشد گروه است می‌گوید. هر چند او این جملات را همراه با خنده به زبان می‌آورد، اما استرس در صدایش کاملا هویداست. او ادامه می‌دهد: ما یک‌سال پیش خدمت‌مان تمام شد، اما امروز از حفاظت، اطلاعات، فرمانده مستقیم همه با من تماس گرفتند؛ حتی یکی از کادری‌ها با من تماس گرفت و گفت: حتی اگر سپاه هم با شما کاری نداشته باشد من خودم از شما شکایت می‌کنم. او ادامه داد: ما کارمان موزیک بود و برای اینکه ایرادات کارمان را متوجه بشویم از هر تمرینی فیلم می‌گرفتیم و حالا بعضی موقع‌ها هم از این کار‌ها می‌کردیم تا این دو سال خدمت تمام شود و اصلا از این فیلم‌ها زیاد داریم. او می‌گفت: ما سختی هم زیاد داشتیم همین یک‌سال پیش موقع زلزله کرمانشاه سه گروه شدیم و سه هفته برای کمک‌رسانی به مناطق زلزله‌زده رفتیم. یا هرگاه شهدای مدافع حرم یا شهدای گمنامی می‌آوردند ما همه مراسمات را شرکت می‌کردیم و اصلا برنامه‌های شرق و جنوب تهران کامل به عهده ما بود. او گفت: بعد از این هم که ما خدمت‌مان تمام شد دیگر آن پادگان موزیک زنده نداشت و همه با موسیقی‌های ضبط شده اجرا می‌شود. این سرباز که دیگر یک سالی بود با دوران خدمت خداحافظی کرده بود، می‌گفت: ما کارمان این بود حالا یکی این‌طور شد و الان همه منتظریم، ببینیم قرار است چه اتفاقی بیفتد.

وقتی از او پرسیدیم، اصل حرف مسوولان پادگان که با شما تماس گرفته‌اند چیست، گفت: می‌گفتند چرا منتشر کردید، اما ما اصلا این فیلم‌ها را برای این نگرفته بودیم که منتشر کنیم فقط برای خودمان بود و حتی اگر دقت کرده باشید دو کادری که در فیلم هستند نمی‌دانند ما داریم فیلم می‌گیریم، چون اساسا گوشی نباید داخل پادگان ببریم. او درباره حمایت سردار کمالی هم گفت: بعد از انتشار این فیلم در پیج من نوشت من این را در استوری خودم گذاشتم و نگران نباشید، اتفاقی نخواهد افتاد، اما واقعیت این است که مشخص نیست که این صفحه خود سردار است یا خیر؟ می‌دانید که از این صفحه‌های جعلی زیاد وجود دارد و نمی‌توان خیلی به آن‌ها اعتماد کرد. او گفت: اگر این حمایت‌ها واقعی است پس چرا کادری‌ها که در فیلم بودند را به حفاظت بردند. این سرباز در پایان گفت: ما کارمان موزیک بود و هیچ وقت تصور نمی‌کردیم، این کلیپ‌هایی که فیلمبرداری می‌کنیم روزی منتشر و این‌طور خبرساز شود. واقعیتش هم این است که ما آن قدر که نگران آن کادری‌ها هستیم اصلا نگران خودمان نیستیم. # فرمانده، # سرباز
انتشار این ویدیو در توییتر در عرض چند ساعت آنقدر با واکنش روبه‌رو شد که فقط کافی بود توییتر را باز کنیم تا خیل صحبت‌ها پیرامون این ویدیو جلوی چشم‌مان صف ببندند.

علی پهلوان، خواننده اصلی گروه آریان که این چند سرباز آهنگش را با رقص و پایکوبی می‌نواختند با انتشار دوباره این ویدیو گفت: اینکه روزم ساخته شد از حرکت این سرباز‌ها حمایت کرد.

عماد بهاور: چه حس خوبی داره درک متقابل و رفاقت #فرمانده و #سرباز! بار‌ها این فیلم رو امروز دیدم و کلی باهاش حس خوب داشتم به خصوص با چاشنی استوری #سردار_کمالی!

اما کاربران توییتر هم اظهارات جالبی داشتند. در این میان فردی نوشته بود: وقتی فیلم رو دیدم با خودم گفتم یا حضرت عباس، سر و کارشون با کرام الکاتبینه و ماه‌ها اضافه خدمت، اما وقتی واکنش سردار کمالی رو دیدم به وجد اومدم.

کاربر دیگری هم نوشته بود: نمی‌دانم چرا مامانم هر وقت سرباز می‌بینه واسه‌شون غصه می‌خوره، مخصوصا اگر سرباز غریب یا از راه دور باشه! ولی خداییش کلیپ سرباز‌ها چه دوست‌داشتنی و روحیه بده بود! از کجا معلوم؟ شاید هم واقعا برای شکوندن یخ فضای ضد‌سربازی پخش شده باشه!
ارسال دیدگاه

با نظرات سازنده خود ما را در بهبود هرچه بهتر کیفیت مطالب یاری نمایید.

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز یکشنبه 5 خرداد 98، شماره 3520 ؛ 05 خرداد 1398
روزنامه اصفهان امروز یکشنبه 5 خرداد 98
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین