به ازای هر اصفهانی 6 دهم جلد کتاب در استان موجود است
0 -

سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی :

به ازای هر اصفهانی 6 دهم جلد کتاب در استان موجود است

به ازای هر اصفهانی 6 دهم جلد کتاب در استان موجود است
25 دی 1397, 19:23 / کد خبر:67723
سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی اصفهان گفت: اکنون به ازای هر نفر در این استان 6 دهم جلد کتاب در کتابخانه های عمومی موجود است.
 سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی اصفهان گفت: اکنون به ازای هر نفر در این استان 6 دهم جلد کتاب در کتابخانه های عمومی موجود است.
امیر هلاکویی روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا، میزان کتاب های موجود در کتابخانه های عمومی استان را سه میلیون و 200 هزار جلد و جمعیت استان را پنج میلیون نفر اعلام کرد و افزود: براساس استاندارد باید به ازای هر نفر چهار جلد کتاب در کتابخانه های عمومی وجود داشته باشد.
وی اضافه کرد: این در حالی است که هر ساله در یک یا دو مرحله از محل اعتبارات نهاد کتابخانه های عمومی، کتاب های جدید خریداری و به موجودی کتاب ها افزوده می شود ولی باز هم جوابگو نیست.
سرپرست کتابخانه های عمومی اصفهان در پاسخ به شیوه به روز کردن عناوین و محتوای کتاب ها تصریح کرد: هر ساله عملیات وجین (عمل حذف کردن یا جابجا کردن نسخه های زائد کتابهایی که به
ندرت مورد استفاده قرار می گیرند) و رف خوانی ( سرشماری کتاب های کتابخانه) در کتابخانه های عمومی استان انجام می شود.
وی همچنین به شیوه خرید کتاب توسط کتابداران براساس نیازسنجی های صورت گرفته در منطقه اشاره کرد و گفت: بسیاری از کتاب ها از بین عناوین پرمخاطب سال انتخاب و خریداری می شود.
هلاکویی سرانه مطالعه در استان را بین 6 تا 14 دقیقه ذکر و اضافه کرد : این زمان مجموع مطالعات فضای مجازی و حقیقی و مکتوب را در بر می گیرد.
وی با اشاره به تاثیر ضعف آگاهی و مطالعه نکردن در بروز بسیاری از معضلات فردی، خانوادگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی یادآور شد : بر این اساس باید تمام نهادهای فرهنگ در ایجاد و تقویت فرهنگ مطالعه در جامعه بکوشند.
هلاکویی ایجاد انگیزه برای مطالعه را از جمله برنامه های کتابخانه های عمومی اصفهان برشمرد و گفت: یکی از راهکارها در این زمینه دسترسی آسان است زیرا در زمان حاضر تنها 20 درصد مردم به کتابخانه های دسترسی دارند.
سرپرست کتابخانه های عمومی اصفهان ادامه داد : در این راستا 37 ایستگاه مطالعه در فضاهای پرمخاطب اصفهان شامل بیمارستان ها، فرودگاه، پایانه های حمل و نقل عمومی، شهرداری ها و دیگر مراکز دایر شده است.
وی یادآور شد: به طوری که در پنج سال اخیر 800 هزار جلد از طریق این ایستگاه ها در اختیار مردم گذاشته شده است.
هلاکویی بیان کرد : برای ایجاد انگیزه مطالعه در بین مردم، نهاد خانواده به عنوان اصلی ترین کانون باید تلاش کند.
وی آموزش و پرورش را به عنوان عظیم ترین دستگاه تعلیم وتربیت کشور مسوول ایجاد انگیزه و فرهنگ مطالعه در بین دانش آموزان و خانواده ها ذکر کرد و افزود: آموزش عالی، نویسندگان، کتابفروشان، کتابداران و رسانه ها نیز در این مسیر بسیار تاثیرگذار هستند.
سرپرست کتابخانه های عمومی اصفهان، همچنین مهارت مطالعه و کتابخوانی را در ایجاد انگیزه در بین افراد مهم برشمرد و گفت: مطالعه کاری سهل و در عین حال ممتنع است و برخی افراد به دلایلی به آن روی نمی آورند و در صورتی که با مهارت مطالعه مانند خلاصه نویسی آشنا باشند به راحتی کتابخوان می شوند.
هم اکنون 180 باب کتابخانه نهادی و 120 کتابخانه مشارکتی با فضایی معادل یکهزار و 300 مترمربع و 220 هزار نفر عضو در استان اصفهان فعال است.
ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز پنج شنبه 23 آبان ۱۳۹۸، شماره 3654 ؛ 23 آبان 1398
روزنامه اصفهان امروز پنج شنبه 23 آبان ۱۳۹۸
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین