اصفهان امروز: مدیر حوادث و فوریت‌های پزشکی استان اصفهان گفت: طبق گزارش‌های ارسالی در روز جمعه و شنبه به مرکز فوریت‌های پزشکی 12 نفر در استان اصفهان براثر گاز گرفتگی با مونوکسید کربن دچار مسمومیت شدند.
غفور راستین اظهار کرد: ساعت 10 روز جمعه هشتم بهمن‌ماه، در تماسی با اتاق فرمان 115 اعلام شد که 4 نفر از اعضای یک خانواده در شهرستان داران براثر مسمومیت با گاز مونوکسید کربن، سطح هوشیاری خود را از دست داده‌اند.
وی بابیان اینکه علت این حادثه نشت CO از آبگرمکن منزل بوده است، افزود: تمامی مصدومان که 2 زن، یک مرد و یک کودک بودند پس از دریافت خدمات درمانی اورژانس پیش بیمارستانی توسط آمبولانس به بیمارستان منتقل شدند.
مدیر حوادث و فوریت‌های پزشکی استان اصفهان تصریح کرد: در حادثه‌ای دیگر حدود ساعت 18 و 26 دقیقه نیز یک مرد و یک زن براثر روشن کردن زغال در محیط بسته در باغ بهادران اصفهان، دچار مسمومیت با CO شدند که امدادرسانی به این افراد توسط تکنسین‌های فوریت‌های پزشکی انجام شد.
وی خاطرنشان کرد: ساعت 21 و 41 دقیقه هم 3 زن در خیابان درخشان اصفهان براثر انتشار گاز مونوکسید کربن از لوله بخاری مسموم شدند که این مصدومان هم پس از انجام اقدامات درمانی فوریت‌های پزشکی توسط واحد امدادی اورژانس 115 توسط آمبولانس به بیمارستان عیسی بن مریم منتقل شدند.
راستین افزود: در روز شنبه هم دو حادثه گازگرفتگی جداگانه در شهر درچه و فولادشهر 2 خانم و یک کودک را راهی بیمارستان کرد.
وی برای پیشگیری از گاز گرفتگی توصیه کرد: همه خانواده‌ها لوله بخاری‌های موجود در داخل و بیرون از ساختمان را بررسی کرده و از زغال برای گرمایش استفاده نکنند.
مدیر مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی استان اصفهان در پایان افزود: علائم مسمومیت با گاز مونوکسید کربن شامل سردرد، سرگیجه، تهوع و آبریزش بینی است که در صورت مشاهده این علائم بایستی به‌ سرعت به فضای بیرون و هوای آزاد رفت و در صورت ایجاد کاهش هوشیاری در افراد سریعاً از مرکز فوریت‌های پزشکی با گرفتن شماره 115 امداد خواهی کرد.