روشن: اراده‌ای بر حل مساله زاینده‌رود نیست
0 -

روشن: اراده‌ای بر حل مساله زاینده‌رود نیست

روشن: اراده‌ای بر حل مساله زاینده‌رود نیست
28 بهمن 1397, 14:53 / کد خبر:70114
رییس کمیسیون فرهنگی و ورزشی شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: اراده‌ای بر حل مساله زاینده رود نیست و این درحالی است که اینک مساله آب مساله‌ای ملی است و باید با پرهیز از هرگونه منفعت طلبی و قوم‌گرایی نسبت به حل آن و اتخاذ تصمیمی درست اقدام کرد.

رییس کمیسیون فرهنگی و ورزشی شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: اراده‌ای بر حل مساله زاینده رود نیست و این درحالی است که اینک مساله آب مساله‌ای ملی است و باید با پرهیز از هرگونه منفعت طلبی و قوم‌گرایی نسبت به حل آن و اتخاذ تصمیمی درست اقدام کرد.

به گزارش خبرنگار ایمنا، فریده روشن در نطق میان دستور خود در شصت و هفتمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان ضمن تسلیت شهادت پاسداران شهید مدافع مرزهای کشور و با آرزوی تحقق صلح و امنیت در کشور و منطقه و پایان گرفتن خصومت‌ها و حرکت‌های تروریستی به بسته شدن دریچه‌های سد رودخانه زاینده‌رود اشاره و اظهار کرد: زاینده‌رود تنها رودخانه دایمی فلات مرکزی ایران است که حول محور جریان دایمی آن، از سرچشمه تا تالاب بین‌المللی گاوخونی، شهرنشینی و زندگی در فلات مرکزی ایران شکل گرفت.

وی افزود: طبق قانون تامین آب زیستی زاینده‌رود و تالاب گاوخونی و حقابه‌های قانونی کشاورزان پس از شرب بالاترین اولویت تامین بوده و وزارت نیرو موظف به تامین آب مورد نیاز محیط زیست و پایداری جریان زاینده رود است.

رییس کمیسیون فرهنگی و ورزشی شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان اینکه متاسفانه با سوءتدبیر و تصمیمات غلط در سطح حوضه‌های آب‌خیز و آب‌ریز و تامین آب شرب شهرهای مختلف فلات مرکزی ایران، زاینده‌رود رو به نابودی رفت، اضافه کرد: خشکاندن این اصلی‌ترین منبع تغدیه آبخوان دشت اصفهان و افزایش فشار بر منابع زیرزمینی امروز نه تنها با ایجاد فرونشست در زمین و تهدید ابنیه آثار تاریخی و ساختمان‌ها بلکه با کاهش سطح آب‌های زیرزمینی به تهدیدی جدی تبدیل شده است.

وی گفت: زمین‌های کشاورزی تشنه، خانواده‌های منتظر و ساکنان شهرها و روستاهایی که اینک علاوه بر مشکلات اقتصادی با انواع بیماری های ناشی از خشکسالی نیز رو به هستند، حیوانات و درختانی که در معرض نابودی قرار گرفته‌اند و سرانجام تالابی که بیش از 13 سال است منتظر قطره‌ای آب است، تغییر اکوسیستم و گسترش کویر و تهدید تمدن انسانی منطقه از جمله آسب های خشک شدن زاینده رود است.

روشن با بیان اینکه خطر انتشار ریزگردهای سمی تالاب خشک گاوخونی نه تنها استان اصفهان بلکه تا شعاع هزار کیلومتر را تهدید می‌کند، افزود: باید باور داشته باشیم که بدون زاینده‌رود زندگی در منطقه متوقف شده و با افزایش مهاجرت رو به رو هستیم و سرانجام آنکه هیچ‌گونه توسعه‌ای رخ نخواهد داد.

وی افزود: در حالی که سال‌هاست کشاورزان و فعالان محیط زیستی بر اجرای مر قانون تاکید می‌کنند و خطر برداشت‌های بی رویه و غیرقانونی در فرادست و طرح های غیرکارشناسی و یک شبه و سلیقه‌ای در انتقال آب را گوشزد می‌کنند متاسفانه مسئولان و به خصوص وزارت نیرو نسبت به توقف اقدامات اشتباه و تصمیم به اصلاح چرخه اشتباه تزریق آب به فلات مرکزی ایران اقدامی نمی‌کنند و علی‌رغم ممنوعیت هرگونه بارگذاری و برداشت جدید از زاینده‌رود توسط شورای عالی آب بازهم شاهد قانون شکنی وزارت نیرو و انتقال آب بیشتر از زاینده‌رود بحرانی به شهرهای خارج از حوضه زاینده رود و توسعه کشاورزی و باغات در بالادست رودخانه هستیم.

رییس کمیسیون فرهنگی و ورزشی شورای اسلامی شهر اصفهان با تاکید بر اینکه اراده‌ای بر حل مساله زاینده رود نیست، ادامه داد: این درحالی است که اینک مساله آب مساله‌ای ملی است و باید با پرهیز از هرگونه منفعت طلبی و قوم‌گرایی نسبت به حل آن و اتخاذ تصمیمی درست اقدام کرد.

وی با بیان اینکه به دلیل اهمیت مسئله آب و فرهنگ‌سازی آن ایجاد دفتر یا  خانه‌ای تحت عنوان خانه زاینده‌رود جهت پیگیری  امور مربوطه از جمله اقدامات فرهنگی اجتماعی در شهرداری اصفهان را پیشنهاد میکنم، افزود:  همچنین از استاندار نیز درخواست دارم با توجه به اهمیت زاینده‌رود در حیات و گسترش شهر اصفهان و نشاط اجتماعی شهروندان این شهر ، پیشنهاد حضور شهردار اصفهان در شورای هماهنگی مدیریت آب حوضه زاینده رود را مطرح و پیگیری کند.

ارسال دیدگاه

با نظرات سازنده خود ما را در بهبود هرچه بهتر کیفیت مطالب یاری نمایید.

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز دوشنبه 2 اردیبهشت 98، شماره 3491 ؛ 02 اردیبهشت 1398
روزنامه اصفهان امروز دوشنبه 2 اردیبهشت 98
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین