ذوب‌آهن از خاک برخاست
0 -

بازگشت سبزپوشان اصفهانی به جاده موفقیت با دو برد آسیایی

ذوب‌آهن از خاک برخاست

ذوب‌آهن از خاک برخاست
2 اسفند 1397, 12:14 / کد خبر:70478
مرحله پلی‌آف لیگ قهرمانان آسیا شاید فریادرس تیمی شود که در لیگ برتر برای فرار از سقوط می‌جنگد. تیمی که 11 هفته رنگ پیروزی را ندید اما به آسیا که رسید دو برد شیرین‌تر از عسل را به دست آورد تا دوباره برخیزد.

امیرحسین احتشامی - اصفهان امروز: مرحله پلی‌آف لیگ قهرمانان آسیا شاید فریادرس تیمی شود که در لیگ برتر برای فرار از سقوط می‌جنگد. تیمی که 11 هفته رنگ پیروزی را ندید اما به آسیا که رسید دو برد شیرین‌تر از عسل را به دست آورد تا دوباره برخیزد. 

صحبت از تیمی است که 9 سال پیش تا فینال جام باشگاه‌های آسیا هم پیش رفت و فاصله‌ای با قهرمانی در معتبرترین لیگ فوتبال قاره کهن نداشت. حالا همان تیم برای رسیدن به مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا باید از دو خوان دشوار به‌سلامت عبور می‌کرد. ذوب آهن برای فرار از تنگنای نتایج دور از انتظار لیگ برتری خودشان باید درجایی دیگر رخت عافیت بر تن می‌کرد و حریفان عربی بهترین فرصت برای بازیابی دوباره نایب‌قهرمان فصل گذشته لیگ برتر بود. تیمی که حالا بایدتمام هم‌وغمش را معطوف لیگ برتر کند. لیگی که از نیمه گذشته و به هفته‌های سرنوشت‌ساز پایانی نزدیک می‌شود. بازی با الکویت و الغرافه، پیش‌نیازهایی ذوب‌آهن برای بازیابی خودش در لیگ برتر بود. آن‌ها در آخرین بازی لیگ برتری مقابل نساجی مازندران به‌تساوی بدون گل رضایت دادند تا جایگاه متزلزلشان در جدول تغییری نکند. این دیدار یازدهمین بازی بدون پیروزی ذوب‌آهن در لیگ برتر محسوب می‌شد. سبزپوشان اصفهانی پس‌ازآنکه در هفته نخست موفق به شکست نساجی در قائم‌شهر شدند دیگر بردی به دست نیاوردند تا این‌که در هفته پنجم ماشین‌سازی را در تبریز از پیش رو بردارند. این پیروزی آخرین برد ذوبی‌ها در لیگ هجدهم به شمار می‌رود و دیگر بازی‌های این تیم یا با تساوی و یا شکست به پایان رسیده است. البته راهکار هیئت‌مدیره باشگاه برای تغییر در نتایج تیمشان چیزی تازه و عجیبی نبود و تغییر سرمربی در هفته‌های پایانی نیم‌فصل، امیدی بود که خیلی زود به یأس تبدیل شد. امید نمازی در پایان هفته دوازدهم و پس از شکست سنگین ذوب‌آهن مقابل تراکتورسازی در تبریز کنار رفت تا علیرضا منصوریان جای او را بگیرد. 

نماینده اصفهان با سرمربی سابق استقلال از پنج بازی تنها سه امتیاز کسب کرد تا این تغییر هم کارگر واقع نشود. با این شرایط تنها امید ذوبی‌ها به پلی اف لیگ قهرمانان آسیا دوخته شد بلکه حریفان دست چندم آسیایی فریادرس این تیم شوند. الکویت هفته گذشته در فولادشهر به مصاف ذوب‌آهن آمد و به نظر می‌رسید این حریف عربی لقمه چرب و نرمی برای شاگردان منصوریان باشد. یک پیروزی پر گل مقابل حریف کویتی می‌توانست به بحران چندماهه ذوبی‌ها پایان دهد. 

اما تیم الکویت نه‌تنها حریف آسانی از آب درنیامد بلکه ذوبی‌ها را تا پایان وقت‌های قانونی و اضافه، عذاب داد. آن‌ها حتی شانس جذب ذوب‌آهن و راه‌یابی به مرحله بعد لیگ قهرمانان آسیا را هم پیدا کردند اما موقعیت سوزی بازیکنان این تیم به سبزپوشان اصفهانی این اجازه را داد تا با تک‌گل مهاجم نیجریه‌ای خودشان حریفی سرسخت را از پیش رو برداشته و پس از مدت‌ها رنگ پیروزی را ببینند. اما دومین گام ذوب برای رسیدن به مرحله گروهی لیگ قهرمانان بازی با الغرافه در دوحه بود. ذوبی‌ها باید در خانه تیم رده هشتمی لیگ ستارگان قطر پیکار می‌کردند و در صورت شکست میزبان راهی مرحله گروهی می‌شدند. تیمی که فصل پیش با کسب رتبه چهارمی لیگ قطر جواز حضور در مرحله پلی اف را به دست آورد. 

همه‌چیز حکایت از آن داشت که شاگردان منصوریان شانس چندان برای عبور از سد تیم چند میلیون دلاری الغرافه نخواهند داشت. تیمی که ستاره‌هایی نظیر مهدی طارمی،لوکاس مندز و دیکه گو آمادو را در اختیار دارد،ضمن آن‌که از دو ملی‌پوش قطری که با تازگی فاتح جام ملت‌های آسیا هم شدند،بهره می‌برد. عبدالعزیز حاتم مشهورترین بازیکن تیم الغرافه به شمار می‌رفت. بازیکنی که در بازی نهایی مقابل ژاپن هم گل دوم تیمش را به ثمر رساند. احمد علاالدین دیگر ملی‌پوش الغرافه بود که در بازی هرچند فینال به میدان نیامد اما در سه بازی، 16 دقیقه برای قطری‌ها بازی کرد. با این اوصاف خط آتش تیم الغرافه را بازیکنانی خطرناک و گلزن تشکیل داده بودند. همین خط حمله زیرک در نیمه نخست نفس مدافعان ذوب‌آهن را بند آوردند. 

درخشش حاتم و علا الدین که مهدی طارمی را هم کنار خودمی دیدند عاملی شد تا میزبان با دوگل همین بازیکنان راهی رختکن شود و تصور کند صعود کرده است. اما نتیجه دوم ذوب‌آهن بازگشتی رویایی به بازی داشت. بازگشتی تاریخی که با سه گل اوساگونا،ارسلان مطهری و محمد نژاد مهدی شکلی دراماتیک به خود گرفت. این در حالی بود که دیگر هیچ نشانی از خط آتش ویرانگر تیم قطری در میدان‌دیده نمی‌شد. در این میان نباید از تعویض طلایی منصوریان در دقیقه 58 هم به‌سادگی عبور کرد. تعویضی که گل تساوی ذوبی‌ها را به همراه داشت. محمدرضا حسینی از زمانی که بازی آمد سمت راست ذوبی‌ها فعال‌تر شد و ارسال بی‌نقص این بازیکن گل تساوی روحیه‌بخش میهمان را به همراه داشت. این پیروزی حماسی در ورزشگاه ثانی بن جاسم دوحه نماینده اصفهان را راهی مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا کرد و البته این امیدواری را به وجود آورد که ذوب‌آهن از خاک برخاسته و در لیگ هم نتایج درخشانی کسب کند.

ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز سه شنبه ۱ مرداد ۹۸، شماره 3565 ؛ 01 مرداد 1398
روزنامه اصفهان امروز سه شنبه ۱ مرداد ۹۸
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین