مدل سفره هفت سین
0 -

مدل سفره هفت سین

مدل سفره هفت سین
15 اسفند 1397, 14:42 / کد خبر:71588
تازه عروس هایی که قصد چیدمان یک سفره هفت سین زیبا برای عید نوروز سال 1398 را دارند لطفا از این مقاله و دیگر مقالات ما در پایین دیدن نمایید تا انواع مدل سفره هفت سین را مشاهده نمایید.
تازه عروس هایی که قصد چیدمان یک سفره هفت سین زیبا برای عید نوروز سال 1398 را دارند لطفا از این مقاله و دیگر مقالات ما در پایین دیدن نمایید تا انواع مدل سفره هفت سین را مشاهده نمایید. بعد از آنکه خیالتان از بابت خانه و وسایل مورد نیاز شخصی خودتان برای عید راحت شد، به سراغ لیست مورد نیاز برای چیدمان هفت سین عید عروس می روید:
وسایل مورد نیاز برای چیدمان سفره هفت سین

رومیزی ، ظروف هفت سین ، شمع
گلدان ، تخم مرغ رنگی ، سمنو
سنجد ، ماهی قرمز ، تنگ ماهی
گل ، سیب ، اسفند؛ سکه
سرکه ، سبزه
سماق ، سیر ، آینه ، قرآن
گندم ، نان ، پنیر و سبزی ، کاسه آب

نکاتی برای تزیین سفره هفت سین

برای چیدمان سفره هفت سین هم باید اولویت داشته باشید. مسلما اگر عده ای از اجزا را زودتر تهیه کنید تا زمان سال تحویل تازگی خود را از دست می دهند و کار دوباره روی دستتان باقی می ماند. ولی برخی دیگر از اجزا که تاریخ انقضا و مصرف ندارند را میتوانید از همین دهه اول اسفند هم تهیه کنید.

 رومیزی یا سفره را به عنوان سطحی برای چیدن هفت سین در نظر بگیرید. می توانید از رومیزی های فعلی خود که روی میز انداخته اید استفاده کنید و یا به دنبال یک پارچه جدید بروید. با توجه به این‌که هفت سین از سنت های شیرین ایرانی است، می توانید از صنایع دستی ایرانی به این منظور استفاده کنید.

ظروف هفت سین سفالی

ظروف هفت سین بسیار مهم هستند! این ظروف هستند که ساختار اصلی هفت سین شما را می سازند. به فکر تهیه ظروف قابل شستشو باشید تا با ریختن سمنو، اسفند، سرکه و سماق بتوانید در صورت نیاز ان ها را بشویید. بهتر است از ظروف سرامیکی، شیشه ای، چینی و سفالی لعابدار استفاده کنید.

 ظروف خام برای هفت سین پیشنهاد نمی شود. برای این منظور یک دست ظرف که شامل ۶ عدد باشد کفایت میکند.

آینه و قرآن هم روی سفره هفت سین قرار می‌گیرند. یک جلد قرآن که مهریه اغلب عروس خانم ها است و در زمان ازدواج به او داده شده است. به یاد روزهای عقد و وصال از همان قرآن برای سفره هفت سین استفاده کنید. اگر آینه و شمعدان عقدتان کوچک است، می توانید ان ها را نیز به عنوان آینه و شمعدان هفت سین روی میز قرار دهید. در غیر این صورت به فکر یک آینه مناسب برای هفت سین تان باشید.

 شمع را هم می توانید در این روزها تهیه کنید. اگر شمع نیاز به شمعدان دارد، شمعدان مناسبشان هم برای هفت سین لازم خواهد بود. اگر از شمع های قطور و پهن استفاده می‌کنید، نیازی به شمعدان ندارند فقط مراقب باشید که چربی پارافین و اشک ان ها رومیزی قشنگتان را کثیف نکند.

برخی افراد برای تهیه گل، ان را با گلدان تهیه می‌کنند. اگر دوست دارید گل سنبل یا لاله و سینره بخرید، پس گلدان هم خواهد داشت. ولی اگر گلهای شاخه بریده برای سفره هفت سین تهیه می کنید، یک گلدان زیبا نیز برای آن ها تهیه کنید.

 به گزارش تالاب کمی فکر کنید که میخواهید برای سفره عیدتان ماهی قرمز تهیه کنید یا نه؟ اگر قصد خرید ماهی گلی دارید، پس تنگ ماهی هم از واجبات ان خواهد بود. ظرفی برای تنگ در نظر بگیرید که ارتفاع مناسبی داشته باشد و ماهی ها نتوانند از درون ان بیرون بپرند.

معمولاً اسفند در هر خانه ای پیدا می شود، مقداری از آن را برای سفره هفت سین کنار بگذارید. نگران نباشید! اگر اسفند در خانه ندارید در روزهای پایانی عید میتوانید بسته های آماده آن را تهیه کنید. برای خرید سرکه هم هیچ محدودیت زمانی ندارید.

سکه در هر خانه ای و البته در هر کیف پولی پیدا میشود! سکه های تمیز و نو را برای سفره هفت سین انتخاب کنید. اگر هم میخواهید از سکه های نمادین استفاده کنید، میتوانید از سکه هایی که سر سفره عقد روی سرتان ریخته اند استفاده کنید! 

در بازار عید سکه های سال نو با دعای عید و مقلب القلوب هم به فراوانی یافت میشود.

 اگر میخواهید سبزه را خودتان سبز کنید که باید هر چه سریعتر اقدام کنید. شاید حتی کمی هم دیر شده باشد.

تزیین سفره هفت سین 98

بهتر است باقی اجزای سفره هفت سین در یکی دو روز پایانی سال تهیه کنید که از سالم و تازه بودن آن ها تا زمان سال تحویل و در طول روزهای عید مطمئن باشید. خرید سمنو، سنجد، ماهی قرمز، گل، سیب، سبزه، سماق و سیر در یک روز انجام می شود.

تزیین سفره هفت سین عروس

آماده کردن تخم مرغ رنگی کمی بیشتر کار می‌برد. ابتدا آن ها را بپزید. بگذارید سرد شود و سپس برای طرح و نقش دادن ان اقدام کنید. روش های مختلفی برای درست کردن تخم مرغ رنگی وجود دارد. این مطالب آموزش ساخت تخم مرغ رنگی را به شما می دهند:

 قرار دادن گندم، نان، پنیر و سبزی و کاسه آب بر سر سفره هفت سین، بستگی به سنت خانوادگی شما دارد. برای تهیه نان، پنیر و سبزی هم در روز آخر اقدام کنید. ولی گندم و کاسه آب را میتوانید در طول اسفند بخرید.

میوه، شیرینی، شکلات و آجیل را هم در دو سه روز پایانی سال تهیه کنید. به ساد داشته باشید که روز آخر سال این مغازه ها بسیار شلوغ خواهند بود و مجبورید زمان زیادی را صرف خرید این خوراکی ها کنید.

 البته قبل از خرید و چیدن این خوشمزه جات، به فکر ظروف پذیرایی که میخواهید میوه و شیرینی را درون ان بچینید باشید. حتما این وسایل در لیست جهیزیه تان قرار داشته اند.

در صورت تمایل برای دیدن سایر مطالب مرتبط با سفره هفت سین کلیک کنید

 

در صورت تمایل برای دیدن سایر مطالب مرتبط با سفره هفت سین کلیک کنید

ارسال دیدگاه

با نظرات سازنده خود ما را در بهبود هرچه بهتر کیفیت مطالب یاری نمایید.

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز دوشنبه 2 اردیبهشت 98، شماره 3491 ؛ 02 اردیبهشت 1398
روزنامه اصفهان امروز دوشنبه 2 اردیبهشت 98
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین