سارقان کتیبه باستانی قلعه سنگی سمیرم دستگیر شدند
0 -

مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان:

سارقان کتیبه باستانی قلعه سنگی سمیرم دستگیر شدند

سارقان کتیبه باستانی قلعه سنگی سمیرم دستگیر شدند
25 اسفند 1397, 14:00 / کد خبر:72265
مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان از دستگیری سارقان کتیبه قلعه سنگی (دژ بهمن) شهرستان سمیرم در جنوب استان اصفهان خبر داد.
مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان از دستگیری سارقان کتیبه قلعه سنگی (دژ بهمن) شهرستان سمیرم در جنوب استان اصفهان خبر داد.
به گزارش تسنیم، فریدون الله‌یاری اظهار داشت: با عنایت به سرقت یک کتیبه از مجموع کتیبه‌های قلعه سنگی (دژ بهمن) در جنوب سمیرم در سال 1394 که در ارتفاع زیادی و به صورت کاملا حرفه‌ای توسط سارقان انجام شده بود، از آن تاریخی تاکنون پیگیری این عمل مجرمانه در دستور کار یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی استان و نهادهای اطلاعاتی و امنیتی استان به ویژه نیروی انتظامی استان و شهرستان سمیرم قرار گرفت.
وی گفت: با پیگیری‌های به عمل آمده توسط نهادهای مسئول به ویژه یگان حفاظت، اداره میراث فرهنگی شهرستان و پرسنل خدوم نیروی انتظامی ردیابی سارقان این کتیبه تاریخی انجام شد.
مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان خاطرنشان کرد: با پیگیری‌های به عمل آمده و دریافت اخبار واصله به ویژه توسط پرسنل خدوم پلیس آگاهی شهرستان سمیرم و همچنین با همکاری صمیمانه دادستان محترم شهرستان، عملیات ره گیری سارقان در شهرستان "آباده" در شمال استان فارس انجام و در چند روز گذشته دو نفر از عاملین سرقت این کتیبه تاریخی دستگیر شدند.
وی تصریح کرد: با پیگیری‌های به عمل آمده توسط نیروی انتظامی، صبح امروز سارقان اخذ کتیبه در استان یزد دستگیر شده و هم اکنون کتیبه تاریخی "دژ بهمن" در حال انتقال به شهرستان سمیرم است.

الله‌یاری خاطرنشان کرد: بدون شک پیگیری‌های مجدانه و دلسوزانه یگان حفاظت میراث فرهنگی استان و همچنین نیروی انتظامی استان و شهرستان نقش مهمی در کشف این اثر ارزشمند تاریخی به عنوان بخشی از سند هویت مردم فلات مرکزی ایران داشت، لذا صمیمانه از تمامی این عزیزان که در آستانه نوروز سال 1398 دل دوستداران میراث فرهنگی را با این اقدام ارزشمند خویش شاد کردند تشکر و قدردانی می‌کنیم.

به گزارش تسنیم، قلعه تاریخی سنگی یا دژ بهمن در جنوب شرقی استان اصفهان و در محدوده شهرستان سمیرم و هم مرز با شمال استان فارس است و در عصر باستان این دژ تاریخی جهت نظارت بر مسیر رفت و آمد کاروان‌ها کاربرد داشته است.

ارسال دیدگاه

با نظرات سازنده خود ما را در بهبود هرچه بهتر کیفیت مطالب یاری نمایید.

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز، شماره 3479 ؛ 27 اسفند 1397
روزنامه اصفهان امروز
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین