باغبادران شهر اولین‌ها و موزه تاریخ مدرن لنجان
0 -

باغبادران شهر اولین‌ها و موزه تاریخ مدرن لنجان

باغبادران شهر اولین‌ها و موزه تاریخ مدرن لنجان
4 فروردین 1398, 19:56 / کد خبر:72347
شهردار باغبادران گفت: با توجه به سابقه تاریخی باغبادران را می توان شهر «اولین ها»دانست چراکه شهر زیبای ساحلی باغبادران به نوعی موزه تاریخ شهرستان لنجان به حساب می‌آید و به ما یادآوری می‌کند که هر آنچه امروز امری عادی به حساب می‌آید در چه بستری به ثمر نشسته و چگونه به بالندگی رسیده است.
اردشیرمحمدی با اشاره به اهمیت معرفی باغبادران به عنوان شهر اولین های تاریخ شهرستان لنجان، اظهار کرد:باغبادران یکی از شهر های بسیار قدیمی و زیبای استان اصفهان به شمار می آید و در طول تاریخ از فراز ونشیب های بسیاری برخوردار بوده به گونه ای که باغبادران قبل اسلام به «بغ آدران» مشهور بوده است.
وی افزود: براساس اسناد موجود تاریخی در نیمه ی دوم هزاره ی چهارم قبل از میلاد مسیح عده ای از ساکنین فلات مرکزی ایران از منطقه اصفهان به جلگه حاصل خیز عیلام قدم گذاشتند و باید توجه داشت محل سکونت مردم باغبادران در شمال رودخانه زاینده رود بوده که و به نام شمندگان شهرت داشته است و حکیم ابولقاسم فردوسی در مورد چنین سروده است: یکی پورش آمد بخوبی چو جم / نهاد آن دلاور ورا نام شَمب.
شهردار باغبادران تصریح کرد: در سال 590 میلادی زمانی که خسرو پرویز پادشاه ساسانی به سلطنت رسید دستور داد سرتاسر ایران آتشکده هایی بنا شود و دوازده هزار هیربذ ، یعنی خادم آتش برای زمزمه، ادعیه، سرودن اغانی و روشن نگاه داشتن آتش در آتشکده ها انتخاب کرد که یکی از این آتشکده ها را در باغبادران  و در محل شمندگان به طول 36 متر و عرض 15 متر ساخته اند و نام آن را آتش آدُران گذاشتند.
وی یاداور شد: وجود مجموعه ی باقی مانده از آثار دیوارهای آتشکده، سنگ نگاره ای که در مجاورت آتشکده موجود است، ظروف سفالین و اشیاء دیگری که در دشت بشمگون بدست آمده، وجود قلعه چهار برج و... بزرگترین دلیل تردید ناپذیر قدمت تاریخی باغبادران است.
محمدی با بیان اینکه اهالی باغبادران با هزاران سال سابقه سکونت در این منطقه دارای ۵۵ سال سابقه شهر نشینی با فرهنگ و تمدن با سابقه هستند، گفت: پس از ویران شدن «بغ آدران» به دست قوم مغول مردمان منطقه که از چنگ مغولان جان سالم به در برنده بودند در جبهه جنوبی و شمالی زاینده رود به تاسیس شهر جدید باغبادران و ساختن خانه های مسکونی پرداختند و از آن زمان به بعد نام «بغ آدران» به «باغبادران» تغیر یافت.
شهردار باغبادران با بیان اینکه باغبادران یکی از قدیمی‌ترین شهرهای ایران بوده و از فرهنگ و تمدنی بسیار غنی برخوردار است، تصریح کرد: با توجه به سابقه تاریخی باغبادران را می توان شهر «اولین ها»دانست چراکه شهر زیبای ساحلی باغبادران به نوعی موزه تاریخ شهرستان لنجان به حساب می‌آید و به ما یادآوری می‌کند که هر آنچه امروز امری عادی به حساب می‌آید در چه بستری به ثمر نشسته و چگونه به بالندگی رسیده است.
وی ادامه داد: مردم ایران اسلامی  باید بدانند باغبادران در بسیاری از مسائل شهر اولین هاست و برگزرای آیین بزرگداشت روز لنجان در هفت فرودین ماه در میدان نقش جهان این فرصت را در اختیار مدیریت شهری قرار داده تا با معرفی تاریخ، فرهنگ و آیین کهن،صنایع دستی، سوغات و... این شهر زیبا ، مسافران نوروزی را بیش از پیش با باغبادران آشنا سازد.
محمدی اضافه کرد: براساس اسناد موجود اولین مرکز بهداشتی و درمانی شهرستان لنجان بیش از نیم قرن پیش خدمات دهی به مردم ساکن بین پل زمان خان تا پل ورگان (فلاورجان) را در شهر باغبادران آغاز کرد و این در حالیست که پیش از آن هم حکیمان و طیبیان باغبادران شهره شهرها و روستاهای اطراف بودند و بسیاری از بیمارن برای معالجه به این مکا مراجعه می کردند.
وی عنوان کرد: در حوزه ارتباطات نیز باغبادران جزء «اولین» ها است چرا که سابقه مخابرات و پست در باغبادران به بیش از ۱۰۰ ساله پیش بازمی گردد به گونه ای که تنها خط ارتباطی بین دربارایران با خوانین بختیاری خط تلفن شهر باغبادران بوده که پیک مخابرات باغبادران کار کار ایجاد ارتباط بین پایتخت و خوانین بختیاری را به عهده داشته است.
شهردار باغبادران بیان کرد: اولین لوله کشی و انتقال آب بهداشتی در شهرستان لنجان همزمان با شهر اصفهان در شهر باغبادران شبکه گذاری شد.
وی خاطرنشان کرد: هجدهمین دبستان دولتی استان اصفهان که شامل استان های  یزد ، چهار محال و اصفهان فعلی بوده در نود سال پیش در باغبادران تاسیس شده که اولین دبستان دولتی در شهرستان لنجان به شمار می آید البته پیش از آن نیز مکتبخانه های متعدد شهر باغبادران محل رفت و آمد دانش آموزان منطقه بود.
محمدی یادآور شد: نکته جالب و حائز اهمیت در حوزه علم اعصاب و روان آن است که پدر علم اعصاب و روان ایران مرحوم دکتر ابراهیم چهرازی از اهالی شهر باغبادران است  که آوازه این شهر را به جهان مخابره کرده است.
وی افزود: مردم باغبادران در حوزه جهاد ، ایثار و شهادت نقش به سزائی داشته اند و سردار شهید نادعلی ترکی اولین شهید دفاع مقدس در شهرستان لنجان و معلم شهید مسعود امیری اولین شهید فرهنگی و همچنین شهید مدافع حرم پویا ایزدی «اولین» شهید مدافع حرم در شهرستان لنجان به شمار می آیند که نام باغبادران را جلوه ای دیگر بخشیده اند.

حامد سلیمیان/ روزنامه نگار, [۲۴.۰۳.۱۹ ۱۱:۲۱]
شهردار باغبادران خاطرنشان کرد: قطعا برگزاری روز لنجان می تواند موجب هویت بخشی و تشخص تاریخ کهن شهرستان لنجان و شهر باغبادران باشد از این رو تلاش شده با یک برنامه درست تاریخ و مفاخر، صنایع دستی و سوغات باغبادران مایه افتخار و مباهات شهروندان این شهر است در دید عموم به نمایش درآید.
وی متذکر شد: باغبادران به لحاظ پتانسيل و تاریخ قطعاً‌ این قابليت را دارد كه به آن افتخار كنيم و هركسی كه اندكی به گذشته، مفاخر و مسائل اقليمی و تاریخی باغبادران آشنايی داشته باشد می‌داند كه این شهر قابل احترام، افتخار و مباهات است؛ بنابراین، روز بزرگداشت لنجان حتماً هدف‌گذاری‌های معرفی شایسته باغبادران به مردم ایران اسلامی به خوبی لحاظ شده است.
محمدی یاداور شد:البته با برگزاری روز لنجان در یک روز نمی‌توان درباره نتايج و خروجي‌های آن نظر دارد، بلکه مدیریت شهری باغبادران براین باور است که باید افق ديدمان در اين برنامه بلند مدت باشد و با برنامه ريزی‌های صحیح و مداوم شاهد اتفاقات مثبت فرهنگی و شناسایی پتانسيل‌ها و ظرفيت‌های باغبادران باشيم.
وی اضافه کرد:قطعا حضور قدرتمند مدیریت شهری باغبادران در این آیین بزرگداشت و معرفی صحیح ظرفیت های گردشگری باغبادران می تواند رغبت سرمايه‌گذارها به سرمایه‌گذاری در این شهر ساحلی را نیز افزایش دهد؛ به گونه‌ای که در آینده نچندان دور چندین  برابر بودجه شهرداری توسط سرمايه گذار خصوصی در باغبادران سرمايه‌گذاری شود.
ارسال دیدگاه

با نظرات سازنده خود ما را در بهبود هرچه بهتر کیفیت مطالب یاری نمایید.

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز دوشنبه 2 اردیبهشت 98، شماره 3491 ؛ 02 اردیبهشت 1398
روزنامه اصفهان امروز دوشنبه 2 اردیبهشت 98
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین