گرانی کنتورها، هوشمندسازی چاهها را با مشکل مواجه کرد
0 -

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای اصفهان:

گرانی کنتورها، هوشمندسازی چاهها را با مشکل مواجه کرد

گرانی کنتورها، هوشمندسازی چاهها را با مشکل مواجه کرد
31 فروردین 1398, 18:21 / کد خبر:72499
معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای اصفهان گفت: گرانی کنتورهای حجمی و دستگاه های اندازه گیری برداشت آب های زیرزمینی، بویژه در یکسال اخیر چالش اصلی هوشمندسازی چاه ها به شمار می رود.

حسن ساسانی در گفت و گو با ایرنا افزود : نصب دستگاه های هوشمند برای اندازه گیری مصرف چاه های مجاز و نصب کنتورهای حجمی یکی راهبردهای مدیریت مصرف آب و رفع چالش کم آبی کشور و به ویژه در این استان مورد تاکید کارشناسان و مسئولان امور آب قرار دارد.

وی با بیان اینکه این تجهیزات توانایی سنجش میزان برداشت از چاه ها و سفره آب های زیرزمینی را به صورت هوشمند دارد، اضافه کرد: با توجه به گرانی های یکسال اخیر، هر کنتور حجمی بیش از 120 میلیون ریال قیمت دارد و برای بسیاری از کشاورزان بویژه در اصفهان که با کاهش شدید کشت و درآمدزایی روبه رو بودند، چندان راحت نیست.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای اصفهان رسیدن به انضباط در برداشت ها را اجتناب ناپذیر دانست و ادامه داد: بر همین اساس جلساتی با مسوولان ذیربط برگزار شده تا تمهیداتی اندیشیده شود و روند هوشمندسازی چاه ها متوقف و یا کند نشود.

ساسانی با اشاره به اهمیت جلوگیری از چاه های جدید و پلمب چاه های غیرمجاز قبلی، اظهارداشت: این موضوع به مشارکت و همکاری جدی نهادها و سازمان های مرتبط بویژه دستگاه قضایی نیاز دارد.

وی به بارش های چشمگیر سال آبی جاری اشاره و اضافه کرد : بیش از یک دهه خشکسالی بر مرکز ایران و بخصوص استان اصفهان حکمفرما بوده و یک سال ترسالی نمی تواند کمبود سابق را جبران کند.

معاون آب منطقه ای با تاکید بر ضرورت صرفه جویی به عنوان اولویت امور، تصریح کرد: مصرف بهینه آب موضوعی نیست که بتوان از آن چشم پوشید و این امر در تمامی بخش های شهری، روستایی، کشاورزی و صنعتی اهمیت دارد.

به گزارش ایرنا، منابع آب زیرزمینی یکی از منـابع مهم کشور است و حفظ آن از وظایف وزارت نیرو است، ولی انجام این وظیفه عزم ملی در سطح حاکمیت را می‌ طلبد.

از طرفی پراکنش منابع مذکور شامل چاه‌ها، چشمه‌ها و قنوات در کشور، خشکسالی‌ و تغییرات اقلیمی، افزایش جمعیت، افزایش نیاز به آب و سیاست‌های ناکارآمد توسعه و اشتغال بدون انجام مطالعات آمایش سرزمین باعث سوق اشتغال به سمت استفاده از منابع آب زیرزمینی، افزایش فشار بر منابع مذکور و وضعیت نامتعادل کنونی در آبخوان ‌های کشور شده است.

برغم اعمال محدودیت‌ توسط وزارت نیرو برای بهره ‌برداری از منابع زیرزمینی در بسیاری از محدوده‌های مطالعاتی کشور اعم از پیاده سازی نظام تخصیص آب از سال 1380 و ممنوع کردن حدود 388 محدوده مطالعاتی کشور، رشد فزاینده حفر چاه‌های غیرمجاز در دهه اخیر رخ داده، بطوری که بر اساس آمار برداری سراسری دور دوم منابع آب در سال 88 لغایت 90، تعداد چاه‌ های غیرمجاز کشور بالغ بر 320 هزار حلقه چاه با حجم تخلیه بیش از هفت میلیارد مترمکعب بوده است.

وجود بیش 320 هزار حلقه چاه غیرمجاز در کشور که 16 هزار حلقه آن در استان اصفهان شناسایی شده، راه توزیع عادلانه این مایه حیات را با مشکل جدی مواجه کرده است.

استان اصفهان با پس از آذربایجان‌ غربی و تهران در رده سوم دارندگان بیشترین چاه غیرمجاز در کشور است، همچنین استان فارس با 14 هزار حلقه، استان ‌های البرز و آذربایجان شرقی هر کدام با 6هزار، خراسان رضوی با چهار هزار و 200 حلقه، همدان با چهار هزار حلقه و خوزستان با سه هزار و 500 حلقه در ادامه فهرست استان ‌های دارای تعداد بیشترین چاه‌ غیرمجاز هستند.

بنا به اظهارات اواخر سال گذشته مسوولان امر بر اساس شاخص های بلند مدت 4/53 درصد مساحت استان اصفهان درگیر خشکسالی شدید است.

ارسال دیدگاه

با نظرات سازنده خود ما را در بهبود هرچه بهتر کیفیت مطالب یاری نمایید.

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز سه شنبه 31 اردیبهشت 98، شماره 3516 ؛ 31 اردیبهشت 1398
روزنامه اصفهان امروز سه شنبه 31 اردیبهشت 98
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین