یک دوره ترسالی افت آب‌های زیرزمینی را جبران نمی‌کند
-1 -

ذخیره 538 میلیون مترمکعبی سد زاینده‌رود؛

یک دوره ترسالی افت آب‌های زیرزمینی را جبران نمی‌کند

یک دوره ترسالی افت آب‌های زیرزمینی را جبران نمی‌کند
2 اردیبهشت 1398, 14:28 / کد خبر:72525
معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان با بیان اینکه ذخیره مخزن سد زاینده‌رود 538 میلیون مترمکعب است، گفت: برای جبران افت آب‌های زیرزمینی حداقل نیازمند بیش از 20 دوره، ترسالی ممتد هستیم.
به گزارش ایسنا، حسن ساسانی در مورد آخرین وضعیت سد زاینده‌رود، اظهار کرد: در حال حاضر ورودی به سد زاینده‌رود 181 و خروجی آن 84 میلیون مترمکعب بر ثانیه است و ذخیره مخزن سد زاینده‌رود 538 میلیون مترمکعب است.
او افزود: میزان بارش‌های کوهرنگ از ابتدای سال آبی جاری تاکنون، 2113 میلیمتر است در حالیکه میزان بارش‌ها طی سال گذشته 547 میلیمتر و در میانگین بلندمدت 1267 میلیمتر بود که 67 درصد شاهد افزایش میزان بارش‌ها نسبت به بلندمدت هستیم.
معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان در خصوص شرایط بارش‌ها در کوهرنگ، اظهار کرد: امروز در کوهرنگ با توجه به سرمای هوا، بارش برف خواهیم داشت، البته برای کل کشور اردیبهشت نرمالی پیش‌بینی‌شده است.
وی با ارزیابی آورد سد زاینده‌رود نسبت به سال‌های گذشته، تصریح کرد: خوشبختانه آورد سد زاینده‌رود نسبت به پیش‌بینی‌ها بیشتر است و ذخیره سد بهبود یافته، این در حالی است که در سال جاری تحویل نوبت دوم حقابه های کشاورزان را داریم.
ساسانی تصریح کرد: آب به عنوان سرمایه‌ای ملی، ارزشمند است و حتی اگر زیاد باشد، در تمام حالات باید صرفه‌جویی در مصرف آب شرب، کشاورزی و دیگر بخش‌ها در اولویت قرار گیرد.
وی تأکید کرد: نگاه اینکه ترسالی امسال، بتواند خشکسالی سال‌های گذشته را جبران کند اشتباه است، چراکه کاستی‌های زاینده‌رود به میزانی است که با یک دوره ترسالی جبران نخواهد شد.
معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان در خصوص شرایط سفره‌های زیرزمینی آب با توجه به بارش‌های اخیر و حتی وقوع سیل در کشور، اظهار کرد: برای جبران افت آب‌های زیرزمینی حداقل نیازمند بیش از 20 دوره، ترسالی ممتد هستیم و بنابراعلام کارشناسان به ازای هر یک متر افت آب‌های زیرزمینی باید چهار سال ترسالی داشته باشیم، تا کمبود آن را جبران کند.
وی با بیان اینکه خوشبختانه اکنون با جریان زاینده‌رود، آبخوان دشت اصفهان تغذیه می‌کند، اظهار کرد: عمده ورودی به آبخوان دشت اصفهان، زاینده‌رود است اما شرایط آن همچنان بهبود نیافته است و برای جبران منابع آب‌های زیرزمینی به سال‌های طولانی نیازمندیم.
ارسال دیدگاه

با نظرات سازنده خود ما را در بهبود هرچه بهتر کیفیت مطالب یاری نمایید.

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز سه شنبه 31 اردیبهشت 98، شماره 3516 ؛ 31 اردیبهشت 1398
روزنامه اصفهان امروز سه شنبه 31 اردیبهشت 98
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین