برنامه‌ریزی برای رونق تولید صنایع دستی در اصفهان
0 -

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری اصفهان:

برنامه‌ریزی برای رونق تولید صنایع دستی در اصفهان

برنامه‌ریزی برای رونق تولید صنایع دستی در اصفهان
3 اردیبهشت 1398, 17:07 / کد خبر:72549
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری اصفهان گفت: گردشگری به‌طور مستقیم و غیرمستقیم در رونق تولید نقش دارد زیرا این صنعت در حوزه‌های مختلف خدمات، اشتغال، سرمایه‌گذاری و توریسم داخلی و خارجی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

فریدون الهیاری در گفت‌وگو با ایرنا افزود: سازمان میراث فرهنگی فعالیت‌هایی را بر اساس ماموریت خود برای تحقق شعار رونق تولید در هر دو بخش صنایع‌دستی و گردشگری آغاز کرده است.

او با اشاره به این‌که حوزه صنایع‌دستی در رونق تولید از جایگاه ویژه‌تری برخوردار است، اظهار داشت: هماهنگی‌های بسیار خوبی در ستاد و استان برای رونق تولید در حوزه صنایع‌دستی در حال انجام است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری اصفهان ادامه داد: همه عوامل مشوق و حمایتگر تولید صنایع‌دستی در استان احصاء و موانع و مشکلات این حوزه هم مرتفع شده است.

او اضافه کرد: با توجه به نام‌گذاری امسال به‌عنوان رونق تولید، بسته‌ای در سطح عالی مدیریت صنایع‌دستی کشور در حال تهیه است که امیدواریم با ارائه این بسته بتوانیم تحرک ویژه‌ای در حوزه صنایع‌دستی ایجاد کنیم.

الهیاری تصریح کرد: گردشگری از نظر خدمات و اشتغال می‌تواند توسعه متوازنی در استان ایجاد کند.

او بیان کرد: حضور گردشگران خارجی و داخلی و خرید صنایع‌دستی و سوغات به‌طور مستقیم تاثیر گذار است و گردشگری در رونق تولید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

به گفته او گردشگری ابعاد متنوع و متعددی را در بر می‌گیرد که بخشی از آن به‌صورت مستقیم و بخش مهمی از آن‌هم به‌صورت غیرمستقیم در رونق تولید نقش دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری اصفهان خاطرنشان کرد: صنعت گردشگری در حوزه‌های دیگری هم که به‌طور مستقیم نقش ندارد می‌تواند نیازهای خدمات و محصولات گردشگری را برطرف کند و از این نظر در رونق تولید مؤثر است.

از 602 رشته صنایع‌دستی شناسایی شده در دنیا 299 مورد مربوط به ایران و از این تعداد 196 رشته مربوط به استان تاریخی و هنرپرور اصفهان است که تاکنون 400 هزار نفر شاغل در این بخش ساماندهی شدند با احتساب خانواده‌های این افراد معیشت حدود چهار میلیون نفر به صنایع‌دستی گره خورده است.

استان اصفهان به لحاظ حجم، 60 در صد تولید صنایع‌دستی کشور را به خود اختصاص داده که از جمله این رشته‌ها زری‌دوزی و قلم کاری، ترمه و نقره‌کاری، تذهیب و تحریر انواع کتاب، قرآن، قطعات نگارگری و نقاشی است و در خاتم‌کاری، میناکاری، منبت، قلم‌زنی روی انواع فلزات شهرت جهانی دارد.

ایران با داشتن 10 شهر و 2 روستای فعال در تولید صنایع‌دستی، رتبه نخست دنیا را دارد.

استان اصفهان با بیش از 22 هزار اثر تاریخی (یک هزار و 850 اثر ملی و هفت اثر ثبت جهانی) و افزون بر 600 خانه تاریخی در کانون توجه علاقه‌مندان حوزه گردشگری، باستان‌شناسی، معماری و هنر است.

برنامه‌ریزی جهت افزایش ورود گردشگر خارجی به کشور از اولویت‌های برنامه ششم توسعه است که این موضوع در استان اصفهان با توسعه زیرساخت‌ها در حال پیگیری است.

استان اصفهان دارای 90 هتل و 65 مهمان‌پذیر با ظرفیت حدود 20 هزار تخت است که از این تعداد 57 هتل و 30 مهمان‌پذیر در کلان‌شهر اصفهان قرار دارد.

ارسال دیدگاه

با نظرات سازنده خود ما را در بهبود هرچه بهتر کیفیت مطالب یاری نمایید.

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز پنج شنبه 2 خرداد 98، شماره 3518 ؛ 02 خرداد 1398
روزنامه اصفهان امروز پنج شنبه 2 خرداد 98
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین