موفقیت محققان اصفهانی در تشخیص سرطان دهانه رحم
0 -

موفقیت محققان اصفهانی در تشخیص سرطان دهانه رحم

موفقیت محققان اصفهانی در تشخیص سرطان دهانه رحم
4 اردیبهشت 1398, 14:56 / کد خبر:72561
محققان اصفهانی موفق به ساخت کیت «لیکوئید بیس سیتولوژِی» شدند که به کمک آن راهکار ساده و دقیق تشخیص ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV محقق می‌شود.

فناوران یک شرکت مستقر در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان موفق به طراحی و ساخت کیت تشخیص سرطان دهانه رحم شدند. اگرچه دلیل قطعی بروز سرطان رحم، به‌ عنوان دومین سرطان شایع در میان زنان، همچنان در پرده‌ای از ابهام قرار دارد، چک‌آپ سالانه و تست پاپ‌اسمیر از احتمال ابتلا به این بیماری و پیشرفت آن جلوگیری می‌کند.

متخصصان شرکت «یاخته فناور اصفهان» موفق شدند، کیت تشخیص سرطان دهانه رحم تک‌مرحله‌ای یا همان «لیکوئید بیس سیتولوژِی» را با تکیه‌بر دانش‌بومی تولید کنند.

کیت لیکوئید بیس سیتولوژِی برای تشخیص HPV با فرمولاسیون جدید و متفاوتی تولیدشده است؛ نمونه‌گیری با این کیت به‌سادگی و در یک مرحله، امکان تشخیص سرطان دهانه رحم را فراهم خواهد کرد.

این محصول برخلاف موارد مشابه دیگر، تک محلوله بوده و نیاز به محلول پاک‌کننده و لایه‌ساز ندارد و تنها با یک‌بار سانتریفیوژ، فاز سلولی آن جدا می‌شود.

این روش علاوه بر تسهیل مراحل نمونه‌گیری، امکان رشد قارچ و میکروب در محلول نمونه را از بین می‌برد و همچنین، افزون بر اینکه با فناوری داخلی و دانش بومی تولیدشده است در مقایسه با نمونه‌های خارجی، قیمت تمام‌شده پایین‌تری دارد و به‌صورت دستی و دستگاهی قابل‌استفاده است.

تأثیر گروهی از ویروس‌ها به نام ویروس پاپیلومای انسانی یا همان HPV، در بروز این سرطان غیرقابل‌انکار است و وجود برخی از این ویروس‌ها در نواحی آلت تناسلی انسان به‌ مرور زمان می‌تواند سبب ایجاد تغییراتی در سلول‌های دهانه رحم و نهایتا بروز سرطان شود، نکته حائز اهمیت برای خانم‌ها این است که سرطان رحم به‌صورت ناگهانی و یک‌شبه اتفاق نمی‌افتد. این مشکلات ممکن است در پی یک دوره چندساله از التهابات به تغییرات خوش‌خیم و سپس بدخیم تبدیل شود.

با توجه به این نکات، انجام معاینات دوره‌ای شش ماه یک‌بار و همچنین انجام تست پاپ‌اسمیر یا تست سرطان دهانه رحم در فواصل زمانی که پزشک در نظر می‌گیرد به شکل قابل توجهی از ابتلا به سرطان دهانه رحم خواهد کاست.

به عقیده بسیاری از متخصصان بهترین روش برای تشخیص سرطان رحم، انجام تست پاپ انکولوژی یا پاپ‌اسمیر است که درواقع برداشت نمونه از سلول‌های دهانه رحم است. این تست یک آزمون ساده سیتولوژی برای غربالگری و تشخیص سرطان دهانه رحم و همچنین ضایعات پیش سرطانی آن است و به دو روش معمولی «اسلاید» و پیشرفته «لیکوئید» انجام می‌شود.

ارسال دیدگاه

با نظرات سازنده خود ما را در بهبود هرچه بهتر کیفیت مطالب یاری نمایید.

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز پنج شنبه 2 خرداد 98، شماره 3518 ؛ 02 خرداد 1398
روزنامه اصفهان امروز پنج شنبه 2 خرداد 98
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین