برگزاری همایش مطالعات صفویِ روابط فرهنگی ایران و اروپا در اصفهان
0 -

برگزاری همایش مطالعات صفویِ روابط فرهنگی ایران و اروپا در اصفهان

برگزاری همایش مطالعات صفویِ روابط فرهنگی ایران و اروپا در اصفهان
4 اردیبهشت 1398, 17:34 / کد خبر:72578
همایش بین المللی مطالعات صفوی روابط فرهنگی ایران و اروپا هفتم و هشتم اردیبهشت ماه در دانشگاه اصفهان برگزار می شود.

به گزارش مهر، علی اکبر کجباف بعدازظهر چهارشنبه در نشست خبری به مناسبت برگزاری همایش بین‌المللی مطالعات صفوی روابط بین‌المللی ایران و اروپا اظهار داشت: برگزاری این همایش با رویکرد مناسبات خارجی از منظر فرهنگی از دو سال پیش کلید خورده است تا در راستای شناسایی متخصصان و صاحب نظران صفوی پژوه گام برداریم.

وی افزود: هدف ما این است که دیدگاه‌های جدید پژوهشگران صفوی‌شناس را در زمینه مناسبات و روابط فرهنگی ایران و اروپا شناسایی و چشم اندازهای نوین در زمینه پژوهش‌های صفوی شناسان را ترسیم کنیم.

تبیین جایگاه و اهمیت صفویان در ایران در بخش مناسبت‌های جهانی

دبیر اجرایی همایش بین‌المللی مطالعات صفوی روابط فرهنگی ایران و اروپا تاکید کرد: تأثیر فعالیت‌های صفویان در ادوار بعدی به جهت سلبی و ایجابی، تبیین جایگاه و اهمیت صفویان در ایران در بخش مناسبت‌های جهانی و گرایش‌های دینی و مذهبی از موضوعاتی است که در این همایش به آن پرداخته می‌شود.

وی با بیان اینکه بررسی موضوعاتی که حکایت از پویایی و یا انحطاط فرهنگ و تمدن اسلامی در این عصر دارد در همایش مدنظر است، بیان داشت: این همایش در بازشناسی و جهت بخشی به پژوهش‌های مبتنی بر اصل صداقت، اصالت و بی‌طرفانه بودن در ارتباط با تأثیر عصر صفوی در مناسبات فرهنگی میان ایران و اروپا مؤثر است.

حضور مهمانانی از آمریکا، اسپانیا، آلمان، اتریش، ترکیه در همایش

کجباف با بیان اینکه مهمانانی از آمریکا، اسپانیا، آلمان، اتریش، ترکیه و غیره در این همایش حضور دارند، گفت: این همایش در روزهای هشتم و نهم اردیبهشت ماه در دانشگاه اصفهان برگزار می‌شود و در طول دو روز برگزاری پنل‌های ارائه مقالات و میزگرد تخصصی داریم تا از دیدگاه‌ها و نظریات پژوهشگران صفوی شناس برخوردار و نکاتی را به علاقه مندان عرضه می‌کنیم.

وی ادامه داد: ۶۴ مقاله از ایران و ۱۰ مقاله از اروپا برای این همایش پذیرفته شده است که ۴۶ مقاله ارائه و بقیه در کتاب مجموعه مقالات چاپ می‌رسد.

بخش نکوداشت دو نفر از اساتید برجسته دانشگاهی

دبیر اجرایی همایش بین‌المللی مطالعات صفوی روابط فرهنگی ایران و اروپا با اشاره به اینکه همزمان با این همایش بخش نکوداشت دو نفر از اساتید برجسته دانشگاهی را داریم، گفت: در این همایش از حسین میرجعفری که به عنوان صفوی شناس در ایران و جهان نشناخته شده است و لقمان دهقان نیری کارشناس بخش مناسبات و سیاست‌های جهانی تقدیر می‌شود.

وی با اشاره به برپایی کارگاه آموزشی با تاکید بر دوره صفویه با محوریت بررسی روش‌های مطالعات آرامگاهی و سنگ قبر ابراز داشت: چهار نفر شرکت کننده از آمریکا و ۱۵ نفر از دانشگاه‌های مختلف ایران حضور دارند و منتظرالقائم مدیر قطب علمی صفویه شناسی در اصفهان مسئولیت کارگاه را برعهده دارد.

کجباف بیان داشت: هدف ما این است که به تاریخ جنبه کاربردی ببخشیم، به طور مثال بحث مناسبات فرهنگی ایران و اروپا از جمله مواردی است که با تأثیرپذیری از آنها می‌توانیم امروز نیز در جهان مؤثر باشیم.

آشنایی با فرهنگ ایرانی و شرق شناسی در اروپا در دوره صفویه شکل گرفت

وی اضافه کرد: دوره صفویه آشنایی با فرهنگ ایرانی و شرق شناسی در اروپا به صورت جدی شکل گرفت به نوعی که ترجمه کتاب گلستان سعدی و تجدید چاپ بیش از ۴۰ بار آن را شاهد بودیم و شناخت این ارتباطات در گذشته برای ارتباطات بین‌المللی امروز نیز می‌تواند تأثیرگذار باشد.

دبیر اجرایی همایش بین‌المللی مطالعات صفوی روابط بین‌المللی ایران و اروپا در ادامه این نشست نیز اظهار داشت: اغلب مهمانان خارجی این همایش سفرهای مداوم به اصفهان دارند و بارها و بارها از نقاط شاخص اصفهان مانند میدان نقش جهان، پل‌های تاریخی اصفهان و غیره بازدید کرده‌اند.

علی اکبر جعفری افزود: بر این اساس ما در حاشیه این همایش بازدید از آثار تاریخی شاخص اصفهان که ارتباط با عصر صفوی دارد مانند منطقه پیربکران را مدنظر قرار دادیم.

وی تاکید کرد: با توجه به اینکه در هفته اصفهان و اوج سفر گردشگران خارجی به نصف جهان روبرو هستیم مشکلی برای اسکان مهمانان خارجی پیش نیامد و مهمانسرای دانشگاه اصفهان و دو هتل در سطح شهر اصفهان بدین منظور در نظر گرفته شده است.

ارسال دیدگاه

با نظرات سازنده خود ما را در بهبود هرچه بهتر کیفیت مطالب یاری نمایید.

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز پنج شنبه 2 خرداد 98، شماره 3518 ؛ 02 خرداد 1398
روزنامه اصفهان امروز پنج شنبه 2 خرداد 98
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین