روان شناسان خود را دریابند

در همایش روز روانشناسی در اصفهان مطرح شد

روان شناسان خود را دریابند

روان شناسان خود را دریابند
10 اردیبهشت 1398, 15:38 / کد خبر:72645
روانشناسان نیز باید خود را باور داشته باشند و روانشناسی را فراتر از آن چیزی بدانند که بسیاری از اشخاص به آن می‌پردازند
 رییس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره اصفهان روز سه شنبه در همایش روز روانشناسی در تالار شریعتی دانشگاه اصفهان افزود: اقشار آسیب پذیر، بیشترین نیاز را به دریافت خدمات روانشناسی دارند و نبود پوشش بیمه ای از یک سو موجب مشکلات عدیده ای و از سوی دیگر به علت انصراف از دریافت این خدمات آنها را با آسیب های بیشتری مواجه می کند.
سالار فرامرزی اظهارداشت: گاهی اوقات ارائه خدمات مشاوره ای نیازمند حداقل 30 جلسه است تا مشکل فرد بطور کامل رفع شود و بتواند زندگی سالم اجتماعی داشته باشد.
رییس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره اصفهان با اشاره به اعلام تعرفه های جدید مشاوره به مراکز افزود: بسیاری از مراکز مشاوره در استان همچنان براساس تعرفه های سال گذشته از مراجعان هزینه دریافت می کنند زیرا معتقدند که بسیاری از آنها توان مالی پرداخت تعرفه های جدید را ندارند.
وی تعدد دستگاه های متولی روانشناسی و مشاوره را از دیگر چالش های این حوزه برشمرد و گفت: برخی از سازمان ها بدون توجه به مصوبه مجلس به حوزه ارائه خدمات روانشناسی و مشاوره ورود کرده اند که این امر نیازمند پیگیری است.
فرامرزی ادامه : یکی از مشکلات دیگر در اصفهان این است که نظام روانشناسی همچنان فاقد مکان برای ارائه خدمات به صنف مربوطه است و این مهم شایسته استانی نامدار همچون اصفهان نیست.
وی به دانش آموختگان روانشناسی توصیه کرد که با ارتقای توانایی و مهارت های خود در ارائه خدمات خوب و تخصصی به مردم همچنان اعتماد عمومی را حفظ و حراست کنند.
رییس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره استان اصفهان یادآور شد: اکنون بیش از سه هزار نفر در پایه کارشناسی ارشد و دکترای رشته روانشناسی در این استان مشغول به تحصیل هستند.
وی ادامه داد: همچنین 500 نفر از روانشناسان در استان پروانه تخصصی مشاوره دارند و بیش از 200 مرکز مشاوره زیر پوشش بهزیستی فعالیت دارند.
روانشناسان خود را باور کنند
معاون پیشگیری بهزیستی استان اصفهان با بیان اینکه روانشناسان نیز باید خود را باور داشته باشند، افزود: از روانشناسان انتظار می‌رود که ورود جدی‌تری را در عرصه‌های مختلف داشته باشند؛ روانشناسی را فراتر از آن چیزی بدانند که بسیاری از اشخاص به آن می‌پردازند.
 محمد سعید محمدی با اشاره به وظایف و مسئولیت سنگین روانشناسان و مشاوران در همایش گرامیداشت روز روانشناس و مشاور در تالار شریعتی دانشگاه اصفهان اظهار کرد: روانشناسی کاربردی فراتر از مطالبی که در کتاب‌ها خواندیم، دارد و در زندگی انسان بسیار مهم است به این دلیل که روانشناسی با مفاهیم کلیدی عجین شده است.
وی با بیان اینکه در ارتباط با پیشرفت کشورها و موضوعات مهم نمی‌توان روانشناسی را نادیده گرفت، افزود: شاخص‌های سلامت در کشورها در کنار توسعه آنها حایز اهمیت است، به طور یقین سلامت روان انسان‌ها جایگاه زیادی در پیشرفت کشورها دارد که تامین سلامت روان افراد بر عهده روانشناسان و مشاوران است.
معاون پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی سازمان بهزیستی استان اصفهان گفت: سلامت محور توسعه پایدار است؛ هنگامی که درباره موضوع‌های خانوادگی و ارتقای سلامت صحبت می شود نقش روانشناسی برجسته می‌شود.
وی با اشاره به اینکه با توجه به شرایط خاص کشور نیاز به روانشناسان بیش از گذشته احساس می شود، اظهار کرد: با توجه به افزایش آسیب‌های اجتماعی و ناتوانی خانواده‌ها برای حل مشکلاتی مانند اعتیاد، طلاق و ... نیازمند حضور روانشناسان و مشاوران هستیم.
محمدی با بیان اینکه روانشناسان نیز باید خود را باور داشته باشند، افزود: از روانشناسان انتظار می‌رود که ورود جدی‌تری را در عرصه‌های مختلف داشته باشند؛ روانشناسی را فراتر از آن چیزی بدانند که بسیاری از اشخاص به آن می‌پردازند و در حقیقت واقف باشند که روانشناسی کاربرد و اثرگذاری بیشتری در حل مسایل و مشکلات افراد خواهد داشت.
ارتقای اهمیت جایگاه روان شناسی در جامعه
نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی در این همایش بر اهمیت رشته روانشناسی به عنوان یکی از علوم مورد نیاز جامعه اشاره و اضافه کرد: با توجه به تاکید رهبر معظم انقلاب در پرداختن به آسیب های اجتماعی و تشکیل شورای عالی به این منظور، اهمیت این رشته بیش از پیش احساس می شود.
حمیدرضا فولادگر افزود: ریشه بسیاری از آسیب های اجتماعی ناشی از کم کاری های فرهنگی و مشکلات اقتصادی است و یکی از بخش هایی که می تواند به ریشه یابی و کنترل آسیب های اجتماعی بپردازند روانشناسان هستند.
در این جلسه هم چنین مدیرکل ورزش و جوانان اصفهان بیان کرد : روانشناسان، آرامش را به جامعه هدیه می دهند و در ایجاد شادکردن افراد جامعه سهم بسزایی دارند.
محمدسلطان حسینی افزود: این اداره کل آمادگی دارد که با استفاده از ظرفیت های موجود بتواند برخی از مطالبات سازمان نظام روانشناسی و مشاوره استان را رفع کند.
وی اظهارداشت: بر این اساس هر مرکزی که از سازمان نظام روانشناسی استان و یا بهزیستی مجوز دریافت کرده می تواند در دریافت هزینه مشاوره از جوانان از کمک های مادی و معنوی این اداره کل استفاده کنند.
مدیرکل ورزش و جوانان اصفهان تصریح کرد : همچنین افراد فارغ التحصیل دانشگاه های معتبر با سن زیر 29 سال می توانند مجوز ایجاد یک سازمان مردم نهاد برای دانش افزایی افراد جامعه و برگزاری کارگاه های آموزش مهارت زندگی را از این اداره کل دریافت کنند.
در پایان این مراسم که با حضور استادان، دانشجویان و نماینده مردم اصفهان در مجلس و مدیرکل بهزیستی اصفهان برگزار شد؛ شماری از استادان پیشکسوت روانشناسی استان اصفهان تجلیل شدند.
ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی‌شود
روزنامه اصفهان امروز پنج شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹، شماره 3862 ؛ 23 مرداد 1399
روزنامه اصفهان امروز پنج شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین