جزییات عرضه سهام دولت از طریق صندوق واسطه‌گری مالی یکم (ETF)

جزییات عرضه سهام دولت از طریق صندوق واسطه‌گری مالی یکم (ETF)

جزییات عرضه سهام دولت از طریق صندوق واسطه‌گری مالی یکم (ETF)
30 اردیبهشت 1399, 16:50 / کد خبر:727007
عرضه شرکت های دولتی از طریق صندوق واسطه‌گری مالی یکم (ETF)، نوعی عمومی‌سازی مالکیت شرکت‌هاست و سرمایه‌ها به عامه مردم تعلق می ‌گیرد.
عرضه شرکت های دولتی از طریق صندوق واسطه‌گری مالی یکم (ETF)، نوعی عمومی‌سازی مالکیت شرکت‌هاست و سرمایه‌ها به عامه مردم تعلق می ‌گیرد.
پذیره‌نویسی نخستین صندوق قابل‌ معامله در بورس موسوم به ETF دولتی با هدف مردمی کردن اقتصاد،  تعمیق بازار سرمایه، جمع آوری نقدینگی خرد و ایجاد امکان دسترسی آحاد مردم کشور به بازار سرمایه و انتفاع عامه مردم از رشد این بازار از ۱۴ اردیبهشت ماه آغاز شده و بر این اساس باقیمانده سهام وزارت امور اقتصادی و دارایی به نمایندگی از دولت در بانک‏های ملت، تجارت و صادرات و بیمه‏ های البرز و اتکایی امین تا ساعت ۲۴، ۳۱ اردیبهشت عرضه می شود. ارزش تقریبی سهام قابل معامله۸۰۰/۲۳ میلیارد تومان است که عرضه آن به مردم با تخفیف ۲۰ درصدی است.
 
ثبت‌نام برای همه ایرانیان دارای کد ملی
سقف سرمایه‌گذاری برای ایرانیان داخل و خارج کشور دارای کد ملی، دو میلیون تومان و تنها برای افراد حقیقی است. همچنین منعی برای پذیره‌‏نویسی در سایر صندوق‏ها وجود ندارد؛ اما تخفیف درنظرگرفته ‏شده فقط برای یک صندوق اعمال می‌‏شود.  پذیره‌نویسی واحدهای این صندوق از طریق کارگزاری‏‌های بورس، سامانه‏‌های آنلاین معاملاتی و درگاه‌های غیرحضوری و حضوری (شعب) بانک‏‌های منتخب صورت می‏‌پذیرد. درگاه‌‏های غیرحضوری و حضوری بانک‏‌های منتخب به ‏منظور پذیره‌نویسی واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری «واسطه‌گری مالی یکم» شامل بانک ملی، سپه، مسکن، کشاورزی، رفاه، ملت، تجارت، صادرات، قرض الحسنه مهر ایران، پارسیان، پاسارگاد و اقتصاد نوین است.
 
دو میلیون تومان حداکثر مبلغ پذیره‌نویسی
 نماد صندوق "دارا یکم" است که افراد دارای کد بورسی می‌‏توانند در روزهای کاری از ساعت ۱۴ تا ۱۶اقدام به خرید کنند. حداقل مبلغ پذیره‌نویسی برای هر یک از اشخاص حقیقی ایرانی دارای کد ملی ۱۰ هزار تومان و حداکثر مبلغ پذیره‏‌نویسی معادل ۲ میلیون تومان است. مبنای محاسبه برای انجام معاملات دو ماه، بعد از تاریخ پایان پذیره‏ نویسی (۳۱/۲/۱۳۹۹) خواهد بود و پس از این مدت  امکان معامله کل یونیت‏‌‌ها مهیا می‏‌شود. در تاریخ ۳۱ اردیبهشت فرآیند پذیره‌نویسی به اتمام می‏‌رسد و یک هفته پس از این تاریخ، مشخص می‏ شود چه تعداد یونیت به هر فرد اختصاص می‏‌یابد. درصورت مشارکت کامل یا کمتر، حداکثر ۲۰۰ یونیت به هر کد ملی اختصاص می‏‌یابد و درصورت مشارکت بیشتر، کمتر از ۲۰۰ یونیت (ازطریق تسهیم بالنسبه) اختصاص می‏‌یابد. عودت وجوه به هر دلیل از جمله اضافه پرداختی و مازاد ناشی از تسهیم بالنسبه توسط صندوق صرفاً به شماره شبای پرداخت‏‌کننده صورت می‏‌پذیرد. وجوه واریزی مشتریان بابت پذیره‏‌نویسی، غیرقابل برداشت است.
 
تاثیر نوسانات شاخص بر قیمت سهام
هدف از تشکیل این صندوق مشارکت همه مردم در این طرح و بهره‏‌مندی همه ایرانیان از سود بازار سرمایه است. طبیعتاً تغییرات ارزش سهام موجود در این صندوق منجر به افزایش یا کاهش ارزش واحدهای صندوق می‌شود. ضمن این‏که تلاش می‏‌شود از طریق سرمایه‌گذاری مبالغ نزد صندوق برای بازارگردانی، حداکثر سود ممکن حاصل شود. بدین ترتیب، سود تضمینی برای واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق وجود نداشته و صرفاً سود احتمالی از طریق افزایش قیمت سهام موجود در صندوق، واریز سود سالانه ناشی از عملکرد سهام شرکت‌‏های موجود در صندوق و سود حاصل از سرمایه‏‌گذاری منابع صندوق به‏ صورت سپرده ‏گذاری و خرید اوراق قابل حصول است.
در خصوص تاثیر افت احتمالی شاخص بورس بر این سهام ها نیز ذکر این نکته ضروری است که که حتی در این صورت نیز با توجه به اینکه مردم سهام را با تخفیف ۳۰ درصدی نسبت به قیمت‏‌های مورخ ۱۳/۲/۱۳۹۹ می‏ خرند، متضرر نخواهند شد. ضمن این‏که حدود ۱.۰۰۰ میلیارد تومان برای انجام بازارگردانی نزد صندوق "واسطه‏ گری مالی یکم" نگهداری می‏ شود.
 
چگونگی فرآیند احراز هویت
هر چند برای خرید واحدهای این صندوق هیچ‌گونه نیازی به کد بورسی وجود ندارد اما با توجه به مذاکرات و رایزنی‌های انجام‌شده، در نظر است تا فرآیند احراز هویت قبل از پایان اردیبهشت‌ماه از طریق سجام به‏ صورت الکترونیک و غیرحضوری انجام شود. سازمان بورس نیز با تعامل با شبکه بانکی در حال فراهم کردن بسترهای لازم برای انجام این کار از طریق شعب تمامی بانک‏ها است. ضمن این‏که در حال حاضر این امر  از طریق برخی از شعب بانک‏های صادرات ایران، شهر و آینده قابل انجام است.
همچنین برای اشخاصی که نسبت به پذیره‌نویسی اقدام کرده‌‏اند، ضرورت ندارد حتماً ظرف ۲ ماه فرآیند احراز هویت را تکمیل کنند. این امر فقط درمورد آن دسته از متقاضیان صدق می‏‌کند که قصد دارند پس از خاتمه دو ماه، واحدهای خود را به فروش برسانند. درصورتی‏ که متقاضیان قصد فروش واحدهای خود را نداشته باشند، فعلاً نیازی به اخذ تأییدیه سجام ندارند. به عبارتی اخذ تأییدیه سجام فقط برای معاملات بعدی مورد نیاز است.
داشتن حساب برای همه متقاضیان در این مرحله الزامی نیست، اما متقاضیان برای امکان معامله این واحدها در آینده باید حتماً حساب بانکی داشته باشند تا بتوانند کد بورسی اخذ کنند.
ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی‌شود
روزنامه اصفهان امروز پنج شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹، شماره 3800 ؛ 08 خرداد 1399
روزنامه اصفهان امروز پنج شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین