خانه تاریخی مازندرانی کاشان مرمت شد

خانه تاریخی مازندرانی کاشان مرمت شد

خانه تاریخی مازندرانی کاشان مرمت شد
30 اردیبهشت 1399, 18:34 / کد خبر:727018
 رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان از مرمت خانه تاریخی مازندرانی خبر داد.
به گزارش ایلنا، «محسن جاوری» با تأکید بر اینکه با توجه به سبک و شیوه معماری قدمت این بنا به اواخر دوره قاجار بر می‌گردد و مطابق معمول همه خانه‌های تاریخی کاشان نام این بنا نیز برگرفته از مالک قبلی آن می‌باشد، گفت: مرمت خانه تاریخی مازندرانی با اعتباری بالغ بر دویست و پنجاه میلیون ریال از محل اعتبارات ملی به پایان رسید.
جاوری افزود: خانه تاریخی مازندرانی در زمینی به مساحت۱۳۳۰ متر مربع بنا شده است و دارای جهت گیری دو طرفه در جهت شمالی و جنوبی است. بخش‌های اصلی خانه در همین دو جبهه احداث شده است ولی در جبهه‌های شرقی و غربی نیز اتاق‌هایی وجود دارد. در قسمت شمالی ایوان بزرگی وجود داردکه سقف آن با یزدی بندی زیبایی تزئین یافته است و در پشت ایوان اتاق پنج دری قرار گرفته است. در دو طرف ایوان نیز اتاق‌های سه دری استقرار یافته است.
وی با تشریح اینکه ضلع جنوبی در سه طبقه ساخته شده است و طبقه دوم که هم تراز کوچه است دارای یک اتاق پنج دری می‌باشد گفت: در دو طرف اتاق پنج دری اتاق‌های سه دری وجود دارد و همچنین در ضلع شمالی و جنوبی دو زیرزمین قرار داشته که سرستون‌های زیرزمین ضلع شمالی دارای گچ بری‌های زیبایی است که متعلق به دوره پهلوی است.
کار‌شناس ناظر پرژه مرمتی این خانه نیز اضافه کرد: نماهای زیبا و باشکوه بخش جنوبی و شمالی و تنوع قوس‌های تزئینی در بنا از جمله ویژگی‌های این بنا می‌باشد.
محمد مهدی قاضی گفت: مرمت و استحکام بخشی بام‌های ضلع جنوبی و اجرای اندود کاهگل روی آن‌ها، سبکسازی و استحکام بخشی کف شارمی ضلع جنوبی به همراه ایزولاسیون وکف فرش نهایی آن، اجرای سقف چوبی اتاق گوشواره ایوان ضلع جنوبی که قبلا فروریخته بود به همراه شیب بندی و کاهگل روی آن و... از جمله اقدامات مرمتی انجام شده در خانه مازندرانی است.
یادآور می‌شود خانه تاریخی مازندرانی در تاریخ ۲۴آبا ماه ماه سال ۱۳۸۵با شماره ۱۶۳۱۹در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.
ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی‌شود
روزنامه اصفهان امروز پنج شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹، شماره 3800 ؛ 08 خرداد 1399
روزنامه اصفهان امروز پنج شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین