از کمبود نیروی انسانی تا نبود سالن ورزشی استثنایی‌ها
0 -

در اشاره به گوشه‌ای از مشکلات آموزش و پرورش اصفهان مطرح شد

از کمبود نیروی انسانی تا نبود سالن ورزشی استثنایی‌ها

از کمبود نیروی انسانی تا نبود سالن ورزشی استثنایی‌ها
19 اردیبهشت 1398, 15:14 / کد خبر:72784
«اداره اوقاف به‌هیچ‌وجه به دنبال تخلیه مدارس نبوده و نیست اما با توجه به اینکه اجرای نیت واقف جزو وظایف قانونی، ذاتی و شرعی ماست اما با در نظر گرفتن وضعیت اقتصادی کشور و همراهی با دولت مجبور به دریافت اجاره هستیم.»

در هفته گرامیداشت مقام معلم پس از مشکلات معیشتی این قشر که بسیار به آن پرداخته شد، از دیگر دغدغه‌های بزرگی که جزو مطالبات خانواده فرهنگیان بوده مسئله مدارس وقفی است که در همین رابطه مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان ضمن تأکید بر این مطلب با اشاره به وضعیت مدارس وقفی به ایمنا گفت: در استان اصفهان ۶۱۰ مرکز آموزشی وقفی داریم که در تصرف و اجاره آموزش‌وپرورش است. حجت‌الاسلام رضا صادقی با بیان اینکه شش سال است که این مدارس اجاره خود را پرداخت نکرده‌اند، افزود: در بعضی از شهرستان‌های کوچک این اجاره تأمین و پرداخت‌شده و عمده بدهی اجاره‌ مدارس اوقافی در شهر اصفهان بوده که مبلغ این بدهی بیش از شش میلیارد تومان است. مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان تصریح کرد: اداره اوقاف به‌هیچ‌وجه به دنبال تخلیه مدارس نبوده و نیست اما با توجه به اینکه اجرای نیت واقف جزو وظایف قانونی، ذاتی، اخلاقی و شرعی ماست، اما با در نظر گرفتن وضعیت اقتصادی کشور و همراهی با دولت اما مجبور به گرفتن اجاره هستیم. او با بیان اینکه اگر در اخذ اجاره اقدام نکنیم سازمان‌های نظارتی و امنیتی بر ما خرده می‌گیرند، اظهار کرد: تاکنون هم این خرده گرفته‌شده که چرا برای دریافت اجاره اقدامی نکرده‌ایم، اما روند قانونی بدین شکل است که وقتی دو اظهارنامه برای آنها ارسال شد و اقدامی صورت نگرفت دادخواست پرداخت مال‌الاجاره برای آنها ارسال می‌شود اما در این مرحله هم تخلیه مکان آموزشی در کار نیست. صادقی در مورد روند قانونی این موضوع گفت: بعد از اظهارنامه قانون می‌گوید ۱۸ ماه تنفس و فرصت به آموزش‌وپرورش داده شود تا بدهی اجاره را پرداخت کند و اگر این پرداخت انجام نشد قاضی حکم می‌کند که از حساب آنها برداشت شود که بعضا از اقدامات اداره اوقاف ۱۸ ماه گذشته است اما هنوز دست نگه‌داشته‌ایم باوجوداینکه قانونی نیست و باید اقدام کنیم اما در حال رایزنی با آموزش‌وپرورش هستیم که حتی به‌صورت اقساطی هم این پرداخت صورت بگیرد. او در مورد بدهی و تعویق در پرداخت اجاره دیگر ادارات به اوقاف گفت: نیروهای انتظامی، سپاه و اطلاعات اجاره خود را پرداخت کرده‌اند و با این ادارات بحثی در این مورد نداریم و معدود بدهی آنها هم جزو دیون دولت محسوب شده است.

دانش‌آموزان استثنایی اصفهان سالن ورزشی ندارند

اما در رابطه با کاستی‌های موجود در آموزش‌وپرورش، مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان اصفهان به نبود سالن ورزشی مخصوص دانش‌آموزان با نیازهای ویژه اشاره کرد و گفت ۳۳ درصد کلاس‌های درس استان هنوز به سیستم گرمایشی استاندارد مجهز نیست. سید مهدی میربد با بیان اینکه مدارس با نیاز ویژه باید موردتوجه قرار بگیرند اظهار کرد: در استان اصفهان پنج هزار و ۶۲ نفر دانش‌آموز با نیازهای ویژه در ۱۹۶ فضای آموزشی استان در حال تحصیل هستند. او ادامه داد: دانش‌آموزان استثنایی حداقل به چهار فضا ویژه دانش‌آموزان معلول جسمی حرکتی، سه فضا برای دانش‌آموزان نابینا و کم‌بینا و دو فضای مخصوص دانش‌آموزان ناشنوا و کم‌شنوا نیاز دارند تا با تأمین این حداقل‌ها کمی از دغدغه‌های آموزش آنها کم شود. مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان اصفهان افزود: استان اصفهان سالن ورزشی مخصوص دانش‌آموزان با نیاز ویژه ندارد. او با اشاره به اینکه طرح استانداردسازی سیستم‌های گرمایشی کلاس‌های استان در حال اجراست تصریح کرد: با اجرای طرح استانداردسازی سیستم‌های گرمایشی از سال ۹۲ تا پایان سال ۹۷ مجموع کلاس‌های استاندارد استان اصفهان به ۱۱ هزار و ۲۱۰ عدد رسیده است و از شروع این طرح تاکنون کلاس‌های استاندارد افزایش‌یافته و اکثرا به سیستم‌های گرمایشی استاندارد مجهز شده‌اند. میربد خاطرنشان کرد: فقط ۳۳ درصد دیگر از کلاس‌های درس در استان نیازمند تجهیز به سیستم گرمایشی استاندارد خواهد بود و ۶۷ درصد بقیه استانداردسازی شده است.

تنها اجازه استخدام ۸۷۳ معلم را داریم

اینها در حالی است که معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی اداره کل آموزش‌وپرورش استان اصفهان اشاره داشت: با وجود آنکه در استان اصفهان کمبود بیش از ۱۵ هزار نیروی انسانی حس می‌شود، تنها مجوز به‌کارگیری ۸۷۳ نفر توسط دولت برای استان داده‌شده است. سید محمد میرپور اظهار کرد: کسری نیروی انسانی، مدیریت آموزش‌وپرورش استان را به مشکل انداخته و مجبوریم نیروها را در مرحله نخست در اختیار آموزش دانش‌آموزان قرار دهیم. او افزود: با وجود آنکه در استان اصفهان کمبود بیش از ۱۵ هزار نیروی انسانی حس می‌شود، تنها مجوز به‌کارگیری ۸۷۳ نفر توسط دولت برای استان داده‌شده است. معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی اداره کل آموزش‌وپرورش استان اصفهان با بیان اینکه در سال گذشته توانستیم مبالغی را برای سرانه مدارس پرداخت کنیم، تصریح کرد: تمامی قبض‌های سال گذشته گاز مدارس سال گذشته تسویه شد و اگر مدرسه‌ای در این زمینه مورد غفلت قرارگرفته با پیگیری مدرسه نام آن را در لیست پرداخت قرار خواهیم داد. او اضافه کرد: درزمینه ایاب و ذهاب در سال ۹۷ به شرق اصفهان به‌طور ویژه نگاه شد؛ بااین‌حال این موضوع را در سال جاری قوی‌تر پیگیری می‌کنیم. میرپور خاطرنشان کرد: تا چند روز آینده بخشنامه تغییر کاربری بناهای آموزشی ابلاغ می‌شود تا اگر موردی در این خصوص پیش آمد پس از طرح در شورای آموزش‌وپرورش شهرستان‌ها و به شرطی که آسیبی به سرانه آموزش نزده و آن ملک قابل‌تغییر کاربری باشد، این امر اتفاق افتد. او افزود: برای تغییر کاربری ملک آموزشی دستور هیئت دولت نیاز است بنابراین مزایده‌ها تنها با کاربری آموزشی انجام می‌شود.

ارسال دیدگاه

با نظرات سازنده خود ما را در بهبود هرچه بهتر کیفیت مطالب یاری نمایید.

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز دوشنبه 30 اردیبهشت 98، شماره 3515 ؛ 30 اردیبهشت 1398
روزنامه اصفهان امروز دوشنبه 30 اردیبهشت 98
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین