فضای شهری و چالش حس حضور در ماه رمضان
0 -

فضای شهری و چالش حس حضور در ماه رمضان

فضای شهری و چالش حس حضور در ماه رمضان
21 اردیبهشت 1398, 14:02 / کد خبر:72806
با ورود به ماه‌های مناسبتی از جمله ماه مبارک رمضان استفاده از نشانه‌ها و المان‌ها در فضای شهری نه تنها حس حضور و بیداری را به انسان القا می‌کند بلکه واسطه تبلیغاتی بزرگی برای آداب ورسوم و ویژگی رفتاری شهرهای مسلمان به ناظران است.
به گزارش تسنیم، این یک امر مشخصی است که شهرها آیینه اهل خویش هستند و با حضور در هر شهری و دیدن المان‌ها و اجزای آن شهر می‌توان به شیوه زیست و آداب و رسوم آنها پی برد و در شهرهای اسلامی با ورود به ماه مبارک رمضان این حال و هوا با ارج نهادن به این ماه نشان داده خواهد شد.
از طرفی هم بهترین نسخه برای انسانی که فراموشکار است و نیاز به تذکر دارد، این است که حس حضور را با آماده کردن محیط زندگی شهری به او القا کنید. استفاده از نشانه‌ها و المان‌های اسلامی و مذهبی به ویژه در ماه‌های مناسبتی حس حضور و هوشیاری را در انسان بیدار می‌کند.
اصفهان به عنوان یک شهر تاریخی و توریستی که در این ایام با مصادف شدن ماه مبارک رمضان و اردیبهشت ماه در بهشتی‌ترین و زیباترین روزهای تاریخی خود قرار دارد، تبلیغات و زیباسازی شهر به ویژه در ماه رمضان می‌تواند به عنوان واسطه تبلیغاتی بزرگی عمل کند و ویژگی و آداب و رسوم را به ناظران القا کند.
با این اوصاف فضای رمضانی امسال در اصفهان آنچنان پرشور نیست، تا جایی که اعضای شورای شهر نیز نسبت به این موضوع تذکر دادند.
فریده روشن رئیس کمیسیون فرهنگی ورزشی شورای اسلامی شهر اصفهان در جلسه اخیر این شورا گفت: ضروری است شهرداری با برگزاری برنامه‌های فرهنگی و تفریحی متناسب در فاصله زمانی پس از افطار، علاوه بر تقویت روحیه معنوی در شهر به گسترش نشاط و حفظ آداب و سنت‌های این ماه کمک کند، این برنامه‌ها می‌تواند در راستای تقویت گردشگری شبانه شهر اصفهان مؤثر واقع شود.
وی گفت: شایسته است وضوخانه‌ها و نمازخانه‌های عمومی سطح شهر اصفهان بالاخص پارک ها و فضای سبز از جهت نظافت و کیفیت وسایل مورد نیاز مردم مورد توجه قرار گیرد.
حجت الاسلام حسن بابایی دبیر ستاد ساماندهی شئون فرهنگی در مناسبات مذهبی اداره کل تبلیغات اسلامی استان اصفهان با گلایه از این موضوع می‌گوید: با توجه به اینکه تبلیغات فضای شهری به عهده شهرداری و امور فرهنگی آن است، اما متاسفانه فضای شهر نه تنها در ماه مبارک رمضان بلکه در ایام ماه محرم و فاطمیه هم مناسب نبود.
وی با بیان اینکه شهرداری باید در مورد اهمال‌کاری نسبت به فضاسازی شهر در ماه مبارک رمضان پاسخ‌گو باشد، می‌گوید: حتی برای ارائه محتوا اعلام آمادگی کرده‌ایم که در اختیار آنها قرار دهیم که همچنان اقدامی صورت نگرفته است.
جانشین مجمع رهروان امر به معروف و نهی از منکر اصفهان نیز با ابراز گلایه از عملکرد شهرداری و ادره کل فرهنگ و ارشاد و سازمان تبلیغات در مورد فضاسازی شهر برای ماه مبارک رمضان، گفت: فضای شهر از لحاظ تبلیغاتی مناسب ماه رمضان نبوده است و امسال به این موضوع کمتر پرداخته‌اند که می‌طلبد شهرداری و شورای شهر اصفهان در این مورد اقدامات عاجلی را انجام دهند.
حجت الاسلام والمسلمین حمیدرضا صادق‌زاده خاطرنشان کرد: بهتر است که برای آماده سازی شهر برای ماه مبارک رمضان از احادیث و روایات استفاده و این امر تقویت شود که در غیر این صورت در دو سه روز آینده اگر شهرداری، سازمان تبلیغات اسلامی و اداره کل ارشاد اقدامات لازم را انجام ندادند، نامه نگاری صورت می‌گیرد و برنامه‌هایی پیشنهاد داده می‌شود.
وی با بیان اینکه صدور بخشنامه‌های لغو مراسم افطاری با پول بیت المال اقدام درخور و مناسبی است، گفت: اما نباید فرهنگ زیبای افطاری دادن تضعیف شود بلکه راهکارهای جایگزین آن به ویژه افطاری دادن به فقرا جایگزین شود.
با توجه به اینکه بهترین حالت برای انسان هوشیاری، بصیرت و دوری از غفلت است و باید فضای پیرامون از جمله فضای شهری برای انسان حس حضور و تذکر را القا کند، صدا و سیما نیز به عنوان رسانه ملی و عمومی در این امر بسیار تاثیر گذار است که عموم مردم را با آداب روزه داری وحتی کار نیک و خیرخواهانه در این ماه آشنا و ترغیب کند.
به همین منظور «یک شهر ضیافت» ویژه برنامه‌ای برای زندانیان جرایم غیرعمد و خانواده‌های آنان است که از شبکه اصفهان به روی آنتن می‌رود و چند سال است که از شبکه اصفهان در ماه مبارک رمضان پخش می‌شود.
در این میان از نقش دستگاه‌هایی از جمله اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و حوزه هنری نیز نباید گذشت. انتقال مفاهیم به زبان هنر وظیفه مهمی است که بر عهده این دو مجموعه فرهنگی است که در مناسبت‌های ملی و مذهبی نباید جایگاه تاثیرگذار آنها در معنویت بخشی به فضای شهری فراموش شود.
گشت و گذاری در سطح شهر و بررسی رویدادهای فرهنگی مرتبط با ایام ماه مبارک رمضان نشان می‌دهد علاوه بر دستگاه‌های متولی شهری، این دو ارگان فرهنگی نیز در ابتدای ماه مبارک رمضان اقدام درخور توجهی نسبت به آماده سازی فضای معنوی شهر انجام نداده‌اند یا حداقل در حالت خوشبینانه تبلیغات موثری در این زمینه صورت نگرفته است.
با همه این اوصاف، لازم است فضای شهری نیز حس حضور در ماه مهمانی خدا را بیش از پیش به شهروندان القا کند و در این راستا دستگاه‌های مسئول وظیفه مهمی و تاثیرگذاری بردوش دارند که باید نسبت به آن پاسخگو باشند.
ارسال دیدگاه

با نظرات سازنده خود ما را در بهبود هرچه بهتر کیفیت مطالب یاری نمایید.

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز دوشنبه 30 اردیبهشت 98، شماره 3515 ؛ 30 اردیبهشت 1398
روزنامه اصفهان امروز دوشنبه 30 اردیبهشت 98
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین