شوخی 87 درصدی با آتش‌نشانی اصفهان
0 -

تنها 13 درصد تماس‌هایی که با سازمان آتش‌نشانی می‌شود، منجر به عملیات می‌شود

شوخی 87 درصدی با آتش‌نشانی اصفهان

شوخی 87 درصدی با آتش‌نشانی اصفهان
28 اردیبهشت 1398, 16:03 / کد خبر:72913
فرهنگ‌سازی و آموزش جزو اولویت‌های سازمان آتش‌نشانی اصفهان در سال جاری

 شاید باورتان نشود در قرن 21 و در دوره‌ای که دیگر کشورها در پیمودن پله‌های رشد و ترقی بیش از هر زمان دیگر در حال سبقت گرفتن از یکدیگرند، همچنان افرادی وجود دارند که برای سرگرمی خود یا آزار دیگران مزاحم تلفنی آتش‌نشانی می‌شوند. فاجعه اینجاست که با وجود فرهنگ‌سازی‌های انجام‌شده و بلوغ فکری که انتظار می‌رود دست‌کم در میان شهروندان کلان‌شهرها وجود داشته باشد، بر اساس آمارهای موجود در اصفهان ۸۷ درصد از تماس‌ها با شماره ۱۲۵ آتش‌نشانی منجر به عملیات نشده و درصد زیادی از آن مربوط به مزاحمت‌ها است.

به گفته مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان در این سازمان هیچ زمانی برای آزمون‌وخطا وجود ندارد ازاین‌رو به‌محض وصول تماس نیروهای سازمان به محل حادثه اعزام می‌شوند، اما در برخی موارد که تماس‌ها از جنس مزاحمت است نیروها و امکانات دست‌خالی به سازمان بازمی‌گردند. محسن گلابی روز گذشته در نشست با خبرنگاران بیش از هر چیز بر لزوم فرهنگ‌سازی هرچه بیشتر این مسئله در جامعه اشاره داشت و گفت: هنوز برخی افراد در تماس ۱۲۵ به‌اشتباه گزارش از حادثه‌ای که وجود ندارد را اعلام و ایجاد مزاحمت می‌کنند، صداقت سازمان آتش‌نشانی باعث می‌شود تمام تلفن‌ها و اخبار دریافتی را حمل بر درست بودن آن بگذاریم؛ اما تنها 13 درصد تماس‌هایی که با سازمان آتش‌نشانی می‌شود، منجر به عملیات می‌شود. گلابی تشریح کرد: روزانه ۱۴۰ مورد از تماس‌ها عملیاتی بوده و ۹۶۱ موارد تماس‌های غیرعملیاتی هستند. در ۸۴ درصد از این تماس‌های عملیاتی، عملیات امداد و نجات و اطفای حریق انجام می‌شود و در ۱۶ درصد مابقی نیز آتش‌نشانان اعزام‌شده در محل موردی مشاهده نکرده و خودروها بدون انجام عملیات به ایستگاه بازمی‌گردند و تماس برقرارشده تنها یک شوخی بوده است. ۵۰ درصد تلفن‌ها از طریق تلفن‌های عمومی و رایگان صورت گرفته است، این تماس‌ها از نظر ما منشأ روانی دارند و که در این مورد با دادستان استان جلساتی داشته‌ایم و تاکنون 4 مورد مزاحمت دائمی توسط افراد مشاهده‌شده است. او تصریح کرد: البته اولویت ما در این سازمان بیش از برخورد قانونی، فرهنگ‌سازی است چراکه این افراد معمولا رده سنی نوجوان هستند که نیاز به آموزش صحیح دارند.

نوروز بی حادثه در پی فرهنگ‌سازی

گلابی افزود: امسال در مراسم چهارشنبه‌سوری و ۱۳ فروردین هیچ حریق و حادثه‌ای نداشتیم که نشان از آموزش مؤثر این سازمان با ارائه سرویس‌های آموزشی و فرهنگ‌سازی انجام‌شده در جامعه است. سازمان در حال حاضر بیشترین انرژی را صرف آموزش و اطلاع‌رسانی می‌کند و هدف پیش رو در حال حاضر تجهیز و تعلیم رانندگان سطح شهر در قالب تاکسی‌های شهری و اینترنتی است. به‌این‌ترتیب افراد نزدیک به حادثه بویژه در شرایط ترافیکی کمک یار سازمان آتش‌نشانی خواهند بود.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان در ادامه به تشریح آمار سالانه این سازمان پرداخت و گفت: بنابراین آمار، سال 1397 شاهد ۱۹ درصد کاهش حریق و ۲ درصد رشد آمار حوادث بوده که در سال ۹۷، بیشترین تعداد حریق و حوادث مربوط به فصل تابستان بوده است. با توجه به آمار این سازمان آمار کل نجات‌یافتگان در سال 1397 نسبت به سال 1396، ۱۶ درصد افزایش‌یافته است. بر اساس این آمار، حبس شهروندان در آسانسور و اماکن بیشترین تعداد حوادث را در سال ۹۷ تشکیل می‌داد. همچنین آمار حریق ضایعات نسبت به سال گذشته ۳۲ درصد کاهش‌یافته است، این در حالی است که حدود ۴۱ درصد از آمار کل آتش‌سوزی‌ها به این دلیل بوده است و آموزش نقش بسیار مؤثری در این زمینه داشته است. به گفته گلابی، آمار تصادفات در طول سال 1397 نسبت به مدت مشابه سال پیش، ۴ درصد کاهش‌یافته که دراین‌بین ۸۸ درصد از تصادفات امدادرسانی شده و توسط سازمان مربوط به داخل شهر و ۱۲ درصد نیز در خارج از محدوده شهر صورت گرفته است. همچنین آمار فوت‌شدگان حوادث گازگرفتگی در سال ۹۷ پنج نفر بود که در مقایسه با سال گذشته ۶۱ درصد کاهش داشته است. این در حالی است که بیشترین تعداد حادثه در سطح شهر، مربوط به منطقه ۵ و بیشترین حریق در منطقه ۸ گزارش‌شده است که علت آن نزدیکی به کوه صفه در منطقه 5 و پرجمعیتی منطقه 8 برآورد شده است. گلابی گفت: در شرایط اقتصادی کشور اگر در طول یک حادثه و حریق وسیله‌ای از بین برود دیگر توان خرید آن را نداریم. پس لازم است اقدامات پیشگیری اجراشده در ساختمان‌هایمان را به‌درستی به‌کارگیریم تا حوادث با ابزار طراحی‌شده در ساختمان پوشش داده شوند. از شهروندان خواهش می‌کنیم در این مورد هیچ تخفیفی برای تجهیز ساختمان قائل نشوند و قبل از خرید ساختمان حتما به مجوز پایان کار توجه کنند. هم‌چنین شهروندان قبل از خرید منزل، می‌توانند با مراجعه به سازمان، استعلام مجوز پایان کار را بگیرند و از ایمن بودن خانه موردنظرشان اطمینان حاصل کنند.

بازار اصفهان امانت جهانی است

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان با اشاره به حادثه بازار تبریز و به دنبال آن وضعیت ایمنی بازار اصفهان گفت: بازار اصفهان که در یونسکو ثبت جهانی شده یکی از بازارهایی است که به‌عنوان میراث کهن باید امانت‌دار آن باشیم، وقتی حادثه پلاسکو اتفاق افتاد همه با دسته‌های گل به ایستگاه‌های آتش‌نشانی رفتند و یا حوادث زیاد دیگری که پس از اتفاق همه به دنبال مقصر می‌گردند، اما سؤال مهم اینجاست که آیا در شرایط کنونی که قدرت خرید پایین آمده و هزینه‌ها سرسام‌آور شده است نباید به فکر اجناس و کالاهایی که مغازه‌داران در بازارها انباشت کرده‌اند باشیم؟ آیا نصب یک کپسول آتش‌نشانی و آموزش چندساعته ایمنی هزینه زیادی می‌طلبد؟ اینکه مغازه‌داران در سر راه برق، فیوز استاندارد قرار دهند هزینه زیادی لازم دارد؟ در بازار اصفهان با عرض کم امکان تردد خودروهای آتش‌نشانی وجود ندارد، از سوی دیگر سقف بازار انباشتی از سیم‌های برق وجود دارد درحالی‌که کف بازار داکت‌های برق پیش‌بینی‌شده است. گلابی با بیان اینکه در سال ۹۱ تعداد دو هزار کپسول اطفای آتش در سطح بازار اصفهان توزیع‌شده است، تصریح کرد: در بازار اصفهان شیرهای هیدرانت نصب‌شده و از دو ماه قبل جلساتی با معاون دادگستری اصفهان برگزار و دغدغه‌های سازمان آتش‌نشانی نسبت به ایمنی بازار را اعلام کردیم زیرا معتقدیم اگر یک نفر برای خرید وارد مغازه می‌شود باید ایمنی خریدار برقرار باشد. توصیه سازمان آتش‌نشانی این است که مجامع صنفی در زمان صدور پروانه کسب و یا تمدید آن واحد صنفی را ملزم به دریافت استعلام از سازمان آتش‌نشانی کنند. مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان افزود: اگر ساماندهی سیم‌های سقف بازار اصفهان بر عهده اداره برق است باید در اسرع زمان طراحی‌ها و جابه‌جایی سیم‌ها انجام شود و اگر ارتباطی با اداره برق ندارد باید حکم قضایی صادر، سیم‌های برق جمع‌آوری و مشکل رفع شود زیرا حادثه‌های زیادی در شهر اتفاق افتاده که عامل آن اتصال سیم‌های برق بوده است.

تفاهم‌نامه آتش‌نشانی با تاکسیرانی

او در ادامه با اشاره به اولویت‌های سازمان آتش‌نشانی در سال ۹۸ خاطرنشان کرد: آموزش و پژوهش، واردکردن ۲۰ دستگاه خودروی خریداری‌شده به ناوگان آتش‌نشانی، به‌کارگیری ۲۰۰ نیروی جدید، گشایش دو ایستگاه جدید آتش‌نشانی، کلنگ زنی چهار تا هشت ایستگاه آتش‌نشانی، ارتقای سطح شغلی نیروهای آتش‌نشان با استفاده از قانون مشاغل سخت و زیان‌آور همچنین ایجاد فضای پرنشاط برای کارکنان مهمترین اولویت‌های سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان در سال جاری است. گلابی در مورد امدادرسانی و اعزام نیروها و تجهیزات سازمان آتش‌نشانی به مناطق سیل‌زده در نوروز ۹۸ خاطرنشان کرد: ۱۹ نفر از نیروهای سازمان آتش‌نشانی اصفهان در مناطق سیل‌زده استان‌های خرم‌آباد و اهواز حضور یافتند که در شهر لرستان تخلیه ۵۰۰ واحد مسکونی و 6 تقاطع غیرهمسطح از آب و در شهر اهواز جابه‌جایی مردم در منطقه شهرک صنعتی این شهر اقدام کردند. گلابی با بیان اینکه تفاهم‌نامه‌ای با سازمان تاکسیرانی مبنی بر آموزش ۲۳ هزار نفر از رانندگان تاکسی‌های گردشی، آژانس‌ها و اینترنتی ایجاد خواهد شد، ادامه داد: برای آموزش دو هزار نفر راننده اتوبوس نیز برنامه‌ریزی‌شده و تفاهم‌نامه‌ای در این راستا امضا خواهد شد. درمجموع ۲۵ هزار نفر از راهبران حمل‌ونقل شهری اصفهان اعم از اتوبوس و تاکسی دوره‌های آموزشی سازمان آتش‌نشانی را پشت سر خواهند گذاشت. میزان آموزش‌های ارائه‌شده توسط واحد آموزش سازمان آتش‌نشانی اصفهان در سال ۹۷ نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۱ درصد رشد داشته است.

ارسال دیدگاه

با نظرات سازنده خود ما را در بهبود هرچه بهتر کیفیت مطالب یاری نمایید.

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز دوشنبه 27 خرداد 98، شماره 3535 ؛ 27 خرداد 1398
روزنامه اصفهان امروز دوشنبه 27 خرداد 98
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین