هشدار: نمک دریایی مصرف نکنید
0 -

هشدار: نمک دریایی مصرف نکنید

هشدار: نمک دریایی مصرف نکنید
31 اردیبهشت 1398, 15:14 / کد خبر:72947
در جلسه کارگروه سلامت و امنیت غذایی شهرضا عنوان شد که نمک دریا، نمکی غیربهداشتی است و آلودگی بسیاری مانند فلزات سنگین و ید غیراستاندارد به آن وارد شده است.

به گزارش  فارس، حجت‌اله تنهایی ظهر امروز در جلسه کارگروه سلامت و امنیت غذایی شهرضا با اشاره به تشکیل تیم سیار پزشکی برای سلامت عشایر شهرستان اظهار داشت: تیم سیار شبکه بهداشت و درمان شهرضا که شامل پزشک، بهورز و کارشناس سلامت است در دو منطقه عشایرنشین کهرویه و هونجان در راستای انجام برنامه‌های سلامت به عشایر خدمات سلامت ارائه می‌دهد.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرضا با تأکید بر اهمیت پیشگیری از بیماری‌های منتقله از آب و غذا افزود: با توجه به افزایش دمای هوا و استقبال مردم از پارک‌ها و تفرجگاه‌ها شهرداری هشدارهای لازم را باید نسبت به آب شرب و غیر شرب با نصب تابلو در پارک‌ها و بوستان‌ها بدهد.

وی با تأکید بر نظارت بخشداری شهرضا بر تفرجگاه‌های روستایی و تأمین آب آشامیدنی سالم برای گردشگران گفت: در شهرستان شهرضا نیازمند یک نهضت همگانی برای تمیز کردن آب‌سردکن‌ها هستیم، چون بسیار کثیف هستند.

تنهایی با بیان این‌که یک روز را باید در شهرضا به بهداشت آب‌سردکن‌ها اختصاص دهیم، بیان کرد: شهرستان شهرضا به نسبت شهرهای دیگر دارای آب‌سردکن‌های بسیاری است، بنابراین تمام آب‌سردکن‌های سطح شهر باید باز شوند و منابع آب آن و لوله‌های آن شست‌وشو داده شوند.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرضا با اشاره به هفته جهانی جمعیت اظهار داشت: در سرشماری سال 95 مشخص شد که نرخ باروری کشور کمتر از 2.1 شده و نرخ باروری پایین آمده است.

وی با بیان این‌که نرخ باروری در استان اصفهان و شهرستان شهرضا پایین آمده است، افزود: نرخ رشد باروری در شهرضا 1.7 است و این آمار نیاز به ترویج ازدواج آسان از طریق هماهنگی بین بخشی دارد که اداره ورزش و جوانان از نظر پیگیری مطالبات این گروه سنی، توجیه روحانیون برای آموزش مردم در مجامع مذهبی و برگزاری همایش ترویج زندگی آسان در هفته جمعیت از جمله راهکارهای فرهنگ‌سازی افزایش جمعیت است.

ممنوعیت مصرف نمک دریا در بین خانواده‌ها

تنهایی با تأکید بر این که اگر کم کاری تیروئید در نوزادی شناسایی نشود در بزرگسالی کودک به کند ذهنی مبتلا می‌شود، خاطرنشان کرد: بیماری تیروئید قابل پیشگیری است و در پیشگیری از این بیماری باید نمک یددار مصرف شود، به شرط اینکه نحوه نگهداری و مصرف آن صحیح باشد.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرضا با بیان این‌که شهرستان شهرضا به واسطه قرار گرفتن در مرکز کشور به نمک دریا دسترسی دارد، اضافه کرد: نمک دریا، نمکی غیربهداشتی است و آلودگی بسیاری مانند فلزات سنگین و ید غیراستاندارد به آن وارد شده است و به شهروندان توصیه می‌کنیم که از نمک‌های یددار دارای برچسب بهداشتی استفاده کنند.

تغییر سبک زندگی از علل بروز بیماری‌های غیر واگیر است

علی‌اصغر رفیعی‌نژاد در ادامه جلسه با اشاره به بیماری‌های غیرواگیر اظهار داشت: تغییر سبک زندگی از علل بروز بیماری‌های غیرواگیر است و راه پیشگیری از این بیماری‌ها استفاده درست از شیوه سبک زندگی و افزایش فعالیت‌های فیزیکی است.

فرماندار شهرضا با تأکید بر این‌که بالاترین آمار تلفات مربوط به بیماری‌های غیرواگیر است که بخشی از آن به شیوه زندگی، نوع مشاغل و پیشرفت تکنولوژی باز می‌گردد، اضافه کرد: در زمینه سبک زندگی یکی از مهم‌ترین عواملی نوع تغذیه و رژیم غذایی مناسب است که تا حد زیادی می‌تواند در جلوگیری از بیماری‌های غیرواگیر اثرگذار باشد.

وی با اشاره به مرگ و میر 97 هزار نفر در سال گذشته در کشور بر اثر بیماری‌های غیرواگیر گفت: مرگ و میر 97 هزار نفر در کشور بر اثر بیماری‌های مرتبط با فشار خون، هزینه سنگینی را به جامعه وارد می‌کند.

رفیعی‌نژاد با بیان این‌که در گذشته به دلیل فعالیت فیزیکی بسیار، نمک به راحتی دفع می‌شده اما امروز به واسطه تغییر شیوه زندگی با روند افزایش بیماری فشارخون روبه‌رو هستم گفت: باید از ظرفیت سازمان‌های مردم نهاد و مساجد استفاده کنیم و مردم را در زمینه بیماری فشارخون آگاه کنیم.

ارسال دیدگاه

با نظرات سازنده خود ما را در بهبود هرچه بهتر کیفیت مطالب یاری نمایید.

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز دوشنبه 27 خرداد 98، شماره 3535 ؛ 27 خرداد 1398
روزنامه اصفهان امروز دوشنبه 27 خرداد 98
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین