بی‌مسئولیتی و خیانت همسران
0 -

بیشترین دلایل مراجعه به اورژانس اجتماعی مشخص شد

بی‌مسئولیتی و خیانت همسران

بی‌مسئولیتی و خیانت همسران
31 اردیبهشت 1398, 15:12 / کد خبر:72949
سرپرست اورژانس اجتماعی اصفهان با اشاره به اینکه بیشترین مراجعه‌کنندگان این مرکز بین افراد ۳۰ تا ۳۵ سال هستند، گفت: مهمترین و بیشترین موارد مشاوره برای درخواست طلاق این افراد اعتیاد و مسئولیت‌ناپذیری و خیانت همسر است.

به گزارش ایرنا، مریم یعقوبی در مورد فعالیت اورژانس اجتماعی، اظهار کرد: مجموعه اورژانس اجتماعی شامل چند بخش‌ شامل مرکز جامع مراقبت خانواده، مرکز کاهش طلاق، مرکز مداخله و اورژانس، بخش کودکان کار و خیابانی و خانه موقت پسران است. او با بیان اینکه هرکدام از این مراکز افراد جامعه هدف خود را پذیرش می‌کنند، افزود: در مرکز مراقبت خانواده با توجه به سامانه کاهش طلاق که به‌تازگی راه‌اندازی شده زوجینی مراجعه می‌کنند که درخواست طلاق داشته‌اند که بعد از مراجعه ارزیابی کلی موضوع آنها صورت می‌گیرد و به مراکز مشاوره سطح شهر ارجاع داده می‌شوند.

۴۰ مرکز مشاوره طلاق تائید شده به زوجین خدمات می‌دهند

سرپرست مجموعه اورژانس اجتماعی اصفهان در خصوص مراکز مشاوره گفت: ۴۰ مرکز مشاوره تائید شده در سطح اصفهان وجود دارد که از طریق دادگستری انتخاب شدند که مراجعه‌کنندگان به این مراکز مشاوره ارجاع داده می‌شوند و این سامانه طوری طراحی‌شده که تا ۴۵ روز نمی‌توانند جوابی برای ما بفرستند و باید روند مشاوره و آموزش در پنج جلسه توسط زوجین طی شود و بعدازآن جوابیه اورژانس اجتماعی به دفاتر قضایی ارسال می‌شود تا در صورت لزوم نامه رسمی دادگاه طلاق برای آنها صادر شود. او با تأکید بر اینکه موارد حاد به مراکز مشاوره ارجاع داده نمی‌شوند، تصریح کرد: در مواردی که وضعیت زوجین توسط ارزیابان اورژانس اجتماعی حاد تشخیص داده شود، مستقیما به دفاتر قضایی ارجاع داده می‌شوند اگرچه تعداد چنین زوجینی محدود است اما موضوعاتی چون بیماری‌های خاص، معلولیت شدید یا نواقصی که ادامه زندگی زناشویی را غیرممکن می‌کند بدون مشاوره به دفاتر قضایی معرفی می‌شوند.

او با بیان اینکه خط ۱۲۳ در چهار حوزه فعالیت دارد، افزود: مشاوره خط تلفنی، واحد سیار و پایگاه‌ها و بخش مداخله در بحران از بخش‌های این قسمت است که خدماتی چون مشاوره و خدمات در زمینه‌های همسر آزاری، کودک‌آزاری، سالمند آزاری، ملال جنسیتی و خشونت خانگی را به افراد هدف به‌طور ۲۴ ساعته ارائه می‌دهند. سرپرست اورژانس اجتماعی اصفهان با تأکید بر اینکه حضور در محل بحران با حضور یک روانشناس و مددکار انجام می‌شود، گفت: چنانچه خطر جانی برای فرد مورد گزارش وجود داشته باشد سریعا از طریق کارشناس حقوقی حکم شفاهی قاضی را اخذ کرده و فرد درخطر را انتقال می‌دهیم.

بیشترین همسر آزاری‌ها آزار زنان بوده است

او با بیان اینکه بیشتر گزارش همسر آزاری‌ها آزار زنان از طرف مردان بوده است، اظهار کرد: اگرچه تعداد محدودی هم مردم‌آزاری داشته‌ایم اما بیشتر بودن گزارش آزار زنان شاید به دلیل تماس بیشتر زنان بوده یا اینکه مردان شناخت کمتری از اورژانس اجتماعی داشته‌اند همچنین بیشترین ساعات تماس با اورژانس اجتماعی بین ساعات هشت تا ۱۲ ظهر است و بیشترین تماس‌گیرندگان از طرف فرد درخطر بوده است. یعقوبی با بیان اینکه بازدیدهایی از مدارس صورت گرفته است، گفت: کارشناسان اورژانس اجتماعی با درخواست مدارس اعزام می‌شود تا در خصوص خود مراقبتی و موضوعات موردنیاز دانش‌آموزان برای آنها آموزش‌های لازم را ارائه دهند، همچنین اورژانس اجتماعی با دانشگاه‌ها و دستگاه‌های دولتی همکاری دارد. او در مورد مشکلات سالمندان گفت: در بسیاری موارد برای سالمندانی که دچار بیماری آلزایمر و رهاشده بودند مداخلات صورت گرفته و چندین مورد هم سالمند آزاری از طرف خانواده گزارش شد که مراقبت‌های بهداشتی از آنان صورت نمی‌گرفت، همچنین در برخی موارد شکایات همسایگان از سروصدای سالمندان بود که نوع و شیوه درست مراقبت از سالمندان به چنین خانواده‌هایی آموزش داده شد.

سرپرست اورژانس اجتماعی اصفهان با بیان اینکه اورژانس اجتماعی از طرق مختلفی به افراد جامعه معرفی‌شده است، تصریح کرد: باید معرفی این مرکز که تنها مرکز سطح یک استان اصفهان است در حدی باشد که توان ظرفیتی مرکز هم پاسخگوی نیازهای جامعه باشد و اگر بیش از این حد بخواهیم مرکز را معرفی کنیم ممکن است توان پاسخگویی به نیاز مردم را نداشته باشیم. او با بیان اینکه مراکز اورژانس اجتماعی شهرستان‌های استان اصفهان در سطح دو هستند، افزود: مراکز اورژانس اجتماعی شامل سه سطح هستند که سطح یک آن شامل تمام خدمات شامل خط مشاوره تلفنی، پایگاه مداخله، مرکز طلاق و نگهداری شبانه‌روزی است که تنها مرکز سطح یک استان، مرکز شهر اصفهان است. یعقوبی در مورد خدمات مراکز شهرستانی که سطح دو اورژانس اجتماعی هستند، گفت: در مراکز سطح دو شهرستان‌ها تا سه روز افراد نگهداری می‌شوند و چنانچه امکان ساماندهی و بازگشت فرد موردنظر نباشد به مرکز شهر اصفهان ارجاع داده می‌شوند. او با تأکید بر اینکه در شهرستان‌های استان بیشترین گزارش‌ها از کودک‌آزاری است، افزود: بد سرپرستی و نداشتن سرپرست مؤثر از بیشترین دلایل این کودک‌آزاری‌ها بوده است که این کودک‌آزاری در کودکانی بوده که والدین آنها به دلایلی چون اعتیاد، فقر، بیماری اعصاب و روان والدین مؤثری نبوده‌اند.

ارسال دیدگاه

با نظرات سازنده خود ما را در بهبود هرچه بهتر کیفیت مطالب یاری نمایید.

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز دوشنبه 27 خرداد 98، شماره 3535 ؛ 27 خرداد 1398
روزنامه اصفهان امروز دوشنبه 27 خرداد 98
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین