پروژه عکاسی 24 ساعت برای نخستین بار در اصفهان
0 -

پروژه عکاسی 24 ساعت برای نخستین بار در اصفهان

پروژه عکاسی 24 ساعت برای نخستین بار در اصفهان
1 خرداد 1398, 08:05 / کد خبر:72968
سفیر پروژه عکاسی 24 ساعت در ایران گفت: هدف پروژه جهانی 24 ساعت، مستندسازی بشریت و احساسات انسانی در یک روز مشخص، بالا بردن آگاهی درباره مشکلات جهانی و ایجاد تغییر در دنیا با حمایت خیریه‌ها است.

سفیر پروژه عکاسی 24 ساعت در ایران گفت: هدف پروژه جهانی 24 ساعت، مستندسازی بشریت و احساسات انسانی در یک روز مشخص، بالا بردن آگاهی درباره مشکلات جهانی و ایجاد تغییر در دنیا با حمایت خیریه‌ها است.

فرهود نصیری در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: پروژه عکاسی 24 ساعت در ابتدا با دو عکاس بانام‌های رنزو گرند و سم اسموترمن در دو شهر مختلف آغاز شد، هدف این دو بنیان‌گذار در ابتدا تنها مستندسازی این دو شهر در طی 24 ساعت و بررسی تفاوت‌ها و شباهت‌های آن‌ها بود. در اولین سال رونمایی پروژه در سال 2012 تعداد شرکت‌کنندگان 65 عکاس در 24 شهر و 20 کشور شد و در سال 2013 به 340 شرکت‌کننده در 132 شهر و 45 کشور رسید و در همین راستا سیر صعودی پروژه در حال سپری شدن بود که پس از هفت سال برگزاری پروژه، در سال 2018 این عدد به ۴۲۸۰ عکاس از ۸۵۰ شهر و 104 کشور در دنیا رسید. این بزرگترین رویداد عکاسی جهان است که می‌توان آن را ماراتن عکاسی نیز نامید.

وی ادامه داد: هدف پروژه جهانی 24 ساعت، مستندسازی بشریت و احساسات انسانی در یک روز مشخص، بالا بردن آگاهی درباره مشکلات جهانی و ایجاد تغییر در دنیا با حمایت خیریه‌ها است. عکاسان از شهرهای مختلف دنیا در طول 24 ساعتِ این روز خاص، شهر خود را به تصویر کشیده و در هر ساعت یک عکس را در شبکه اجتماعی اینستاگرام به اشتراک می‌گذارند.

سفیر پروژه 24 ساعت با اشاره به اولین نمایشگاه جهانی پروژه در ایران و همچنین کارگاه‌های انتقال تجربیات و آموزشی پروژه عکاسی 24 ساعت، تصریح کرد: سفیران پروژه 24 ساعت در تهران در پی آن آمده‌اند که نمایشگاه بین‌المللی عکس پروژه را برای اولین بار در ایران برگزار کنند. ما باتجربه حدود سه سال همکاری به‌عنوان سفیر با تیم اصلی پروژه و با اشراف کامل به اهداف آن در تلاشیم با برگزاری کارگاه‌ها، پروژه و نمایشگاه در ایران بر محتوای بصری عکاسی مستند اجتماعی در ایران بیافزاییم.

نصیری افزود: در همین راستا با توجه به تعداد بالای شرکت‌کنندگان ایرانی، دو کارگاه در تهران و یک کارگاه نیز در اصفهان برگزار شد؛ دو دیدار در تهران در محل خانه یرما برگزار شد که حدود 180 نفر از شرکت‌کنندگان گرد هم آمدند و در کافه رادیو اصفهان حدود 30 نفر در این نشست شرکت داشتند. در این کارگاه در خصوص اهداف پروژه صحبت شد و تجربیات سال‌های گذشته به شرکت‌کنندگان انتقال یافت. در خصوص نمایشگاه عکس‌های برتر سال 2019 اطلاع‌رسانی شد تا عکاسان با دیدگاه بهتری پروژه را اجرا کنند و عکس‌های با محتوای بالا از ایران به جهانیان نشان داده شود، زیرا جدای از رقابت عکاسان ایرانی با یکدیگر رقابت اصلی در کل کره خاکی است تا وجه‌ای خوب از ایران به نمایش گذاشته شود.

وی در خصوص داوری عکس‌های منتخب تأکید کرد: انتخاب عکس‌های منتخب ایران، بعد از داوری عکس‌ها توسط تیم اصلی پروژه یک داوری نهایی برای تعامل فرهنگی میان داوران ایران و تیم اصلی پروژه شکل خواهد گرفت و آثار منتخب در ایران داوری خواهند شد و داوران این رویداد در زمان مقرر و طبق زمان‌بندی اعلام خواهد شد.

سفیر پروژه عکاسی 24 خاطرنشان کرد: ازآنجایی‌که یکی از رسالت‌های پروژه 24 ساعت حمایت از خیریه‌های مرتبط با زنان است، موضوع ویژه امسال علاوه بر مستندسازی اجتماعی، زنان و داستان زندگی آنان است.

همچنین سارا هاشمی با اشاره به نمایشگاه‌ها و اهداف خیریه پروژه به خبرنگار ایسنا گفت: در آن روز دنیا از منظر عکاسان هر شهر به نمایش درمی‌آید و پروژه ۲۴ ساعت هرساله از طریق برپایی نمایشگاه‌های جهانی، به میلیون‌ها نگرش از هم‌بستگی انسان‌ها در عکس‌ها و داستان‌های واقعی زندگی دست می‌یابد. برگزاری نمایشگاه‌ها هرساله با داوری و انتخاب عکس‌های برگزیده صورت می‌پذیرد. در سال‌های گذشته نیز پروژه 24 ساعت در کشور‌های استرالیا، فنلاند، ایتالیا، مالزی، مکزیک، امریکا، پرو، لهستان و ونزوئلا نمایشگاه آثار برتر را برگزار کرده و از سال 2016، برگزاری پروژه و نمایشگاه‌های آن باهدف حمایت از خیریه‌ها انجام‌شده است. این خیریه‌ها در سال‌های قبل در کشورهای نپال، یونان، هند بوده‌اند و در سال 2019 نیز از چهار خیریه در کشورهای اوگاندا، پرو، مکزیک و ایران حمایت خواهد داشت.

 

وی ادامه داد: امسال با توجه به موضوع پروژه و با جلسات متعددی که با چند خیریه برگزار شد درنتیجه با تائید تیم اصلی پروژه خیریه آتنا به‌عنوان خیریه تحت حمایت در ایران انتخاب شد. خیریه آتنا با ساماندهی و کارآفرینی زنان و تأسیس خانه امن برای زنان بد سرپرست محیطی بسیار کارآمد برای امور زنان است و تماماً با اهداف خیرخواهانه پروژه همخوانی دارد، به همین منظور کمک‌های مالی که در ایران صورت می‌گیرد به خیریه آتنا در ایران تعلق خواهد گرفت.

سفیر پروژه عکاسی 24 ساعت در ایران با اشاره به روند برنامه افتتاحیه خاطرنشان کرد: در روز افتتاحیه نمایشگاه برنامه‌ای بسیار مجلل با حضور اساتید و مقامات فرهنگی و هنری ترتیب داده خواهد شد و در افتتاحیه نمایشگاه پروژه 24 ساعت مستندی از روند برگزاری ایونت ها در ایران و روند انجام پروژه و برگزاری نمایشگاه به معرض دید عموم گذاشته خواهد شد، همچنین با بنیان‌گذار این پروژه آقای رنزو گرند از طریق Skype ارتباطی تصویری برقرار خواهد شد.

همچنین محمد مهدی ملک دیگر سفیر عکاسی 24 ساعت در ایران به ایسنا اظهار کرد: در سال گذشته بیش از 400 عکاس حرفه‌ای و آماتور از ایران در این رویداد شرکت کردند. امسال نیز این پروژه از ساعت 00:00 روز 4 ام خردادماه مصادف با 25 ام ماه می آغازشده و در ساعت 12 شب آن به پایان می‌رسد. همچنین تاکنون با توجه به اینکه کمتر از یک ماه تا برگزاری پروژه زمان باقی‌مانده، بیش از 600 نفر از ایران درخواست خود را مبنی بر شرکت در پروژه در سایت به ثبت رسانده‌اند.

ارسال دیدگاه

با نظرات سازنده خود ما را در بهبود هرچه بهتر کیفیت مطالب یاری نمایید.

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز دوشنبه 27 خرداد 98، شماره 3535 ؛ 27 خرداد 1398
روزنامه اصفهان امروز دوشنبه 27 خرداد 98
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین