دعوت از حقوقدانان برای مشارکت در مدیریت شهری
0 -

در چهل و سومین نشست هم‌اندیشی اصفهان فردا توسط شهردار صورت گرفت

دعوت از حقوقدانان برای مشارکت در مدیریت شهری

دعوت از حقوقدانان برای مشارکت در مدیریت شهری
1 خرداد 1398, 16:01 / کد خبر:72982
شهردار اصفهان اعتقاد دارد حقوق‌دانان باید شهر و شهرداری را متعلق به خود بدانند و به‌دوراز مباحث حاشیه‎ای کمک کنند تا شهر اصفهان در نظام‏‌مندی، انتظام‎بخشی، قانون‏مداری، اصل حاکمیت قانون و مباحثی که می‌‏تواند حقوق مردم را تضمین کند، حرف و طرح داشته باشد.

به گزارش ایمنا، قدرت ا... نوروزی در چهل و سومین نشست هم‌اندیشی اصفهان فردا که با حضور جمعی از حقوق‌دانان برگزار شد، اظهار کرد: تاکنون هیچ شهرداری که در رشته حقوق تحصیل‌کرده باشد سکان مدیریت شهر را بر عهده نگرفته بود چرا که تاکنون گمان می‌شد شهرداری یعنی ساخت‌وساز و انجام اقدامات سخت‌افزاری، سیمان و بتن البته تمام این موارد وجود دارد، اما تنها ۱۰ درصد از مجموعه فعالیت‌های شهرداری را شامل می‌شود. او با بیان اینکه حوزه وظایف شهرداری بسیار متنوع و گسترده است به‌طوری‌که بیش از ۴۰۰ وظیفه را بر عهده دارد، افزود: امروزه امور به‌گونه‌ای پیش رفته که شهرداری نقش ارشاد اسلامی، دستگاه‌های دولتی مربوط به گردشگری و حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی حتی حوزه‌های بهداشتی و ورزشی را ایفا می‌کند. شهردار اصفهان تصریح کرد: در حال حاضر تعداد کتابخانه‌های در اختیار شهرداری ۲۰ برابر کتابخانه‌های مربوط به متولیان امر بوده به‌طوری‌که تمام خانه‌های فرهنگ شهر در اختیار شهرداری است و دیگر اداره‌ها همچون ارشاد امکاناتی در اختیار ندارند. او با اشاره به تأثیرات برگزاری نشست‌های هم‌اندیشی اصفهان فردا، گفت: با گفت‌وگو و شنیدن نظرات صاحبان اندیشه در بخش‌های مختلف می‌توان شهر را به‌خوبی اداره کرد؛ البته در این دوره ناگزیر هستیم به‌گونه‌ای عمل کنیم تا ساختارها اصلاح، چارچوب‌ها درست و رفتارها نظام‌مند شده و اصل حاکمیت قانون بر تمام شئونات حاکم شود که تحقق این مهم اراده قوی و پشتوانه علمی نیاز دارد. نوروزی ادامه داد: به تازگی در جلسه گفت‌وگوی دولت با بخش خصوصی که در شهر تهران برگزار شد و تعدادی از وزرا، معاونان قوه قضاییه، روسای کمیسیون‌های مجلس و بنده به‌عنوان نماینده شهرداران کشور در آن جلسه حضور داشتم، بیشترین مباحث در حوزه اقتصاد بود و مباحث حقوقی بسیار جزئی مطرح شد. او خطاب به حقوق‌دانان، افزود: اگر این روزها امور مجلس را تعقیب کنید، هرروز با موضوعی در ارتباط با مباحث حقوقی، مرتبط با شهرداری‌ها مواجه می‌شوید.

با اجرای قانون مدیریت واحد شهری شهرداری متولی تمام امور شهری می‌شود

شهردار اصفهان با بیان اینکه به تازگی در مجلس شورای اسلامی بحث قانون مدیریت واحد شهری مطرح بود، تصریح کرد: بر اساس این قانون شهرداری‌ها متولی تمام امور شهری ازجمله آب، برق، گاز، پلیس، آموزش‌وپرورش و ... خواهند شد، بی‌شک اگر این قانون صحیح بررسی نشود ممکن است در آینده نتوان شهرها را درست اداره کرد. او اظهار کرد: در جلسه روز گذشته کلانشهرها که در شهر تهران برگزار شد موضوع قانون ارزش‌افزوده ساعت‌ها موردبررسی قرار گرفت، گفت: حقوق‌دانان می‌توانند گاهی با نقطه نظرات خود گره‌هایی را در این موضوع باز کنند چرا که قانون ارزش‌افزوده بحث روز مجلس است. نوروزی با بیان اینکه دولت درصدد تبدیل کردن عوارض به مالیات است، تأکید کرد: اگر مالیات جایگزین عوارض شود، دیوان محاسبات، خزانه دولت و بودجه شهرداری‌ها فشل می‌شود و در این شرایط دیگر شوراها به‌عنوان نهاد دموکراسی نمی‌توانند عوارض وضع کنند و شهرداری‌ها نیز نخواهند توانست شهرها را اداره کنند. او ادامه داد: امسال در شهر اصفهان باید چهار هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان درآمد داشته باشیم تا بتوانیم یک هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان هزینه جاری شهرداری را تأمین کنیم. شهردار اصفهان با بیان اینکه «اوراق مشارکت» امروزه یک بحث بسیار پررونق در شهرداری‌ها است، افزود: اینکه شهرداری چقدر اوراق دریافت کند و چه میزان از آن را دولت تأمین کند از مباحث بسیار جدی است، بنابراین با راه‌اندازی خانه حقوق که سطح آموزش شهروندان را در عرصه حقوق شهروندی ارتقاء می‌دهد و آنها را با حقوق خود و کارکنان را با وظایف خود آشنا می‌کند، باید موردتوجه قرار گیرد. او تصریح کرد: در دو سال گذشته شرایط شهرداری اصفهان در بین دیگر شهرداری‌های کشور در عرصه‌های مختلف بهتر بوده است درواقع وقتی دوره جدید مدیریت شهری آغاز شد شهرداری بیش از سه هزار میلیارد تومان بدهی داشت و با مشکلات زیادی مواجه بود، حتی حقوق کارکنان برخی از سازمان‌ها تا شش ماه پرداخت‌نشده بود، اما اکنون پرداخت حقوق کارکنان شهرداری به‌روز و بخش عظیمی از بدهی‌ها پرداخت‌شده همچنین میزان بودجه نسبت به سال گذشته ۳۷ درصد افزایش پیداکرده است. نوروزی با ابراز خرسندی از عملکرد نمونه شهرداری اصفهان در بسیاری از بخش‌ها بر اساس معیارهای سنجیده شده، افزود: وزارت کشور، اصفهان را در بخش دیپلماسی شهری، روابط خارجی و خواهرخواندگی‌ها شهری موفق ارزیابی کرده است. او تأکید کرد: حقوق‌دانان باید شهر و شهرداری را متعلق به خود بدانند و به‌دوراز مباحث حاشیه‌ای کمک کنند تا شهر اصفهان در نظام‌مندی، انتظام بخشی، قانون‌مداری، اصل حاکمیت قانون و مباحثی که می‌تواند حقوق مردم را تضمین کند، حرف و طرح داشته باشد چرا که شهرداری این امکان را دارد که برخی طرح‌ها را در مجلس تبدیل به قانون کرده یا در دولت تصویب کند.

خانه حقوق در اصفهان فراگیر شود

شهردار اصفهان ادامه داد: دو سال پیش زمانی که مدیریت شهر را به دست گرفتیم اکثر پروژه‌ها به خواب‌رفته و مترو ۱۷ سال معطل‌مانده بود، اما در این دوره با تلاش بسیار و فعالیت سه شیفته ظرف چهار ماه خط یک را مورد بهره‌برداری قرار دادیم و در حال حاضر عملیات راه‌اندازی خط دو مترو را آغاز کرده و پنج ایستگاه آن نیز با فناوری جدید در حال ساخت است. او با بیان اینکه سال گذشته شهرداری اصفهان رتبه نخست کشور را در تحقق بودجه به دست آورد، گفت: در گذشته، تنها ۳۰ درصد بودجه محقق شده بود، ازاین‌رو با تأکید شورای شهر مبنی بر تحقق 60 درصدی میزان بودجه، در شرایط سخت امروز ۸۰ درصد بودجه را محقق کرده‌ایم. نوروزی با بیان اینکه سال گذشته علی‌رغم شرایط سخت اقتصادی نزدیک ۹۰ درصد بودجه شهرداری اصفهان محقق شد، گفت: پروژه‌های جدید بزرگ و کوچک در شهر آغازشده ازجمله حلقه حفاظتی شهر که در این راستا دو پل بزرگ آن در حال ساخت است. او با بیان اینکه سال گذشته ۲۰ درصد در هزینه‌های جاری شهر صرفه‌جویی شد، تأکید کرد: با کمک حقوق‌دانان و نظرات تأثیرگذار آنها می‌توان در تمام بخش‌ها موفقیت‌هایی به دست آورد. شهردار اصفهان خاطرنشان کرد: همه باید به‌عنوان یک تیم برای رفع مسائل کمک کنیم تا شاهد پیشرفت شهر باشیم. او گفت: خانه حقوق باید در اصفهان فراگیر شود تا همه بتوانند آموزش حقوق ببینند و با وظایف خود آشنا شوند تا نه کسی به آنها زور بگوید و نه آنها به حقوق دیگران تعرض کنند؛ باید به مسائل روز توجه کنیم و بدانیم که با کمک یکدیگر می‌توانیم همگان را به سمت حقوقدان بودن سوق دهیم.

ارتقای آموزش‌های حقوق شهروندی در خانه حقوق

به گفته مشاور شهردار بنا به پیشنهاد شهردار اصفهان «خانه حقوق» راه‌اندازی شد تا به‌طور تخصصی ارتقاء آموزش‌های حقوق شهروندی برای شهروندان را در دستور کار داشته باشد.

به گزارش ایمنا، محمد شریف‌شاهی در این نشست اظهار کرد: مدیریت شهری اصفهان از همان ابتدای فعالیت بعضی رویکردها و برنامه‌های محوری را در دستور کار قرار داد که یکی از آنها برنامه‌هایی مرتبط با احقاق حقوق شهروندی و رویکردهای حکمرانی خوب شهری بود. او افزود: به همین منظور سلسله نشست‌هایی تحت عنوان «اصفهان فردا» با مشارکت گروه‌های مختلف اجتماعی ازجمله صنوف، هنرمندان، فرهیختگان و دیگر صاحب‌نظران برگزارشده که در این جلسه حقوق‌دانان حضور دارند. مشاور شهردار در امور شفافیت و مبارزه با فساد تأکید کرد: مدیریت شهری اصفهان برای احقاق حقوق شهروندی، ارتقای حقوقی و توانمندی کارکنان شهرداری را در دستور کار قرار داده و برخی برنامه‎های آموزشی و تخصصی حتی برای کارکنان اداره حقوقی شهرداری اصفهان پیش‌بینی و برگزار کرده است. او با اشاره به اهمیت توانمندسازی حقوقی شهروندان، اظهار کرد: برای رسیدن به این هدف بنا به پیشنهاد شهردار اصفهان «خانه حقوق» راه‌اندازی شد تا به‌طور تخصصی ارتقاء آموزش‌های حقوق شهروندی را برای شهروندان انجام دهد. شریف‌شاهی با بیان اینکه خانه حقوق به ثبت رسیده و استقرار امکانات در آن انجام‌شده است، خاطرنشان کرد: شهرداری اصفهان از مشارکت حقوق‌دانان دررسیدن به اهداف موردنظر خود در خانه حقوق استقبال می‌کند.

ارسال دیدگاه

با نظرات سازنده خود ما را در بهبود هرچه بهتر کیفیت مطالب یاری نمایید.

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز دوشنبه 27 خرداد 98، شماره 3535 ؛ 27 خرداد 1398
روزنامه اصفهان امروز دوشنبه 27 خرداد 98
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین