امکان دریافت اینترنتی فرم‌های هدایت تحصیلی برای دانش‌آموزان فراهم شد

امکان دریافت اینترنتی فرم‌های هدایت تحصیلی برای دانش‌آموزان فراهم شد

امکان دریافت اینترنتی فرم‌های هدایت تحصیلی برای دانش‌آموزان فراهم شد
9 تیر 1399, 15:39 / کد خبر:729875
معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش گفت: برگه‌های هدایت تحصیلی از طریق کد کاربری و فضای مجازی در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌گیرد.
علیرضا کاظمی در نشست خبری با رسانه‌ها درباره هدایت تحصیلی اظهار کرد: محدودیت ظرفیت‌های پذیرش دانش‌آموز در برخی رشته‌های تحصیلی، یکی از چالش‌های هدایت تحصیلی است و برخی چالش‌ها نیز به میزان آگاهی خانواده‌ها از رشته‌های تحصیلی است. البته خانواده‌ها باید علاقه دانش‌آموز را در انتخاب رشته در اولویت قرار دهند و از اجبار دانش‌آموز برای انتخاب رشته تحصیلی بپرهیزند، لذا برای ارتقای آگاهی‌های خانواده‌ها تلاش می‌کنیم.
وی افزود: در بخش مهارت‌آموزی بخش‌های مختلفی دخیل هستند و این بخش تنها در حوزه پرورشی نیست لذا در بخش‌های مختلف ازجمله معاونت آموزش متوسطه، معاونت تربیت‌بدنی و ...و از اساتید مختلفی در آموزش مهارت‌ها استفاده می‌شود.
معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش گفت: هدایت تحصیلی برنامه مهم و سرنوشت‌ساز برای دانش‌آموزان کشور است و آموزش و پرورش روی این موضوع تمرکز کرده است و آگاهی دانش‌آموزان و خانواده‌ها افزایش یافته است همچنین حدود یک میلیون دانش‌آموز امسال هدایت تحصیلی می‌شوند.
وی ادامه داد: بررسی‌های مشاوره‌ای دانش‌آموزان از طریق "آزمون رغبت" در قالب فرم شماره 6 هدایت تحصیلی انجام می‌شود و به دانش‌آموزان توصیه می‌کنیم مناسب چه رشته‌ای هستند اما دو متغیر دیگر هم داریم که ظرفیت و گنجایشی است که برای رشته‌ها داریم و دیگری عملکرد دانش‌آموزان در دروس است.
کاظمی با اشاره به اینکه فرایند هدایت تحصیلی از 27 آذر سال گذشته آغاز شده است و آزمون‌های رغبت و توانایی 30 امتیاز در فرایند هدایت تحصیلی دارد که اجباری نیست، بیان کرد: نتایج امتحانات در حال ثبت است و امیدواریم نیمه تیر به پایان برسد. آمادگی داریم که بعد از دو روز از ثبت نمره‌ها نمونه برگ‌های هدایت تحصیلی را در اختیار مناطق بگذاریم.
معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش بیان کرد: مهمترین تغییر هدایت تحصیلی امسال با سال گذشته، تغییر حدنصاب نمره در رشته علوم و معارف است. با توجه به اینکه می خواهیم در این رشته دانش‌آموزان قوی‌تر را جذب کنیم حدنصاب تمام نمرات برای انتخاب این رشته باید 14 در دروس دینی و عربی باشد.
کاظمی گفت: در سال جدید نمون برگ‌های هدایت تحصیلی از طریق کد کاربری و فضای مجازی در اختیار دانش‌آموز و مدیر قرار می‌گیرد و دانش آموزان می‌توانند ظرفیت شاخه‌ها و رشته‌ها را در سایت هدایت تحصیلی مشاهده کنند.
وی بیان کرد: یکی از مشکلات موجود در حیطه هدایت تحصیلی، ظرفیت مدارس و هنرستان‌ها است و به همین علت ناچاریم برای برخی رشته‌ها اولویت الف و ب در نظر بگیریم. هدایت تحصیلی به تنهایی تابع عوامل درون مدرسه و درون آموزش و پرورش نیست و عوامل بیرونی چون فشار خانواده، جامعه و فرهنگ کلی حاکم بر جامعه گاهی اوقات مانع انتخاب درست برخی دانش آموزان می شود.
وی ادامه داد: بخشی از این سیاست‌ها در حوزه تجهیز هنرستان هم وجود دارد و استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در قالب برون سپاری در دستور کار قرار می‌گیرد که با وجود این تلاش می‌کنیم آگاهی بیشتری به خانواده‌ها بدهیم و حتی ظرفیت بیشتری برای آشنایی آن‌ها از طریق برگزاری همایش‌های مدرسه‌ای داشته باشیم.
به گزارش تسنیم، مسعود شکوهی مدیرکل مشاوره آموزش و پرورش نیز در این نشست گفت: اقدامات با توجه به شرایط کرونا این است که امسال دانش آموزان برای دریافت نمونه برگ‌های شماره 6 و 7نیاز به حضور در مدرسه ندارند و از مدرسه مقصد هم مجازی می‌توانند دریافت کنند. از 23 تیرماه دانش آموزان از طریق پرتال همگام این کاربرگ‌ها را می‌توانند دریافت کنند.
وی بیان کرد: هدایت تحصیلی سابقه چندانی ندارد و صرفاً بر اساس عملکرد تحصیلی انجام می‌شود.
ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی‌شود
روزنامه اصفهان امروز سه شنبه ۲۴تیر ۱۳۹۹، شماره 3837 ؛ 24 تیر 1399
روزنامه اصفهان امروز سه شنبه ۲۴تیر ۱۳۹۹
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین