نیمی از سد زاینده رود آبگیری شد
0 -

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای اصفهان:

نیمی از سد زاینده رود آبگیری شد

نیمی از سد زاینده رود آبگیری شد
4 خرداد 1398, 16:30 / کد خبر:73025
ذخیره سد زاینده رود به ۷۱۰ میلیون مترمکعب بالغ بر نیمی از حجم کلی این مخزن رسیده است.
به گزارش ایرنا، حسن ساسانی افزود: پارسال در چنین روزهایی ۲۹۱ میلیون مترمکعب در پشت سد ذخیره شده بود و اگرچه روند افزایشی ذخیره در سنجش با سال آبی گذشته همچنان ادامه پیدا کرده، ولی حجم آب نسبت به دوره زمانی میانه بلندمدت (۴۴ ساله) ۴۰ درصد کمتر است.
وی ورودی کنونی سد زاینده‌رود را ۱۵۵ و خروجی آن را ۱۰۳ مترمکعب بر ثانیه اعلام کرد.
معاون آب منطقه‌ای اصفهان، مقدار بارش‌ها از ابتدای سال آبی جاری (مهر ۹۷) تاکنون در سرشاخه‌های زاینده‌رود را ۲ هزار و ۱۳۷ میلی مترمکعب اعلام و خاطرنشان کرد: این مقدار در دوره زمانی میانه بلندمدت یکهزار و ۳۵۰ میلی‌متر بوده و نشان می‌دهد در این شاخص ۵۹ درصد افزایش داشته‌ایم.
ساسانی تصریح کرد: تصمیم‌گیری برای ادامه جریان یا قطع جریان زاینده‌رود پس از ۲۰ خرداد امسال بر پایه نظر شورای هماهنگی حوضه آبریز زاینده‌رود خواهد بود.
معاون آب منطقه‌ای تاکید کرد: منابع آب سطحی و زیرسطحی در منطقه مرکزی کشور در سال‌های اخیر با افت قابل‌توجهی روبه‌رو بوده و بی‌گمان بارش‌های اخیر نمی‌تواند اینگونه افت و خشکسالی‌ها را جبران کند، بنابراین مصرف بهینه، توقف استفاده غیرقانونی از منابع و هوشمندسازی چاه‌های مجاز از اهمیت بالایی برخوردار است.
سد زاینده‌رود به عنوان یکی از اصلی ترین سدهای مرکز کشور در سال ۱۳۴۹ با گنجایش ۱.۴ میلیارد مترمکعب بهره‌برداری شد.
این سد قوسی شکل در ۱۱۰ کیلومتری غرب اصفهان قرار دارد.
زاینده‌رود بزرگترین رودخانه منطقه مرکزی ایران است که از کوه‌های زاگرس مرکزی بویژه زرد کوه بختیاری سرچشمه می‌گیرد و در کویر مرکزی ایران به سمت شرق پیش می‌رود و به تالاب گاوخونی در شرق اصفهان می‌ریزد.
این رودخانه در سال‌های اخیر به دلیل تغییرات اقلیمی، خشکسالی‌های متوالی، تراکم جمعیت و برداشت‌های بی رویه به یک رودخانه فصلی تبدیل‌شده است و در پایین‌دست بخصوص در فصول گرم سال با خشکی روبرو می‌شود.
ارسال دیدگاه

با نظرات سازنده خود ما را در بهبود هرچه بهتر کیفیت مطالب یاری نمایید.

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز چهارشنبه 29 خرداد 98، شماره 3537 ؛ 29 خرداد 1398
روزنامه اصفهان امروز چهارشنبه 29 خرداد 98
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین