قرار بود غلامحسین لطفی کارگردان باشد/ در کنار فردوس کاویانی خیلی آموختم

خاطرات فرهاد جم از سریال "همسران":

قرار بود غلامحسین لطفی کارگردان باشد/ در کنار فردوس کاویانی خیلی آموختم

قرار بود غلامحسین لطفی کارگردان باشد/ در کنار فردوس کاویانی خیلی آموختم
15 تیر 1399, 12:45 / کد خبر:730330
وقتی به سریال تلویزیونی "همسران" نگاه می‌کنیم پر از ایده و داستان و سادگی در روایت خانواده است. نکته‌ای که یکی از بازیگران اصلی‌اش به آن اشاره دارد و گاهی خودش را علی صدا می‌زند. از فردوس کاویانی یاد می‌کند که این روزها کم پیدا شده است.
 این روزها کمتر او را در قامت بازیگر در سریال تلویزیونی یا فیلم سینمایی می‌بینیم؛ بازیگری که فعالیتش را با تئاتر در سال 1370 و در سینما با "راه افتخار" داریوش فرهنگ سال 1373 آغاز کرد. در فیلم "پری" داریوش مهرجویی نقش کوتاهی داشت اما با اجرا کارش را در تلویزیون شروع کرد و مجری مسابقه "راز سیب" شد. در سریال "همسران" نامش بیشتر سر زبان‌ها افتاد؛ البته که در "دزدان مادربزرگ" بیشتر دیده شد. چندی پیش بعد از "آسمان من" محمدرضا آهنج و "ماه و پلنگ" احمد امینی، روحانی سریال "ستایش"3 شد؛ اما خودش خیلی اصراری به حضور در همه نوع سریال، فیلم و نقشی ندارد. به همین‌خاطر در "خانه تو" شبکه چهار سیما اجرا می‌کند. این ویژه‌برنامه زنده در هر قسمت به رویداد شاخصی در 40 سال گذشته کشور می‌پرداخت.
درست است که "جم" کارش را با فیلم‌های "پری" و "راه افتخار" آغاز کرد اما با سریال "همسران" شناخته شد و به محبوبیت رسید. حضور در این سریال و نقش آفرینی در قالب کاراکتر «علی» برای جم به مثابه پیمودن ره صدساله در یک شب بود. بماند که بعدها بسیاری از بازی‌های دیگر او زیر سایه نقشش در سریال همسران قرار گرفت و آن‌چنان که باید و شاید دیده نشد. فرهاد جم البته اذعان دارد که کاراکتر علی در سریال همسران چندان از خودش دور نبوده و بیژن بیرنگ به عنوان نویسنده این مجموعه، بسیاری از ویژگی‌های رفتاری و شخصیتی او را به نقش اضافه کرده است. این بازیگر در این گفت‌و‌گو از چگونگی حضور و بازی اش در "همسران" و به عنوان یکی از چهار شخصیت این سریال می‌گوید، آن هم به عنوان یک جوان تازه فارغ‌التحصیل شده که به گفته خودش، رزومه کاری قابل توجهی هم نداشته است.
جم اگرچه علاوه بر بازیگری، به حوزه‌های همچون اجرا و کارگردانی هم ورود کرده  اما دغدغه اصلی این روزهایش را نویسندگی می‌داند و در این روزهای کرونایی هم روی سومین کتابش کار می‌کند. او همچنین تلاش دارد تا بتواند اولین فیلم سینمایی‌اش را کارگردانی کند. دزدان مادربزرگ، ماه مهربان، تولدی دیگر، خوش رکاب، عشق سال‌های جنگ، آسمان من و ستایش از جمله دیگر سریال‌های تلویزیونی‌اند که جم در آنها به ایفای نقش پرداخته است. فرهاد جم درباره کم‌کاری‌اش در بازیگری سینما و تلویزیون  به خبرنگار خبرگزاری تسنیم، گفت: حالم با اینکه هرچیزی بازی نکنم بهتر است؛ البته در این سال‌ها همیشه پیشنهاد داشته‌ام اما نپذیرفته‌ام. هرچند اگر پیشنهاد خوبی برسد حتماٌ خواهم پذیرفت.
بیشتر از اینکه بگویم دوست‌دارم در چه سریال‌ها و فیلم‌هایی حاضر باشم و یا چه نقش‌هایی به من پیشنهاد شود دوست دارم کارهای خوبی ساخته شوند.کارهایی که سرشان به تنشان بی‌ارزد روی آنتن برود و یا در سینما ببینیم. برای ما مخاطب مهم باشد که چه کسی این آثار را می‌بیند فقط روی آنتن بردن و پخش کردن اهمیت نداشته باشد. او اعتقاد دارد جای ارتقای سواد مالی و ارتباطی و برنامه‌هایی مثل "خانه تو" در تلویزیون خالی است. برنامه‌هایی که بتواند آموزش‌های لازم را در مواجهه با اتفاقات مختلف به مردم بدهد. از پس‌انداز کردن تا بیمه و دانش‌های آموزشی و ... 
تلویزیون , صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران , سریال ایرانی , بازیگران سینما و تلویزیون ایران ,
مشروح این گفت‌وگو را در ادامه بخوانید:
هنوز هم گاهی خودم را علی صدا می‌کنم
* این روزها سریال "همسران" از تلویزیون پخش می‌شود. شما با این مجموعه تلویزیونی یک شروع فوق‌العاده و طوفانی در تلویزیون داشتید، به طوری که پس از گذشت 26 سال مخاطبان همچنان شما را با کاراکتر علی به یاد دارند. خودتان چه نگاهی به نقشتان در همسران دارید؟ این نقش یک فرصت در کارنامه بازیگری‌تان بود یا یک چالش که باعث شد بسیاری از نقش‌آفرینی‌های بعدی‌تان در سایه این نقش قرار بگیرد؟

اگر دروغ نگویم هنوز هم گاهی خودم را علی صدا می‌کنم (می‌خندد). به هر حال، من قبل از همسران در دو فیلم "پری" و "راه افتخار" بازی کرده بودم که البته اکران‌شان به بعد از همسران موکول شد. بازی در سریال همسران با وجودی که نزدیک به یک سال مرا درگیر خودش کرد، بر زندگی شخصی و حرفه‌ای‌ام بسیار تأثیر گذاشت. تجربه‌های بسیار خوبی با این سریال به دست آوردم که هم خودم از آنها استفاده کردم و هم به هنگام پیشنهادات بعدی که برای بازیگری به دستم می‌رسید لحاظ می‌کردم. به هر حال، خیلی از پیشنهاداتی که بعد از "همسران" می‌شد شبیه علی بود. چون این نقش دیده و موردپسند واقع شده بود می‌خواستند حالا مثلاً با یک تغییر اسم، در سریال دیگری تکرار شود. "همسران" از همه لحاظ کار متفاوتی بود و برای همه عوامل سریال یک اتفاق خوب به شمار می‌رفت.

می‌خواهم بگویم سایه علی بر سر من نبود

* چقدر تلاش کردید تا از زیر سایه نقش علی در "همسران" خارج شوید و ابعاد دیگر از توانایی‌تان در بازیگری را به نمایش بگذارید؟

به هر حال کاراکتر علی خیلی خاص و ویژه نبود که حتی بخواهیم درباره‌اش تحقیقاتی خاص کرده و دورخوانی‌های متعدد داشته باشیم. علی خیلی خیلی نزدیک به فرهاد جم بود، هم به لحاظ سن و سال و هم از منظر ویژگی‌های اخلاقی. بیژن بیرنگ از ویژگی‌های چهار بازیگر اصلی سریال وام می‌گرفت و در طراحی شخصیت علی و سایر کاراکترها استفاده می‌کرد. ما از صبح تا شب با هم بودیم و بیرنگ نوع ادبیات و عکس‌العمل‌هایمان را می‌دید و به کاراکترها منتقل می‌کرد. م