احمد توکلی: با استیضاح روحانی موافقم

احمد توکلی: با استیضاح روحانی موافقم

احمد توکلی: با استیضاح روحانی موافقم
15 تیر 1399, 14:59 / کد خبر:730356
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص طرح سوال از روحانی که اخیرا مطرح شده است گفت: بنده با استیضاح رئیس جمهور بیشتر موفق هستم. رئیس جمهور در حال نزدیک کردن کشور به لبه پرتگاه است.
به گزارش نامه نیوز، در در ادامه مشروح گفت‌وگوی احمد توکلی را می‌خوانید:
طرح سوال از رئیس جمهور را در مقطع کنونی درست می‌دانید؟
سوال و استیضاح برای یک جامعه مردم سالار امری عادی است و باید آسان‌تر از آب خوردن باشد. هر کسی کار اجرایی می‌کند امکان دارد خطا کند، اگر خطا کرد باید بازخواست شود. منزه بود باید تشویق شود و اگر منزه نبود باید توبیخ شود. متأسفانه ما با تابوکردن برخی مسائل مثل طرح سوال از رئیس جمهور یا استیضاح، از آن‌ها فرار می‌کنیم. اشکالی ندارد که رئیس جمهور بیاید مجلس و به سوالات نمایندگان پاسخ منطقی دهد.
آیا در یک ماه از آغاز کار مجلس یازدهم طرح سوال از رئیس جمهور موضوعیت دارد؟
بله، صد در صد موضوعیت دارد، چون رئیس جمهور در حال نزدیک کردن کشور به لبه پرتگاه است. هر کشوری در دنیا به بحران ارزی می‌خورد کاهش ارزش پول ملی اش بین ۲۵ تا ۵۰ درصد می‌شود، اما در ایران وضعیت فاجعه است.
کاهش ارزش پول ملی، از هم گسیختگی بازار مسکن و خودرو، اشتباه استراتژیک درباره برجام، عدم پرداخت وام جبران خسارت کرونا و سرنوشت مبهم دلار‌های ۴۲۰۰ تومانی، ۵ محور این طرح سوال هستند، این در حالی است که دولت می‌گوید بر اثر تحریم‌ها فروش نفت به کمتر از ۱۰۰ هزار بشکه در روز رسیده و کاری از دستش بر نمی‌آید، به نظر شما طرح سوال از رئیس جمهور نتیجه‌ای هم خواهد داشت؟
دست دولت اول بسته نبود. ۱۰۰ بار به آقای روحانی گفتند که دستت بسته می‌شود، اما او اعتنا نکرد. وقتی بحران ارزی به وجود می‌آید تولید به شدت سرکوب می‌شود. زمان ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد قیمت دلار ۳.۵ برابر و در زمان ریاست جمهوری آقای روحانی قیمت دلار ۶ برابر شد. در این وضعیت بنگاه‌های اقتصادی، چون نمی‌توانند برای تهیه مواد اولیه و تجهیزات مورد نیاز خود تأمین منابع را با ریال انجام دهند، ناگزیر تعطیل می‌شوند.
اگر می‌خواستند این اتفاق نیفتد باید سریع دلار به بازار تزریق می‌کردند تا عطش بازار بخوابد و جلوی سوداگری گرفته شود. البته این برای کشور‌هایی است که حجم قابل توجهی ارز در اختیار برای مداخله در بازار داشته باشند. کاری که مکزیک در زمان پیمان «نفتا» و کره جنوبی در سال ۹۷ کردند. البته اگر کشوری منابع لازم را برای پمپاژ ارز به بازار نداشته باشد باید طرف تقاضا را کنترل کند و اگر نشد باید طرف تقاضای ارز را اداری کنترل کند. کما اینکه این کار در زمان جنگ انجام شد.
دولت موضوع را جدی گرفت و با عقل و تدبیر در کنترل بازار موفقیت به دست آورد. حالا در این شرایط که دولت می‌گوید «دستش بسته است»، سوال اینجاست که دستش در سال ۹۷ بسته نبود. دولت از ۲۱ فروردین ۹۷ تا اواسط مرداد همان سال ۱۸ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی را با عنوان تهیه کالا‌های و نیاز‌های اولیه جامعه و ۶۵ تن طلا را با تزریق به بازار بر باد داد این کار چه معنایی داشت؟ در واقع خودش دست خودش را خالی کرد. نمی‌گوییم خیانت کردند، اما این کار مصداق بارز خیانت بود.
امروز دولت باید در اخذ مالیات‌هایی که حق مردم است جدیت به خرج دهد. امسال مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی اعلام کرد که ۱۰۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه خواهیم داشت، مجلس برای جبران کسری بودجه منبع قابل تأمین پیشنهاد کرد. البته با وجود کرونا تأمین این میزان کسری بودجه برای دولت سخت است، اما در سختی‌ها باید دست مردم را گرفت وگرنه در خوشی‌ها که خود مردم بلد هستند خوشی کنند. دولت باید دست از سیاست کج روانه سیاسی خودش بکشد و جلوی افزایش وحشتناک قیمت ارز را بگیرد.
معتقدم باید مالیات بر عایدی سرمایه در بخش مسکن، ارز، خودرو و سکه وضع شود. قیمت مسکن در دولت‌های دوازدهم و سیزدهم سه بار جهید، قیمت‌های امروز اجاره بها به شدت دارد آستانه تحمل مردم را پایین می‌آورد. من که احمدی توکلی هستم با این همه اعتبارم فشار‌های زیادی را برای تهیه پول اجاره مسکن یکی از فرزندانم باید تحمل کنم که هنوز هم توانستم آن را پر کنم، آن کسی که کارمند ساده است چه باید بکند؟
در مجموع شما موافق طرح سوال از رئیس جمهور در مقطع کنونی هستید؟
با استیضاح رئیس جمهور بیشتر موفق هستم. باید این سوال انجام شود شاید تنبه پیدا کنند.
ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی‌شود
روزنامه اصفهان امروز پنج شنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹، شماره 3857 ؛ 16 مرداد 1399
روزنامه اصفهان امروز پنج شنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین