اعتراض دانشجویان اصفهانی به تأسیس دانشگاه‌ علوم پزشکی غیرانتفاعی
0 -

اعتراض دانشجویان اصفهانی به تأسیس دانشگاه‌ علوم پزشکی غیرانتفاعی

اعتراض دانشجویان اصفهانی به تأسیس دانشگاه‌ علوم پزشکی غیرانتفاعی
7 خرداد 1398, 23:15 / کد خبر:73065
جمعی از تشکل‌های دانشجویی دانشگاه‌های اصفهان در بیانیه‌ای نسبت به ارائه مصوبه اجرایی آیین نامە تأسیس مراکز آموزش عالی علوم پزشکی خصوصی از سوی دولت اعتراض کردند.

جمعی از تشکل‌های دانشجویی دانشگاه‌های اصفهان در بیانیه‌ای نسبت به ارائه مصوبه اجرایی آیین نامە تأسیس مراکز آموزش عالی علوم پزشکی خصوصی از سوی دولت اعتراض کردند.

به گزارش فارس، جمعی از تشکل‌های دانشجویی دانشگاه‌های استان اصفهان در بیانیه‌ای نسبت به ارائه دستورالعمل اجرایی آیین نامە تأسیس مراکز آموزش عالی علوم پزشکی خصوصی از سوی دولت اعتراض کردند.

در این بیانیه آمده است: در آخرین نفس‌های وزارت دکتر قاضی‌زاده هاشمی بودیم. این موضوع، یکی از گام‌های طرح تحول سلامت، با هدف تبدیل ایران به قطب سلامت منطقه، بوده است. خوشبختانه، اعتراضات وسیع دانشجویان، سبب شد تا سرپرست فعلی وزارت بهداشت، دکتر نمکی دستور بازنگری در آیین‌نامه مذکور را صادر نمایند؛ صحبت ما این است که دانشجویان باید هوشیار باشند و بدانند که دستور بازنگری سرپوشی بر اصل مطلب است. پیش از این ما شاهد نمونه‌های مشابه بودیم، که برای فراموشی اصل یک موضوع، صحبت از اصلاح آن به میان می‌آورند، مانند اتفاقی که برای معاونت طب سنتی رخ داد، بنابراین مصوبه از ریشه و اساس ایرادات فراوانی دارد، که بازنگری در آیین‌نامه باعث رفع و اصلاح آن‌ها نخواهد شد، که در زیر برخی از مشکلات این مصوبه و نیز ایرادات دستورالعمل اجرایی آن، ذکر شده است.

در ادامه بیانیه تأکید شده است: سلامت افراد در هر جامعه‌ای اهمیت فراوان دارد و باید جزو اولویت‌های هر حکومت باشد، با توجه به تجربه‌های ناموفق فعلی ایران در زمینە خصوصی‌سازی و رواج رانت‌خواری‌های گسترده در بخش خصوصی، در شرایط فعلی، سپردن این امر مهم به بخش خصوصی به صلاح مملکت نیست؛ که در آن صورت، سلامت مردم، بازیچە دست افراد ناشایست خواهد شد.

در این بیانیه تصریح شده است: تجربه تأسیس دانشگاه‌های غیرانتفاعی در رشته‌های مهندسی و علوم انسانی، ثابت کرده است که با تأسیس این مراکز، دانشگاه‌های مذکور، بدون نظارت قوی از مراجع بالاتر، به پذیرش دانشجو بیش از ظرفیت مجاز و نیاز کشور پرداخته، که نتایج آن بر همگان عیان است و باعث ایجاد فارغ‌التحصیلان بیش از نیاز کشور و بیکاری آنان گردیده است که با تکرار این عمل در بخش آموزش پزشکی،این پیامدها برای این بخش هم دور از انتظار نیست.

این بیانیه ادامه داده است: تأسیس دانشگاه‌های غیرانتفاعی علوم پزشکی بر خلاف عدالت آموزشی در جمهوری اسلامی است. زیرا در این صورت افراد پولدار به‌راحتی در رشته موردنظر خود تحصیل می‌کنند (که خود، بر خلاف شایسته‌سالاری است) و افرادی که توانایی مالی کافی ندارند، ولی شایستگی آن را دارند، از تحصیل در رشته دلخواه خود باز می‌مانند، که نتیجە آن ورود افراد ناصالح به‌نظام سلامت کشور و در معرض خطر قرار گرفتن سلامت مردم خواهد بود.

در ادامه این بیانیه آمده است: مادە 13 آیین‌نامه مذکور، برخلاف اصل 30 قانون اساسی (که آموزش عالی را تا سر حد خودکفایی، وظیفه دولت می‌داند) اعلام می‌دارد که در صورت موافقت هیئت امنای دانشگاه‌های دولتی، این دانشگاه‌ها می‌توانند خصوصی‌سازی شوند. ماده 7 آیین‌نامه، فقط شرایط "مالکیت" و نه "تأسیس" فضاهای آموزشی را اعلام کرده است و این موضوع، نمی‌تواند به معنای توسعە فضای بیمارستانی باشد، زیرا هیأت مؤسس می‌تواند با خرید بیمارستان‌های دولتی، خود را صاحب فضای آموزشی کند؛ که با اصل فراهم کردن بهداشت عمومی توسط دولت در تضاد است، زیرا منجر به خصوصی‌سازی امر سلامت مردم (که خلاف قانون اساسی است) می‌شود.

در پایان این بیانیه عنوان شده است: در مادە 2 آیین‌نامه، اهلیت‌سنجی بسیار ضعیفی برای هیأت مؤسس پیش‌بینی‌شده است؛ به‌طوری‌که هر فردی با داشتن منابع مالی کافی و در اختیار گرفتن طرح کسب‌وکار، بدون هیچ سابقه اجرایی در دانشگاه علوم پزشکی یا نظام سلامت، می‌تواند مجوز تأسیس دانشگاه غیرانتفاعی را از شورای گسترش اخذ کند، لذا با توجه به موارد فوق، از مسؤولان محترم انتظار می‌رود، نسبت به ابلاغ و اجرای چنین مصوباتی که ماهیتاً منجر به «خاص سازی و نه خصوصی‌سازی» می‌شود؛ تجدیدنظر صورت گیرد.

جامعه دانشجویی با چشمانی باز وقایع اخیر را رصد می‌کند و از ایفای نقش خود در این زمینه کوتاهی نخواهد کرد. منتظر پاسخ و اقدام مسؤولانه‌تان هستیم.

شورای تبیین مواضع بسیج دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
جامعه اسلامی دانشگاه علوم پزشکی و اصفهان
جامعه اسلامی دانشگاه علوم پزشکی کاشان
بسیج دانشگاه آزاد اسلامی خوراسگان
بسیج دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد

ارسال دیدگاه

با نظرات سازنده خود ما را در بهبود هرچه بهتر کیفیت مطالب یاری نمایید.

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز پنج شنبه 30 خرداد 98، شماره 3538 ؛ 30 خرداد 1398
روزنامه اصفهان امروز پنج شنبه 30 خرداد 98
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین