استان اصفهان دارای رتبه متوسط کشور در زمینه پرفشاری خون
0 -

استان اصفهان دارای رتبه متوسط کشور در زمینه پرفشاری خون

استان اصفهان دارای رتبه متوسط کشور در زمینه پرفشاری خون
7 خرداد 1398, 23:21 / کد خبر:73066
رتبه استان اصفهان در زمینه پرفشاری خون,قاتل خاموش در کشور متوسط است.

رتبه استان اصفهان در زمینه پرفشاری خون,قاتل خاموش در کشور متوسط است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، مرکزا صفهان ؛ رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان امروز در نشست کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان اصفهان با بیان اینکه سالانه 97 هزارنفر در ایران براثر پرفشاری خون جان خود را از دست می دهند گفت:به همین منظور کمپین بسیج ملی کنترل فشارخون بالا در کشور تشکیل شده است.
طاهره چنگیزافزود: در اجرای این طرح شناسایی و غربالگری مبتلایان به پرفشاری خون بالا از سه طریق خود مراقبتی,پایگاه های سلامت و سامانه سیب انجام می شود.
وی گفت: در اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشارخون بالا,هم اکنون حدود 600 نفر در هزارو 100 مرکز بهداشتی و بعد از عید سعید فطر به همراه نیروهای 183 مرکز سیار در استان اصفهان در مناطق پرتردد به شناسایی و غربالگری بیماران می پردازند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی افزایش آگاهی جامعه به بیماری فشارخون بالا,پیامدهای خطرناک آن و ارائه مسائل خودمراقبتی درقبال این بیماری را از اهداف این طرح ملی بیان کردو افزود:مردم با ورود به سایت salamat.gov.ir می توانند فشارخون خود را ثبت کنند.
طاهره چنگیز ادامه داد:جمعیت بیش از 30 سال استان که دو میلیون و 400 هزارنفر است هدف طرح بسیج ملی کنترل فشارخون است و پیش بینی می شود در این مرحله 250 هزارنفر که به بیماری فشارخون مبتلا هستند شناسایی و برای کنترل و درمان به پزشک معرفی شوند.
فشارخون باید در حالت نشسته و با مثانه خالی و بدون شکم خالی یا پس از غذای سنگین اندازه گیرند.
پویش ملی کنترل فشارخون در استان تا 17تیر در دو مرحله اجرا می شود که مرحله اول آن آموزش و اطلاع رسانی تا17 خردادو مرحله دوم آن غربالگری(17 خرداد تا 17تیر)است.
فشارخون بالا از مهمترین عوامل خطر و تهدید کننده سلامت مردم و مرگ زودرس ناشی از سکته های قلبی و مغزی است.
پرفشاری خون بالا قاتل خاموش است و تا به مرز پیشرفت نرسد دارای علامت نخواهد بود اما بروز علائمی همچون سردرد، درد قفسه سینه، بدخلقی و خونریزی از بینی نشان از پیشرفت پرفشاری خون در افراد است.

ک
ارسال دیدگاه

با نظرات سازنده خود ما را در بهبود هرچه بهتر کیفیت مطالب یاری نمایید.

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز پنج شنبه 30 خرداد 98، شماره 3538 ؛ 30 خرداد 1398
روزنامه اصفهان امروز پنج شنبه 30 خرداد 98
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین