شرمنده مردم بابت شرایط سخت هستیم
0 -

نماینده گلپایگان در مجلس شورای اسلامی:

شرمنده مردم بابت شرایط سخت هستیم

شرمنده مردم بابت شرایط سخت هستیم
12 خرداد 1398, 16:56 / کد خبر:73115
اقدامات آمریکا علیه ایران به‌ویژه پس از روی کار آمدن ترامپ در کاخ سفید شدیدتر از قبل شده است به‌طوری‌که دولتمردان آمریکایی هرروز اهداف خصمانه‌ای را علیه ایران تدارک می‌بینند.

احمدرضا منزه: اقداماتی که ابعاد متنوع و به‌طورقطع تبعات خاص خود را در پی خواهد داشت. آمریکا تمام تلاش خود را جهت منزوی کردن ایران در جهان انجام داده است. مهم‌ترین هدف سران کاخ سفید افزایش فشارهای اقتصادی بر ایران است تا به‌زعم خود از این فشارها برای منزوی کردن حکومت ایران در جهان و ایجاد شکاف میان ملت و دولت بهره ببرد؛ اما آیا آمریکا به این هدف خود رسیده است؟ با روی کار آمدن تحریم‌های جدید از سوی آمریکا برخی معتقدند که گرانی‌ها چند برابر خواهد شد ولی دولتمردان نظری برعکس آن را دارند. حال باید دید آیا آن‌گونه که مقام‌های سیاسی در ایران می‌گویند، پس از تحریم‌های جدید، واقعا قرار نیست اتفاقی روی دهد و اقتصاد ایران بر همان پاشنه پیشین خواهد چرخید؟

پیش از پاسخ به این پرسش، برای فهم آنکه تحریم‌های اقتصادی چگونه عمل می‌کنند به این نکات باید اندیشید که اقتصاد ایران چگونه تحت تأثیر تحریم‌ها قرار می‌گیرد؟

ازآنجاکه اقتصاد ایران همچنان وابسته به درآمدهای نفتی است، مهم‌ترین اثرپذیری از تحریم‌ها از زاویه کاهش درآمدهای نفتی و افت میزان صادرات محصولات و فرآورده‌های وابسته به این بخش، رقم خواهد خورد.

در همین مورد، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با اصفهان امروز با اشاره به اینکه فعالیت‌های مجلس برای مقابله با تحریم‌های اعمال شده از سوی آمریکا شروع شده؛ اظهار کرد: کمیسیون انرژی مجلس برای مقابله با تحریم‌های نفتی بسته‌ای را به‌صورت مشترک با وزارت نفت پیش‌بینی کرده و اختیاراتی را برای فروش نفت بیشتر به وزارت نفت داده است تا از تحریم‌های نفتی جلوگیری کند و فروش نفت با نظارت مجلس جلو برود.

علی بختیار با بیان اینکه در حال حاضر زمان مناسبی برای مذاکره با آمریکا نیست، افزود: جمهوری اسلامی ایران در طول دهه‌های گذشته همواره اهل مذاکره با کشورهای مختلف بوده است و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نیز با کشورهای گوناگونی جهت پیشبرد اهداف مثبت خود مذاکره و گفتگو کرده است. کشور ایران همیشه متعهدترین کشور در انجام مذاکره‌ها و پایبند به تعهدهای بین‌المللی با دیگر کشورها بوده است. آمریکا برای اینکه بتواند کشور ایران را به میز مذاکره ببرد از ابزار تحریم و فشار اقتصادی استفاده می‌کند و در این شرایط نمی‌توان با کشوری همچون آمریکا که برای مذاکره از ابزاری تحریم و زور استفاده می‌کند گفت‌وگو کرد.

او در ارتباط با بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی تصریح کرد: فشارهای اقتصادی و تحریم‌ها که در ۴۰ سال گذشته برای براندازی انقلاب به وجود آمده روزبه‌روز به‌جای تهدید به فرصت تبدیل شده به‌طوری‌که تحریم بنزین از سال‌ها قبل سبب شد تا اکنون به خودکفایی در بخش بنزین برسیم، همچنین وجود تحریم‌ها باعث شد تا اکنون در بخش تولید علم در دنیا رتبه 16 به ایران اختصاص پیدا کند و در صنعت نانو نیز جزو ۱۰ قدرت برتر دنیا شناخته شویم. همچنین در دوران قبلی تحریم‌ها ایران به تولید گاز هزار میلیون مترمکعب دست یافته و حتی از کشور قطر در این زمینه پیش افتاد. در گام دوم انقلاب فرصت‌های جدیدتری برای پیش برد اهداف خلق خواهد شد و بر اساس رهنمودهای رهبری در این بیانیه ایران به یکی از 10 قدرت اول جهان تبدیل خواهد شد. برای تحقق این موضوع بین دولت و مجلس تحت رهنمودهای رهبری برنامه‌ریزی‌هایی برای تبدیل شدن ایران به 10 قدرت اول جهان برنامه‌ریزی شده و اکنون در حال پیگیری است.

بختیار هدف اصلی اقدام آمریکا را مبنی بر قرار دادن سپاه در فهرست گروه‌های تروریستی؛ رأی آوردن نتانیاهو در انتخابات رژیم صهیونیستی اعلام کرد و در همین ارتباط گفت: اقدام شرم‌آور آمریکا مبنی بر تروریستی دانستن سپاه قبل از انتخابات رژیم صهیونیستی به‌منظور رأی آوردن نتانیاهو مطرح شد.

او افزود: آمریکا به‌خوبی می‌داند که سپاه در خط اول مبارزه با تروریست‌ها در منطقه خاورمیانه قرار دارد و تاکنون عملیات مهم و بزرگی را در جهت براندازی گروهک‌های جعلی همچون داعش، جیش الظلم و بسیاری دیگر از گروه‌های تروریستی مستقر در منطقه خاورمیانه انجام داده است. دستاورد بزرگی که اقدام شرم‌آور آمریکا داشته است این بود که تمام ملت ایران و نیروهای انقلابی همچون ارتش، نیروی انتظامی و مردم برای حمایت از سپاهیان دست‌به‌دست یکدیگر داده و با هم متحد شدند که این نشان از همدلی همه‌جانبه مردم و دستگاه‌های اجرایی و انقلابی برای حمایت از سپاه دارد. در مجلس شورای اسلامی نیز تمام نمایندگان با پوشیدن لباس مقدس سپاه اقدام شرم‌آور آمریکا را محکوم کردند.

نماینده گلپایگان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه آمریکا برای پیش بردن اهداف خود از ابزار زورگویی برای کشورهای حامی مقاومت استفاده می‌کند، بیان کرد: تمام مردم جهان متوجه زورگویی‌ها و عهدشکنی‌های آمریکا شده‌اند و این اتفاق‌ها زمینه‌ساز تغییرات بین‌المللی را در آینده‌ای نزدیک نوید می‌دهد. اعمال تحریم‌ها از سوی دولت آمریکا بر ضد ایران نشان می‌دهد که دولتمردان آمریکایی در مسیر سیاست‌های خود به بن‌بست رسیده‌اند و تنها با افزایش تحریم‌ها سعی در تضعیف کردن جمهوری اسلامی ایران دارند، اما این تحریم‌ها باعث نخواهد شد که فعالیت‌های اقتصادی و سیاسی در کشور کاهش داشته باشد و همچنان سازمان‌ها و مردم ایران با تمام تلاش خود به کار ادامه خواهند داد. آمریکا طی 40 سال پس از پیروزی انقلاب با ایران دشمنی داشته و نشان داده که هر چه دشمنی آمریکایی‌ها بیشتر شده انسجام و اتحاد قوی‌تری بین ایرانیان شکل گرفته و بسیاری از تهدیدها به فرصت تبدیل شده است.

او خاطرنشان کرد: از مردم شهیدپرور و قدرشناس ایران شرمنده هستیم که امروز تحت‌فشارهای سنگین اقتصادی قرار دارند. نمایندگان در مجلس هرروز با مردم روبرو هستند و وجود این فشارهای اقتصادی را روی زندگی مردم مشاهده می‌کنند. ازاین‌جهت از مردم عذرخواهی می‌کنم ولی مردم بدانند که مسئولان تمام تلاش و عزم خود را برای عبور از شرایط سخت گذاشته‌اند و شبانه‌روزی در تلاش‌اند تا بتوانند بهترین عملکرد خود را جهت عبور از مشکلات به‌کارگیرند.

بختیار در مورد عملکرد دولت در خصوص کنترل سیل گفت: نقاط ضعفی در مدیریت بحران کشور وجود دارد اما با توجه به سیلی که اخیرا اتفاق افتاد کنترل آن کار راحتی نبود. خوشبختانه همکاری خوب سازمان‌های انقلابی با مردم در موقع سیل باعث شد تا کم‌ترین آسیب‌ها به وجود بیاید و برنامه‌ریزی‌ها انجام‌شده تا در حد بضاعت جبران خسارت‌های وارد شده به مردم برگردد.

ارسال دیدگاه

با نظرات سازنده خود ما را در بهبود هرچه بهتر کیفیت مطالب یاری نمایید.

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز پنج شنبه 30 خرداد 98، شماره 3538 ؛ 30 خرداد 1398
روزنامه اصفهان امروز پنج شنبه 30 خرداد 98
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین