«فاویپیراویر» ایرانی برای درمان آنفلوآنزا تأیید شد

معاون وزیر بهداشت خبرداد:

«فاویپیراویر» ایرانی برای درمان آنفلوآنزا تأیید شد

«فاویپیراویر» ایرانی برای درمان آنفلوآنزا تأیید شد
25 تیر 1399, 11:01 / کد خبر:731327
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: فاویپیراویر توسط یک شرکت داروسازی ایرانی ساخته شده و برای درمان آنفلوآنزا مورد تایید قرار گرفته است.
رضا ملک زاده  افزود: داروی فاویپیراویر (Favipiravir)  توسط یک شرکت داروسازی ایرانی ساخته شده و مورد تایید سازمان غذا و دارو قرار گرفته است و اکنون مجوز هم دریافت کرده که وارد بازار شود و مورد استفاده قرار بگیرد.
ملک زاده افزود: این دارو در مطالعاتی که در دنیا و ایران روی تعداد زیادی از بیماران انجام شد مشخص شده است که هیچ اثر مثبتی روی کووید ۱۹ نداشته است. این دارو در ابتدا در ژاپن به منظور درمان آنفلولانزا ساخته شد و در ایران هم برای بیماری آنفلولانزا تایید شده و در داخل کشور تولید می شود.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت درباره داروی رمدیسیور نیز خاطرنشان کرد: داروی رمدیسیور در حال حاضر در حال طی کار آزمایی بالینی است. کارآزمایی های مختلف نشان داده است که مصرف این دارو طول مدت بستری را در بیمارستان کم می کند ولی هنوز قطعی نشده است که واقعا مرگ و میر را کاهش می دهد یا خیر.
وی افزود: نکته مهم این است داروی رمدیسیور برای افراد مبتلا به کووید ۱۹ که در بیمارستان نیستند اصلا ضروری نیست همچنین در افرادی که به زیر دستگاه ونتیلاتور می روند اثری ندارد. بنابراین تنها در گروه خاصی از افرادی که هنوز زیر دستگاه نرفتند ممکن است اثرات مثبتی داشته باشد.
ملک زاده گفت: این دارو اکنون در دست بررسی است که ببینیم آیا وارد لیست دارویی کشور می شود یا نه.
وی تأکید کرد: امکان تولید این دارو در ایران وجود دارد و ما منتظر این هستیم که اطمینان پیدا کنیم این دارو برای کووید ۱۹ موثر است یا نه. مطالعه بزرگی در ایران انجام شده است و در دو هفته آینده نتایج آن مشخص می شود.
ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی‌شود
روزنامه اصفهان امروز چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹، شماره 3861 ؛ 22 مرداد 1399
روزنامه اصفهان امروز چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین