کاهش ۲۰ تا ۳۰ درصدی هزینه‌های درمانی با اجرای "نسخه‌نویسی الکترونیک"

کاهش ۲۰ تا ۳۰ درصدی هزینه‌های درمانی با اجرای "نسخه‌نویسی الکترونیک"

کاهش ۲۰ تا ۳۰ درصدی هزینه‌های درمانی با اجرای "نسخه‌نویسی الکترونیک"
25 تیر 1399, 14:02 / کد خبر:731340
مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی درباره نسخه‌نویسی الکترونیک گفت: همه مراکز درمانی به این سیستم دسترسی خواهند داشت و پرداخت‌ها نیز در کمترین زمان انجام می‌شود؛ با توجه به اجرای گایدلاین‌ها پیش‌بینی میشود که ۲۰ تا ۳۰ درصد هزینه‌های درمانی کاهش خواهش یافت
مصطفی سالاری در نشستی با موضوع متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی، طرحی برای ارتقای سطح زندگی مستمری‌بگیران که در موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی برگزار شد، اظهار کرد: متناسب سازی براساس سنوات بیمه پردازی و مبلغ نخستین حقوق بازنشستگی افراد به اجرا گذاشته شده است.
وی افزود: به همین منظور فرمولی تعریف شد که متناسب سازی بر این مبنا اجرا شود.به این ترتیب به حقوق افراد حداقل بگیر با 35 سال سابقه یک میلیون و 400 هزار تومان اضافه شده است.همچنین به حقوق افراد غیر حداقل بگیر با 35 سال سابقه نیز بیشتر از اینها اضافه می‌شود.
سالاری گفت: به نحوی عمل خواهیم کرد که برای حقوق خرداد همه بازنشستگان،این افزایش اجرا شود و  پیش بینی لازم را برای پایداری این طرح داریم و توافق ما این است که قیمت‌گذاری براساس قیمت روز مصوبه دولت باشد و مصوبه دولت با دقت کافی تنظیم شده است که انتقال این سهام در اسرع وقت صورت گیرد.
مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی درباره تأمین بارمالی این طرح توضیح داد: ماهی 12500 میلیارد تومان منابع حق بیمه دریافت خواهیم کرد که 150 هزار میلیارد در سال است، 17 تا 18 هزار میلیارد تو مان سود سهام خواهیم داشت. 14 هزار میلیارد تومان نیز اسناد خزانه از دولت خواهیم گرفت که روی هم 180 هزار میلیارد تومان میرسد و  تنها 10 هزار میلیارد تومان از این سهام استفاده خواهیم کرد و مجبور به فروش سریع سهام نیز نخواهیم بود.
وی ادامه داد: مجموع هزینه سازمان در سال جاری با اجرای طرح متناسب سازی حقوق بازنشستگان،  190 هزار میلیارد تومان خواهد بود و منابع و مصارف ما با اجرای متناسب سازی با لحاظ درآمد تعهدی قابل اجرا خواهد بود و اگر دولت سهم تعهد همان سال را بدهد باز هم ما روندی مثبت خواهیم داشت.
سالاری افزود: امیدواریم بتوانیم 20 هزار میلیارد تومان دیگر نیز تا پایان سال بگیریم،البته همه مسائل ما در محاسبات و موضوعات، اقتصادی نیست و مسائل اجتماعی نیز اهمیت بالایی دارد و نباید ذهنیت مردم را درباره این سازمان مخدوش کنیم.
مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی گفت: این سازمان برای فعالیت درست در دراز مدت نیازمند برخی اصلاحات است و اگر بخواهیم هرسال قدرت خرید بازنشستگان را حفظ کنیم باید گرفتار شعارهایی که خودمان آثار آن را میبینیم نشویم.
وی گفت: متاسفانه اکنون سخت و زیان‌آور شدن برخی مشاغل تبدیل به یک بازار شده است و با بسیاری از اصول ناسازگار است.در همه جای دنیا سن افراد ملاک بازنشستگی است و هرچه سنوات خدمت بیشتر است حقوق بالاتری میگیرند درحالی که ما رویه‌هایی مشوق برای بازنشستگی زودهنگام داریم و این روند کمکی به تأمین اجتماعی نیست.
سالاری با تأکید بر اینکه انگیزه مالی برای تداوم بیمه پردازی باید ایجاد کنیم، اضافه کرد: باز هم اگر بنا بر پرداخت متناسب باشد معدل گرفتن دوسال آخر حقوق افراد خطا است و باید حقوق همه سالها را مبنا قرار دهیم. باید به سمت ایجاد این اصلاحات برویم و درست نیست که از کسانی که بیشتر هزینه کرده‌اند بگیریم و به کسانی که هزینه کمتری کرده‌اند بدهیم و این کارها وظیفه سازمان بیمه‌گر نیست.
وی درباره نسخه نویسی الکترونیک گفت: همه مراکز درمانی به این سیستم دسترسی خواهند داشت و پرداخت‌ها نیز در کمترین زمان انجام می‌شود.
مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی ادامه داد: با توجه به اجرای گایدلاین‌ها پیش‌بینی میشود که 20 تا 30 درصد هزینه‌های درمانی کاهش خواهش یافت که برای توسعه پوشش و افزایش داروهای مشمول بیمه هزینه خواهد شد و ما با اجرای این برنامه امکان ارتقا قابل توجه خدمات درمانی خواهیم داشت.
سالاری همچنین به جمع‌آوری دفترچه‌های درمانی اشاره کرد و گفت: برای این مسئله نیازمند زیرساخت آی تی قوی و کار فنی حرفه‌ای است  علاوه بر این همکاری مراکز درمانی و پزشکان را نیاز دارد اما این قول را می‌دهم تا پایان مهر ماه دفترچه‌های درمانی کاغذی حذف می‌شود. درحال حاضر دفترچه‌های درمانی نیاز به تمدید ندارد و 6 روشی که پیش از این اطلاع‌رسانی شده بیمه شدگان می‌توانند وضعیت اعتبار دفترچه‌هایشان را استعلام کنند.
ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی‌شود