با نوبت‌دهی آنلاین، زمانی برای هدر دادن نیست
0 -

آغاز فعالیت سامانه آنلاین نوبت‌دهی بیماران در اصفهان برای نخستین بار در کشور

با نوبت‌دهی آنلاین، زمانی برای هدر دادن نیست

با نوبت‌دهی آنلاین، زمانی برای هدر دادن نیست
19 خرداد 1398, 15:48 / کد خبر:73147

 بیشتر اصفهانی‌ها و برخی ساکنان شهرهای مجاور، خیابان آمادگاه اصفهان را به‌عنوان مرکز پزشکان شهر می‌شناسند. خیلی از ما بارها در ساعت‌های مختلف به این خیابان مراجعه کرده و شاهد بوده‌ایم که با وجود تعطیلی مطب‌ها، صف طویلی از بیماران پست درب بسته منظر نشسته‌اند تا به‌محض آغاز به کار پزشک جزو نخستین بیماران باشند. بویژه افرادی که از شهرهای مجاور یا شهرستان‌های استان به مرکز شهر مراجعه می‌کنند و برای این مسئله وقت و زمان زیادی را صرف می‌کنند که با خستگی بسیار نیز همراه است. این روزها یکی از دلایلی که ممکن است افراد از مراجعه به پزشک خودداری کرده یا آن را به تعویق بیندازند این است که مدت‌زمانی زیادی از وقتشان صرف انتظار در مطب پزشکان می‌شود و با در نظر گرفتن زمانی که در ترافیک و برای پیدا کردن جای پارک خودرو و مسائلی از این قبیل صرف می‌کنند برنامه‌های یک روز کامل از زندگی‌شان با اختلال مواجه می‌شود. نوبت گرفتن برای افراد مسن را نیز به این مشکلات اضافه کنید که باعث می‌شود اعضای خانواده در برخی موارد برای گرفتن نوبت دو بار به محل مطب پزشک یا مراکز درمانی مراجعه کنند. همین مسائل باعث شد که دانش فناوری اطلاعات بار دیگر به داد زندگی ماشینی انسان‌ ‌برسد و برنامه‌ای با عنوان سامانه نوبت‌دهی آنلاین نوشته و به پزشک و بیمار عرضه شود. البته این اتفاق در راستای الکترونیکی شدن پرونده‌های سلامت افراد به وجود آمد که در همین رابطه مدیرعامل شرکت کارگشای برتر قرن با نام تجاری نوبت آنلاین می‌گوید: در راستای تحقق و رسیدن به اهداف سند چشم‌انداز بیست‌ساله ایران که سندی برای توسعه کشور در زمینه‌های مختلف فرهنگی، علمی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی کشور است، تصمیم بر راه‌اندازی دولت الکترونیک گرفته شد. بر اساس قوانين برنامه چهارم و پنجم توسعه، وزارت بهداشت موظف به اجراي پرونده الكترونيك سلامت براي همه افراد جامعه شده است. پرونده الکترونیک سلامت به زبان خیلی ساده، مکانیزه کردن وظایف و تکالیف واحدهای ارائه‌دهنده خدمات بهداشت و درمان است.

صرفه جویی در وقت، کاهش ترافیک و آلودگی هوا

سید خدا رحم هاشمی بابا حیدری ادامه می‌دهد: بنا به تعریف مركز آمار و فناوري اطلاعات وزارت بهداشت، پرونده الكترونيك سلامت، مجموعه اطلاعات مرتبط با سلامت شهروندان، از پيش از تولد (شامل اطلاعات دوران جنيني و ماقبل آن) تا پس از مرگ است كه به‌صورت مداوم و با گذشت زمان به شكل الكترونيك ذخيره مي‌شود و در صورت نياز، بدون محدوديت مكاني يا زماني، تمام يا بخشي از آن در دسترس افراد مجاز (مانند پزشک معالج) قرار خواهد گرفت. یکی از مزاياي پرونده سلامت الكترونيك نوبت‌دهی آنلاین پزشکی یا همان رزرواسیون آنلاین اینترنتی است که صرفه‌جویی در زمان ثبت نوبت، با سرعت انجام خدمات بهداشتی درمانی و جلوگیری از اقدامات تکراری و مراجعات بي‌مورد، سبب صرفه‌جویی در زمان بیماران و کارکنان درماني و پزشكي، نظم در کارها، صرفه‌جویی مالی و نیز حل بخشی از معضل ترافیک آلودگی هوا و غیره مي‌شود. او اضافه می‌کند: در سامانه نوبت‌دهی نوبت آنلاین می‌توان بدون پرداخت هزینه تبلیغات، به‌راحتی تخصص‌ها و فعالیت‌های درمانی مختلف ارائه‌شده توسط مطب یا مرکز درمانی را در معرض دید همگان قرار داد. همچنین قابلیت آن وجود دارد تا در بیمارستان برای بخش‌های تخصصی و فوق تخصصی بدون تجمع بی‌مورد بیماران و همراهانشان، نوبت ارائه شود. علاوه بر این توسط سامانه نوبت آنلاین برای دادن نوبت جهت آزمایشگاه‌ها و خدمات پیراپزشکی ازجمله فیزیوتراپی، سونوگرافی، آندوسکوپی، کلونوسکوپی و غیره نیز می‌توان اقدام کرد. هاشمی تأکید می‌کند: با استفاده از سامانه نوبت آنلاین، می‌توان ویژگی‌های بارز تجهیزات و خدمات مرکز را در معرض عموم قرار داد بدون اینکه جهت تبلیغات هزینه‌ای پرداخت شود. در این سامانه آنلاین، فرایند انتخاب پزشک و مرکز درمانی برای بیمار آسان می‌شود. نوبت‌دهی و امور مالی برای منشی، پزشک و بیمار ساده شده است. بیمار هنگام دریافت نوبت می‌تواند هزینه مطب یا مرکزی را که می‌خواهد به آن مراجعه کند را در سامانه نوبت آنلاین مشاهده کند. اپلیکیشن ها، نرم‌افزارها و سامانه‌های متعددی زیر نظر شرکت‌های خصوصی و یا حتی دولتی و یا وابسته به بیمارستان‌ها، کلینیک‌ها و درمانگاه‌ها در زمینه فعالیت سامانه نوبت‌دهی آنلاین در حال فعالیت هستند که به جود آمدن این سامانه‌ها به 5 سال هم می‌رسد. ولی با وجود سپری شدن این مدت طولانی هنوز ساماندهی و همه‌گیر نشده‌اند و به مرحله استفاده‌ همه‌گیر کاربران نرسیده‌اند. هاشمی هدف شرکت کارگشای برتر قرن ایده پرداز و به وجود آورنده اپلیکیشن نوبت آنلاین را ساماندهی به عمر نوبت‌دهی در همه زمینه‌ها می‌داند.

به گفته او شرکت کارگشای برتر قرن با نام تجاری نوبت آنلاین با کمک شرکای تجاری خود ازجمله شرکت رهگشای فکر برتر غرب توانسته است در یک هم‌افزایی مثبت در جهت کسب‌وکارهای نوین در فضای مجازی و تجارت الکترونیک گامی قوی و قدرتمند و گستره‌ای به پهنای ایران عزیزمان بردارد تا در جهت خدمت گذاری به جامعه پزشکی و بیماران از دغدغه‌های ایشان بکاهد و مرهمی بر دردهای بیماران باشد.

کارآفرینی برای 200 نفر 

در ادامه مدیر بازرگانی این شرکت اظهار می‌کند: با توجه به اینکه استان اصفهان در زمینه پزشکی و پیراپزشکی یکی از قطب‌های بزرگ کشور بشمار می‌رود و نیز با توجه به اینکه اصفهان نام پایتخت فرهنگی کشور را به دوش می‌کشد و در حوزه I T همواره پیشرو بوده است، مدیران سامانه نوبت آنلاین تصمیم به اجرای این پروژه به‌صورت آزمونه (پایلوت) در استان اصفهان گرفته‌اند که سپس در دیگر استان‌های کشور اجرا خواهد شد. عارف اصفهانی با اشاره به هدف کارآفرینی و ارزش بخشی به این فعالیت نوپا افزود: این امر باعث اشتغال‌زایی تعداد زیادی از جوانان تحصیل‌کرده و جویای کار خواهد شد و چشم‌انداز ما این است پس از فراگیر شدن این سامانه در سیستم درمان، در حوزه‌های مانند نوبت‌دهی وکلا یا سالن‌های آرایشی و به‌طورکلی هر مجموعه‌ای که در خالت عادی امکان از دست رفتن وقت افراد در آن وجود داشته باشد، نیز فعال شود. بر این اساس پیش‌بینی می‌شود در هر حوزه دست‌کم 200 نفر نیروی انسانی به کار و اشتغال مشغول شوند. اصفهانی تأکید کرد: در حال حاضر با 2 هفته فعالیت رسمی این شرکت 100 پزشک در سامانه ثبت‌شده‌اند و پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال جاری تمام پزشکان و مراکز درمانی استان و به‌طور هم‌زمان کشور در این سامانه ثبت و نوبت‌دهی ایشان فعال شود. او ادامه داد: این سامانه به صورت کاملا رایگان در اختیار پزشکان و بیماران قرار می گیرد و افراد برای گرفتن نوبت تنها مبلغ هزار تومان به صورت آنلاین پرداخت می کنند که این قابلیت در اپلیکیشن وجود دارد نوبت گرفته شده را یادآوری کند. همچنین تا 24 ساعت پیش از مراجعه، با کنسل کردن نوبت مبلغ پرداخت شده قابل بازگشت خواهد بود. 

ارسال دیدگاه

با نظرات سازنده خود ما را در بهبود هرچه بهتر کیفیت مطالب یاری نمایید.

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز پنج شنبه 30 خرداد 98، شماره 3538 ؛ 30 خرداد 1398
روزنامه اصفهان امروز پنج شنبه 30 خرداد 98
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین