صنعت نساجی گرفتار کمبود پنبه و پارچه
0 -

صنعت نساجی گرفتار کمبود پنبه و پارچه

صنعت نساجی گرفتار کمبود پنبه و پارچه
25 خرداد 1398, 19:46 / کد خبر:73189
نائب رئیس اتحادیه صنف محصولات نساجی اصفهان گفت: با وجودی که افزایش نرخ دلار و جلوگیری از واردات شرایط خوبی را برای صنعت نساجی ایجاد کرده است، اما امروز با کمبود مواد اولیه همچون پنبه و پارچه در تولید پوشاک مواجه هستیم.

مرتضی منصوری در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص وضعیت صنعت نساجی اصفهان در سال رونق تولید، اظهار کرد: شرایط نساجی اکنون خوب و طی 25 سال گذشته بی‌سابقه است، چراکه افزایش نرخ دلار و جلوگیری از واردات زمینه خوبی را برای بهبود شرایط این صنعت فراهم کرده است.

او با بیان اینکه امروز در بحث پوشاک زمینه‌های خوبی فراهم شده است، افزود: البته خلاء هایی در زیرساخت‌ها وجود دارد و با کمبود تکنولوژی دوخت و دوز، مد، آموزش و ... مواجه هستیم، از سوی دیگر ماشین‌آلات تخصصی انواع دوخت وجود ندارد درحالی‌که در دنیا این ماشین‌آلات تا جایی پیشرفت داشته که برای هر مدل دوخت یک تی‌شرت چندین آیتم وجود دارد.

نائب رئیس اتحادیه صنف محصولات نساجی اصفهان با اعتقاد بر اینکه تحریم‌های کشور به نفع بیشتر تولیدکنندگان نساجی است، اظهار کرد: بااین‌وجود گاها شاهد تحریم‌های داخلی هم هستیم و دولت نه تنها نرخ مواد اولیه را کم نمی‌کند، از طرف دیگر حریف پتروشیمی‌ها نمی‌شود و تعرفه‌های واردات پنبه را در برهه‌ای از زمان بالا برد.

او افزود: متاسفانه تولیدکنندگان داخلی، مواد پتروشیمی را به‌صورت خام به ترکیه، چین، ازبکستان، ارمنستان و ... می‌فروشند، در حالیکه برای افزایش افزوده بیشتر مواد خام باید تبدیل به محصول شود.

منصوری با بیان اینکه پتروشیمی‌های کشور بیشتر خصوصی هستند، اظهار کرد: این واحدها زمانی طی قراردادی با دولت، اختیار 70 درصد موادشان را در دست گرفتند و تنها 30 درصد جنس خود را به بورس عرضه می‌کنند.

او با بیان اینکه تولیدکنندگان نساجی مواد پتروشیمی را 9 درصد بالاتر از قیمت جهانی خرید می‌کنند، افزود: از سوی دیگر پنبه نیز با قیمت جهانی و با دلار به تولیدکنندگان نساجی فروخته می‌شود.

نائب رئیس اتحادیه صنف محصولات نساجی اصفهان تاکید کرد: اگر مواد اولیه با قیمت متعادل و ارزان در اختیار تولیدکنندگان قرار گیرد فرصت طلایی برای صنعت نساجی ایجاد می‌شود که این روند و تقاضا طی 25 سال گذشته در صنعت نساجی کشور بی‌نظیر بوده است.

او تصریح کرد: به دنبال خلاء بازار و مقابله با واردات، فروشندگان پوشاک با تمام شدن اجناس انبارهایشان، اکنون نیاز به پوشاک برای عرضه در بازار هستند، چراکه دیگر نمی‌توانند پوشاک موردنیاز خود را از چین، هند، ترکیه و ... وارد کنند.

منصوری ادامه داد: در حال حاضر درخواست پارچه در کشور به‌شدت افزایش یافته، اما امروز با کمبود پارچه برای تولید پوشاک مواجه هستیم، همچنین در بحث پارچه‌های معمولی و تخصصی به‌خصوص برای لباس زنانه که وارداتی است، دچار کمبود هستیم.

او با بیان اینکه متاسفانه جهاد کشاورزی برای حمایت از پنبه‌کاران داخلی در زمان واردات پنبه، 10 درصد تعرفه واردات را افزایش داد، گفت: در حالیکه آن زمان دوران خرید پنیه جهانی بود و کشوری همچون ترکیه با حمایت دولت خود اقدام به واردات این محصول کرد، اما در ایران مانع شدند.

نائب رئیس اتحادیه صنف محصولات نساجی اصفهان با تاکید بر اینکه امروز با کمبود پنبه در کشور مواجه هستیم، اظهار کرد: قیمت یک کیلو پنبه که شب عید 21 هزار تومان بود، امروز به بیش از 32 هزار تومان افزایش یافته است، همچنین اکنون فصل برداشت و فروش پنبه جهانی تمام شده و دیگر قادر به واردات نیستم و فعالان صنعت نساجی باید تا آبان ماه منتظر بمانند.

او اضافه کرد: در حال حاضر با کمبود مواد اولیه نساجی همچون پنبه و ویسکوز روبرو هستیم، از سوی دیگر پتروشیمی‌ها نیز تعامل درستی با صنعت نساجی ندارند.

منصوری با بیان اینکه اصفهان قطب صنعت نساجی و مواد اولیه این صنعت است، گفت: اصفهان کمبود تولید پوشاک دارد و در صورت تامین مواد اولیه و پارچه می‌تواند به دوران گذشته خود بازگردد، اما تا زمانی که پارچه نداشته باشیم قادر به تولید پوشاک نخواهیم بود.

او با بیان اینکه بحش تولید پارچه لباس‌های تریکو قم و تهران پیشتاز هستند، گفت: 60 درصد پارچه‌های تخت بافت در اصفهان تولید می‌شود و همچنین در تبدیل مواد پتروشیمی به نخ و تبدیل نخ به پارچه اصفهان در رده نخست کشور قرار دارد.

ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز سه شنبه ۱ مرداد ۹۸، شماره 3565 ؛ 01 مرداد 1398
روزنامه اصفهان امروز سه شنبه ۱ مرداد ۹۸
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین