باید حق و توقع مردم اصفهان جدی گرفته شود
0 -

رئیس شورای شهر اصفهان در هشتاد و یکمین جلسه علنی شورا:

باید حق و توقع مردم اصفهان جدی گرفته شود

باید حق و توقع مردم اصفهان جدی گرفته شود
26 خرداد 1398, 16:36 / کد خبر:73198
خشکی زاینده‌رود و گاوخونی مهمترین دلیل بیابان‌زایی اصفهان است

در هشتاد و یکمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان، رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان از مطالعاتی که بر روی ترکیب آلاینده‌های شهر اصفهان انجام شده سخن گفت که نشان می‌دهد مقدار ریزگردها در مقاطعی از سال بیش‌ازحد معمول است و به اذعان کارشناسان، رشد بیابان‌ها و عدم توجه به محیط‌زیست از مهمترین دلایل این افزایش است. مهمترین موضوعی که خطر بیابان‌زایی را در اصفهان افزایش می‌دهد خشکی زاینده‌رود و تالاب گاوخونی است که به‌شدت موجب افزایش ریزگردها می‌شود. فتح ا... معین در ادامه اظهار کرد: امروز مصادف با روز صدور فرمان تاریخی امام راحل در جهت تشکیل جهاد سازندگی است که برای رسیدگی به امور روستاها و افزایش رونق کشاورزی و توسعه مناطق غیرشهری در نظر گرفته شده بود. بی‌شک جهاد سازندگی منشأ خدمات بی‌نظیری در روستاها شد و این تغییر در چهره روستاها ناشی از خدمات جهاد سازندگی است که در ابتدای انقلاب بدون چشم‌داشت به مردم ارائه شد. او با بیان اینکه در جنگ تحمیلی بسیاری از امکانات جهاد سازندگی به جبهه‌ها رفت و لقب سنگر سازان بی سنگر برای آنها انتخاب شد، ادامه داد: جمع زیادی از شهدای جهاد سازندگی مظلومانه شهید شدند. معین اضافه کرد: ادغام وزارت جهاد سازندگی و وزارت کشاورزی روحیه جهادی و تخصص وزارت کشاورزی را در کنار هم قرار داد و امروز در بخش کشاورزی موجب پیشرفت شده است و یک سرمایه برای کشور محسوب می‌شود. معین با اشاره به روز جهانی بیابان‌زدایی، تأکید کرد: بیابان به دلیل نبود مدیریت و بی‌توجهی به محیط‌زیست یکی از خطراتی است که جوامع مختلف را تهدید می‌کند. در بسیاری از استان‌های کویری کشور شاهد هستیم که بسیاری از روستاها بر اثر بیابان‌زایی تخلیه شدند و مردم تسلیم قهر طبیعت شدند. رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان اینکه از جمله شهرهایی که به‌شدت در خطر قرار دارد اصفهان است و ایستگاه تثبیت شن روان به سمت شرق اصفهان و در ۲۵ کیلومتری اصفهان قرار دارد که خودش یک زنگ خطر محسوب می‌شود، گفت: سال گذشته در کل کشور با پدیده ریزگردها و گردوخاک مواجه بودیم و اصفهان هم از این بلایای طبیعی به دور نبود. در مطالعه اولیه در خصوص ترکیب آلاینده‌های شهر اصفهان یکی از موارد وجود ریزگرد در هوای اصفهان بود که در مواقعی از سال بسیار بالاتر از حد استاندارد عنوان شد که همه این موارد به دلیل بی‌توجهی به محیط‌زیست است. تحویل حقابه گاوخونی، تحویل حقابه مردم اصفهان است. از سوی دیگر به دلیل اینکه پساب شهر در سال‌های مختلف در زاینده‌رود جاری بوده رسوبات شرق اصفهان می‌تواند خطرآفرین باشد و امیدوارم این مسئله موردتوجه برنامه ریزان کشوری قرار گیرد. او اظهار کرد: دو طرح آب‌رسانی به دشت مهیار و مرغ و برخوار برای ایجاد کمربند سبز اصفهان در نظر گرفته شده بود که با خشکی زاینده‌رود این طرح متوقف شده است، اصفهان امروز علاوه بر شرق از شمال و جنوب نیز تهدید می‌شود. رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان خاطرنشان کرد: مردم اصفهان برای زاینده‌رود حق خود را می‌خواهند و چیزی بیش از این نمی‌خواهند، باید این حق و توقع، جدی گرفته شود.


   نصیر ملت-رئیس کمیسیون گردشگری و امور اقتصادی

اصفهان میزبان کمیسیون‌های گردشگری کلانشهرها

ظرفیت گردشگری ویژه‌ای که در اصفهان وجود دارد، مزیتی مطلق را برای این شهر به‌وجود آورده که نیازمند نگاه مدیریتی جدید در تمام حوزه‌های دولتی و خصوصی گردشگری است. با توجه به تأثیر تغییرات اقلیمی بر صنعت گردشگری در کشور، لازم است مدیریت‌های شهری در سراسر کشور فرصت‌های مشترک را برای گسترش گردشگری داخلی و خارجی شناسایی کرده و با چاره‌اندیشی موانع پیشروی گردشگری را پیش‌بینی کنند. شهر اصفهان ۲۸ و ۲۹ خردادماه میزبان کمیسیون‌های گردشگری کلانشهرها و مراکز استان‌ها خواهد بود که انتظار می‌رود آغازی بر اتفاقات خوب در این حوزه باشد.


کوروش محمدی-رئیس کمیسیون اجتماعی و محیط‌زیست

جاری بودن زاینده‌رود مطالبه به حق و شدنی

طبق گزارش‌های رسیده بین ۷۵۰ تا ۷۹۰ میلیون مترمکعب آب پشت سد است و با این حساب هیچ مشکلی برای جاری بودن آب در زاینده‌رود نداریم. سال‌هاست که مردم اصفهان در مورد حقابه خود مطالباتی دارند که هم در تاریخ حوضه آبریز زاینده‌رود هم نزد وزارت نیرو ثبت شده است. مرجع تصمیم‌گیری هرگز به خواسته عمومی در این موردتوجه نکرده است، آب منطقه‌ای وظیفه‌ای در قبال گزارش به مردم برای خود نمی‌بیند درحالی‌که نباید خود را برتر از مردم بداند و لازم است برای آنان درباره دلیل بسته شدن آب توضیح دهد. با وجود ترسالی‌های پیش رو و با اتخاذ تدبیر مناسب می‌توان شاهد جاری بودن زاینده‌رود بود اما با تصمیم هیجانی و قطع جریان آن به محیط‌زیست و روح و روان شهروندان ۱۴ شهر بهره‌بردار از این رودخانه آسیب جدی وارد خواهد شد. خطاب به کارگزاران دولت در حوضه زاینده‌رود اعلام می‌کنم که جاری بودن رودخانه مطالبه به حق و کاملا شدنی است تا به‌وسیله آن تالاب گاوخونی نیز احیا شود.


  شیرین طغیانی-رئیس کمیسیون عمران، معماری و شهرسازی

برخی پروژه‌های شهری تبعات ترافیکی دارند

طراحی پروژه‌های عمرانی چه در مقیاس معماری چه در مقیاس شهری بدون مطالعات ترافیکی واقعی نه‌تنها ظرفیتی برای شهر ایجاد نمی‌کند بلکه تبعاتی ایجاد خواهد کرد که سال‌های سال مدیریت شهری و مردم باید پاسخگوی آن باشند. این پروژه‌ها شاید در همان ابتدا درآمدهایی را نیز نصیب شهرداری کنند اما پس از اتمام پروژه باید چند برابر این درآمد را صرف کاهش تبعات ترافیکی حاصل از آن کرد. تعدادی از پروژه‌های شهری که خود از جنس طرح‌های ترافیکی هستند مانند پیاده‌راه ‌سازی بدون توجه به پهنه‌ ترافیکی، باعث ارتقای کیفیت فضای شهری نخواهند شد و حتی گره‌ای بر گره‌های دیگر شهر می‌شوند. معاونت حمل‌ونقل و ترافیک در کنار تمام اقدامات شایسته خود مسئولیت تمام این موارد را بر عهده دارد و لازم است گزارشی در موردتوجه به طرح‌های ترافیکی در پروژه‌های شهری به شورای شهر ارائه دهد.

ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز سه شنبه ۱ مرداد ۹۸، شماره 3565 ؛ 01 مرداد 1398
روزنامه اصفهان امروز سه شنبه ۱ مرداد ۹۸
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین