اصفهان رنگ پیری به خود می‌گیرد
0 -

اصفهان رنگ پیری به خود می‌گیرد

اصفهان رنگ پیری به خود می‌گیرد
27 خرداد 1398, 13:43 / کد خبر:73211
در حال حاضر بیش از ۷۰ درصد جمعیت استان اصفهان در پنجره طلایی قرار دارند اما جمعیت آینده ما از سال ۱۴۲۰ تا ۱۴۳۰ جمعیتی است که به سمت پیری می‌رود به طوری‌که در سال ۱۴۳۰، ۳۰ درصد جمعیت استان اصفهان را جمعیت پیر تشکیل خواهد داد.

در حال حاضر بیش از ۷۰ درصد جمعیت استان اصفهان در پنجره طلایی قرار دارند اما جمعیت آینده ما از سال ۱۴۲۰ تا ۱۴۳۰ جمعیتی است که به سمت پیری می‌رود به طوری‌که در سال ۱۴۳۰، ۳۰ درصد جمعیت استان اصفهان را جمعیت پیر تشکیل خواهد داد.

به گزارش تسنیم، کاهش یا افزایش جمعیت پدیده‌ای است که گریبان برخی کشورها را گرفته است، کشوری مانند چین به دلیل ازدیاد جمعیت سیاست کاهش جمعیت در پیش گرفته است به طوری که خانواده‌هایی که بیش از دو فرزند داشته باشند جریمه‌های سنگینی می‌شوند اما در کشورهایی مانند ایتالیا و لهستان با کاهش شدید جمعیت روبه‌رو هستند و به خانواده‌هایی که دارای فرزند سوم شوند مزایایی تعلق می‌گیرد.

در حال حاضر و مطابق با آمار رسمی منتشر شده از سوی سازمان ملل متحد، جمعیت جهان در حدود 7.5 میلیارد نفر است. اگر چه سازمان ملل نسبت به افزایش بی‌رویه جمعیت کره خاکی و پیامدهای ناگوار آن هشدار جدی داده است اما آهنگ رشد جمعیت در جهان نسبت به 50 سال گذشته کاهش یافته و جمعیت کره زمین به‌تدریج در حال پیر شدن است.

روسیه، آلمان، اوکراین، ایتالیا، اتریش، یونان و ژاپن در زمره کشورهایی قرار دارند که نرخ رشد جمعیت آن‌ها به‌گونه‌ای خطرناک زیر صفر قرار دارد بدین معنا که نرخ مرگ‌ و میر سالانه در این کشورها از نرخ زاد و ولد بیشتر است و در نتیجه این کشورها ضمن آن که با کاهش تدریجی جمعیت روبه‌رو هستند با معضلاتی نظیر پیری جمعیت و کاهش نیروی کار جوان و پرتوان نیز دست‌ و پنجه نرم می‌کنند.

هر کدام از این کشورها برای افزایش جمعیت و رهایی از پیری جمعیت راهکارهایی ارائه داده و آنها را به اجرا در آورده‌اند. کشور ایران نیز با پدیده کاهش جمعیت و افزایش پیری جمعیت روبه‌رو شده است و تا حدودی می‌توان گفت زنگ خطر پیری جمعیت به‌زودی در ایران نواخته خواهد شد.

تا سال 1420 در وضعیت طلایی جمعیتی قرار داریم

بر اساس گفته مدیرکل ثبت احوال استان اصفهان ما تا سال 1420 در وضعیت طلایی و مطلوب جمعیتی قرار داریم اما از سال 1420 تا سال 1430 جمعیت به سمت پیری می‌رود و باید فکری اساسی برای برون رفت از این مشکل پیدا کرد.

مدیرکل ثبت احوال استان اصفهان پیرامون کاهش جمعیت در اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با اشاره به کاهش جمعیت در کشور گفت: نه تنها در کشور ما بلکه در کل جهان با پدیده کاهش جمعیت و افزایش جمعیت سالمندی روبه‌رو هستیم اما نحوه و شیب آن در استان اصفهان و در کشور ما کمی متفاوت است.

حسین غفرانی با بیان اینکه 70 درصد جمعیت ما را افراد 15 تا 65 ساله تشکیل می‌دهد اظهار داشت: نکته مسلم این است که وضعیت جمعیت امروز ما تا سال 1420 مناسب است و در وضعیت طلایی هستیم.

وی با بیان اینکه رشد جمعیت از دهه 70 تاکنون مرتب رو به کاهش است افزود: این کاهش پیر شدن جمعیت را در آن دهه به تاخیر می‌اندازد و باید به فکر جامعه سالمندی باشیم.

از سال 1420 تا 1430 جمعیت به سمت پیری می‌رود

مدیرکل ثبت احوال استان اصفهان بیان کرد: در حال حاضر بیش از 70 درصد جمعیت ما در پنجره طلایی قرار دارند؛ اما جمعیت آینده ما از سال 1420 تا 1430 جمعیتی است که به سمت پیری می‌رود به طوری‌که در سال 1430، 30 درصد جمعیت استان را جمعیت پیر تشکیل خواهد داد.

وی ادامه داد: این یعنی فرصت‌های فعلی و مطلوب جمعیت را از دست می‌دهیم، سال‌ها یک جامعه باید منتظر شود تا دوباره چنین فرصتی را به‌دست آورد.

غفرانی با اشاره به راهکار برون رفت از مشکل پیری و سالمندی جامعه گفت: موانع ازدواج باید حذف شود، عوامل و فاکتورهای زیادی نیز در کاهش ازدواج نقش دارد که مسائل اجتماعی و اقتصادی، فردی و فرهنگی از این جمله است و لازم است کارشناسان هر حوزه دنبال راهکار و بررسی آن باشند.

آمار تولد نوزادان در اصفهان کاهش یافته است

وی با اشاره به آمار نوزادان متولد شده در استان اصفهان در دو سال گذشته اظهار داشت: در سال 96 بیش از 80 هزار نوزاد متولد شده در استان اصفهان داشتیم اما در سال 1397، 73 هزار نوزاد داشتیم.

مدیرکل ثبت احوال استان اصفهان با بیان اینکه نسبت به دهه‌های قبل تا سال 95 کاهش جمعیت داشتیم، گفت: هرچه جمعیت کمتر شود در آینده فرزند آوری‌ها هم کم می‌شود.

وی با بیان اینکه از دهه 70 جمعیت رو به کاهش بوده است، تصریح کرد: هر چقدر جمعیت رو به افزایش در آن نقطه داشتیم حاصل جمعیت دهه 60 بوده است.

مسئولان قبل از نواخته شدن زنگ خطر کاهش جمعیت چاره‌ای بیندیشند

با وجودی که تا نواخته شدن زنگ خطر کاهش جمعیت در ایران شاید بیش از 20 سال فاصله داشته باشیم اما برای جبران آن و برون رفت از این پدیده خطرناک زمان زیادی نیست. کاهش جمعیت و افزایش جمعیت پیری و سالمندی مشکلات عدیده‌ای برای کشور به وجود می‌آورد و کشور جمعیت فعال و نیروی کار جوان خود را کم کم از دست می‌دهد.

نباید دست روی دست گذاشت تا این زنگ خطر نواخته شود و نوشدارویی پس از مرگ سهراب پیدا کنیم. لازم است مسئولان و کارشناسان مرتبط در این زمینه دست به کار شوند و راهکارهایی مفید و قابل اجرا ارائه دهند تا با اجرای آن ایران از این مشکل بزرگ بیرون رود.

مسئولان باید خیلی جدی‌تر به موضوع کاهش جمعیت بپردازند و تسهیلاتی برای خانواده‌هایی که توانایی فرزندآوری دارند در نظر بگیرند چرا که اساسی ترین مشکل خانواده‌ها در عدم تمایل داشتن فرزند بیشتر در اکثر موارد مشکلات اقتصادی است و اگر برطرف شود بسیاری از خانواده‌ها خواهان داشتن فرزند و فرزندان بیشتر هستند.

ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز سه شنبه ۱ مرداد ۹۸، شماره 3565 ؛ 01 مرداد 1398
روزنامه اصفهان امروز سه شنبه ۱ مرداد ۹۸
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین