این روزها اندیشه به پایین‌ترین حد خود رسیده است
0 -

عماد قلی پور کارگردان تئاتر خانه:

این روزها اندیشه به پایین‌ترین حد خود رسیده است

این روزها اندیشه به پایین‌ترین حد خود رسیده است
4 تیر 1398, 00:00 / کد خبر:73278
کارگردان تئاتر خانه با اشاره به اینکه احساس می‌کنم تئاتر ما فست فودی شده است گفت: ما نمی‌دانیم که کارهای سخیف تا چه حد به ما آسیب می‌زند اما بازهم دوست داریم که آن‌ها را ببینیم.

 اصفهان امروز :‌کارگردان تئاتر خانه با اشاره به اینکه احساس می‌کنم تئاتر ما فست فودی شده است گفت: ما نمی‌دانیم که کارهای سخیف تا چه حد به ما آسیب می‌زند اما بازهم دوست داریم که آن‌ها را ببینیم.

عماد قلی پور با اشاره به اینکه تئاتر باید جدی‌تر گرفته شود تأکید کرد: متأسفانه در اصفهان تمامی فعالیت‌ها بر دوش کارگردان است و کارگردان به دنبال تبلیغات، تولید و رسانه و غیره می‌دود. وی ادامه داد: بسیاری از مخاطبان امروز تئاتر کسانی هستند که به دنبال تئاترهای خنده‌دار می‌گردند و این موضوع باعث شده که تئاترهای ما به این سمت‌وسو بروند.

کارگردان تئاتر خانه افزود: سال 80 تابوهای موضوع مربوط به خیانت شکست و تمام نمایشنامه‌ها به این سمت سوق پیدا کردند تا اینکه تئاتر ما از این موضوع اشباع شد، در این میان البته نقش رسانه‌های غربی مثل ماهواره را هم نباید نادیده گرفت. وی اضافه کرد: به دنبال این اشباع شدن اکنون خوراک دیگری جایگزین شده و آن تئاترهایی است که تنها خنده‌دار است و هیچ بار هنری دیگری ندارد و اندیشه به پایین‌ترین حد خود رسیده است.

قلی پور با اظهار تأسف از اینکه ما در هنر به دنبال کمبودهای خود می‌گردیم و به‌شدت کمبود خنده‌داریم و به همین خاطر هنر را دستاویز این کار قراردادیم. وی ادامه داد: برای یک کارگردان قطعاً مخاطب مهم است اما ملاکی برای انتخاب متن نیست بنابراین می‌توانم اذعان کنم که انتخاب متن خانه یکی از دغدغه‌های شخصی من بود و به دنبال سلیقه‌های دیگر نبودم. کارگردان خانه با تأکید بر اینکه رویکرد جامعه‌شناختی کارگردان است که می‌گوید چه متنی را انتخاب کند گفت: از 17-16 سال پیش که رویکرد تجاری وارد تئاتر شد ناخودآگاه سلیقه تئاتری‌ها را هم‌تغییر داد، اینکه تئاتر یا باید بخنداند و یا بگریاند. وی ادامه داد: متأسفانه بسیاری از تئاتری‌های ما تنها این دو ژانر را می‌شناسند و به ژانرهای دیگر کاملا بی‌اعتنا هستند درحالی‌که بر اساس تجربه و سواد می‌توان جهان‌بینی نظر یک کارگردان در زمینه متن در بالاترین سطح خود قرار گیرد.

گفتنی است تئاتر خانه به نویسندگی نغمه ثمینی و به کارگردانی عماد قلی پور از یکم تیرماه شروع‌شده و تا بیستم تیرماه سال جاری در تالار فرشچیان روی صحنه است.


 
ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز چهارشنبه ۲ مرداد ۹۸، شماره ؛ 02 مرداد 1398
روزنامه اصفهان امروز چهارشنبه ۲ مرداد ۹۸
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین