هزینه هر بیمار مبتلا به کرونا برای وزارت بهداشت چقدر است؟

هزینه هر بیمار مبتلا به کرونا برای وزارت بهداشت چقدر است؟

هزینه هر بیمار مبتلا به کرونا برای وزارت بهداشت چقدر است؟
11 مرداد 1399, 11:19 / کد خبر:732804
رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت گفت: هزینه‌های بستری هر بیمار مبتلا به ویروس کرونا حدود ۱۸ تا ۱۹ میلیون تومان است و هزینه درمان و دارو‌های بیماران در آی سی یو چند برابر این میزان است.
کیانوش جهانپور درخصوص هزینه‌های درمان افراد مبتلا به ویروس کرونا بیان کرد: میانگین زمان بستری بیماران کووید۱۹ در بخش بیمارستانی پنج تا ۱۰ روز و میانگین بستری در آی سی یو سه تا چهار هفته است. به طور میانگین ۱۸ تا ۱۹ میلیون تومان برای هر بیمار بستری هزینه می‌شود و هزینه درمان و دارو‌های بیماران در آی سی یو چند برابر این میزان است.
رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت گفت: بخشی از این هزینه را بیمه پوشش می‌دهد و بخشی را مردم خود فرانشیز می‌دهند، البته کمترین میزان را بیمار پرداخت می‌کند. برخی هزینه‌ها مانند هزینه تست را نیز دولت به صورت یارانه پرداخت می‌کند و در نهایت بسیاری از خدمات برای بیماران در بیمارستان‌های دولتی رایگان تمام می‌شود.
جهانپور افزود: هزینه دارو‌ها و مراقبت در آی سی یو بسیار بالاست، اما همزمان در چند ماه گذشته صد‌ها ونتیلاتور و دستگاه آی سی یو در بیمارستان‌ها اضافه شد. در بهترین روز‌ها حداقل ۲۵۰۰ بیمار در شبانه روز در بخش‌های آی سی یو بستری هستند و این عدد در برخی روز‌ها به بالای ۵۵۰۰ مریض در آی سی یو رسیده بود و اکنون نیز بیش از سه هزار بیمار صرفا به علت کرونا در آی سی یو بستری است.
جهانپور گفت: وزارت بهداشت اسفند ۹۸ حدود سه هزار میلیارد از یک منبع و ۳۵۰۰ میلیارد تومان از یک منبع دیگر یعنی در مجموع حدود ۶۵۰۰ میلیارد تومان از منابع جا‌های دیگر برای درمان کرونا هزینه کرد و بعد از آن تاکنون از حدود یک میلیون یورویی که از صندوق ذخیره ارزی اختصاص داده شد، حدود ۳۰ درصد به وزارت بهداشت رسیده است. از منابع دیگری هم بین هزار تا دو هزار میلیارد تومان هزینه شده است.
وی ادامه داد: این مبالغ به هیچ وجه کفاف هزینه‌های سنگین درمان بیماران کرونا را نمی‌کند و بیمارستان‌ها همچنان به شرکت‌های دارویی و تجهیزات پزشکی و به خصوص به پرسنل خود بدهکار هستند البته با استفاده از این منابعی که داده شد از ۱۴ تا ۱۸ ماه تاخیر در پرداخت کارانه‌ها به ۸ تا ۱۲ ماه تاخیر رسیده ایم.
جهانپور گفت: اگر دولت منابع دیگری از جمله بقیه یک میلیارد یورو برای درمان کرونا اختصاص دهد ممکن است کمک کننده باشد به شرط اینکه این حجم بیمار را هم نداشته باشیم.
رییس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت افزود: همزمان اتفاق دیگری افتاده که با وجود افزایش هزینه ها، چون نمی‌توانیم در اکثر بیمارستان‌ها بیمار عادی پذیرش و بستری کنیم، درآمد اختصاصی بیمارستان‌ها که حدود ۶۰ درصد کل بودجه وزارت بهداشت بوده نیز به حدود صفر رسیده است.
جهانپور گفت: وزارت بهداشت بزرگترین متضرر اقتصادی بعد از کرونا است. وزارت بهداشت ۶۵۰۰ میلیارد تومان درآمد از جا‌های دیگر در اسفند و فروردین به میدان کرونا آورده و ۶۰ درصد درآمد کل وزارت بهداشت هم حذف شده است.
وی افزود: نگاه وزارت بهداشت مسائل اقتصادی نیست بحث این است که با یک معضل سلامت رو به رو هستیم و باید برای آن هزینه شود تا امروز بیش از ۱۶ هزار مرگ ناشی از کووید۱۹ داشته ایم و ادامه این روند خسارت‌های بسیار بیشتر جبران ناپذیر خواهد داشت.
رییس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت گفت: تصور شده بود وزارت بهداشت منافعی دارد و به همین علت ماجرا را کش می‌دهند، اما این تصور اشتباه بود. شهدای نیروی انسانی کرونا را ببینید عمده آن‌ها نیرو‌های وزارت بهداشت بودند، بیمارستان‌هایی داریم که ۲۲۰ نفر از نیروهایش به علت ابتلا به کرونا به مرخصی استعلاجی رفتند، تاکنون حدود ۱۴۰ شهید خدمت به علت کرونا تقدیم کرده ایم که بسیاری از آن‌ها از بهترین و زبده‌ترین پزشکان شاخص در رشته خودشان بوده اند که فقدان آن‌ها ضربه بسیار بزرگی است.
ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی‌شود
روزنامه اصفهان امروز پنج شنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹، شماره 3857 ؛ 16 مرداد 1399
روزنامه اصفهان امروز پنج شنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین