از داوری «عصر جدید» تا وکالت «آقازاده»/ دیده‌شدن دیگر نفعی ندارد

از داوری «عصر جدید» تا وکالت «آقازاده»/ دیده‌شدن دیگر نفعی ندارد

از داوری «عصر جدید» تا وکالت «آقازاده»/ دیده‌شدن دیگر نفعی ندارد
12 مرداد 1399, 12:29 / کد خبر:732966
امین حیایی ضمن مرور تجربه‌های اخیر خود در داوری مسابقه «عصر جدید»، حضور در تبلیغات بازرگانی و ایفای نقش وکیل در سریال «آقازاده»، از دغدغه‌ها و چالش‌های خود در مواجهه با این تجربه‌ها گفت.
 امین حیایی بازیگر باسابقه سینما و تلویزیون ایران، این روزها چالش‌ها و تجربه‌های جدیدی را تجربه می‌کند؛ چالش‌هایی از جنس داوری در مسابقه استعدادیابی «عصر جدید» که او را تبدیل به کاراکتری امیدبخش برای شرکت‌کنندگان کرده است تا حضور در تبلیغات بازرگانی که این روزها برخی دیگر از چهره‌های مطرح دنیای بازیگری را هم به این حوزه کشانده است.
امین حیایی چندان اهل مصاحبه نیست، سخت حاضر به گفتگو می‌شود و طی چند سال اخیر هم کمتر گفتگوی مفصلی می‌توان از او پیدا کرد. به ویژه که چندان اهل حاشیه نیست و سعی می‌کند به هر موضوعی ورود نکند و شاید برای همین هم هست که اگرچه در طول این گفتگو با برخی از سوالات همراه می‌شود و خیلی صریح پاسخ می‌دهد اما در بازخوانی متن گفتگو ترجیح می‌دهد بخش‌هایی که احتمال می‌دهد حاشیه‌هایی را برایش به همراه داشته باشد، تعدیل می‌کند.
حیایی چند هفته پیش بازی در سریال «آقازاده» به کارگردانی بهرنگ توفیقی و تهیه‌کنندگی حامد عنقا را تمام کرد؛ سریالی که هر هفته جمعه‌ها توزیع می‌شود و قصه آن با محوریت تقابل دو آقازاده توجه‌ها را به سمت خود جلب کرده است. امین حیایی نقشی متفاوت از نقش‌های پیشین خود را در این سریال ایفا کرده و در قامت یک وکیل ظاهر شده است؛ نقشی که او را با چالش‌های سختی هم مواجه کرده است.
او اما این روزها برای مردم کوچه و خیابان بیشتر با داوری «عصر جدید» شناخته می‌شود و نه تجربه‌های بازیگری‌اش و البته برایش جالب هم هست که این مسابقه اینقدر تاثیرگذار است و طرفدار دارد و مردمی که او را می‌بینند بابت رای‌های سفیدش به او «دمت گرم» می‌گویند!
حیایی در این گفتگو با گرمی و البته صراحت پرسش‌ها را پاسخ گفت و درباره موارد مختلفی از پیشنهاد رقم‌های بالا برای ورودش به عرصه اجرا و دلایلش برای نپذیرفتنش، ماجرای پیوستنش به «عصر جدید»، صبوری برای ورود به عرصه تبلیغات بازرگانی و ماجراهای صحنه و پشت صحنه «عصر جدید» و همچنین سریال «آقازاده» حرف زده است و البته موضوعات دیگری که طبق یک تعامل دو طرفه تصمیم گرفتیم فعلاً منتشر نشود.
ماحصل گفتگوی خبرگزاری مهر با امین حیایی را در ادامه می‌خوانید؛ 
* ابتدا از این بگویید که بعد از سال‌ها حضور سینمایی و دوری از تلویزیون، چطور در قامت داور یک مسابقه استعدادیابی به «عصر جدید» پیوستید و اصلاً احسان علیخانی درخواستش برای پذیرفتن داوری را با چه نکات یا پارامترهایی مطرح کرد؟
من قبل از اینکه وارد «عصر جدید» شوم پیشنهاد اجرا برای سه برنامه در تلویزیون داشتم اما علاقه‌ای نبود که بخواهم به آن‌ها جواب مثبت بدهم. از طرفی آنقدر مجریان توانمندی داریم که من فکر کردم اگر اجرای یکی از این برنامه‌ها را قبول کنم تا زمانی که بخواهم مجری خوبی شوم و توانمندی‌های یک مجری را به دست بیاورم، بخش زیادی از برنامه پیش رفته و من حتی اعتبار خودم را هم از دست داده‌ام. با این حال احسان علیخانی به من پیشنهاد داد که در نقش داور حضور پیدا کنم و این برایم جذاب بود.
* چطور برای اجرا وسوسه نشدید؟ چون الان خیلی از بازیگرها دوست دارند اجرا را هم تجربه کنند.
اتفاقاً پیشنهادات خیلی خوبی هم مطرح شد و حتی وقتی رد کردم، می‌خواستند با مسائل مالی نظر من را جلب کنند. با این حال من دوست نداشتم اجرا کنم و حتی فکر می‌کردم ممکن است به اعتبارم لطمه بزند.
شاید دستمزد همین کار یک هشتم پولی هم که بابت اجرا در تلویزیون به من پیشنهاد شده بود نباشد* واقعاً اعتبار مساله اصلی‌تان بود؟
مسلماً. دوست نداشتم اعتباری را که در رشته کاری خودم به دست آورده بودم از دست بدهم. حتی خیلی‌ها شاید بگویند اگر موسیقی را ادامه می‌دادم نسبت به بازیگری موفق‌تر بودم، ولی من نمی‌خواهم فعالیتم در موسیقی هم در حدی باشد که بازیگری‌ام را تحت‌الشعاع قرار دهد. به ویژه که «اجرا» نیاز به اطلاعات عمومی در حوزه سیاست، فرهنگ و… دارد که من احساس می‌کردم چنین اشرافی ندارم.
من ترجیح می‌دهم نردبان کاری خودم را بالا بروم و داوری هم را به خاطر عشق به این بچه‌هایی که از سراسر کشور می‌آیند و دوست دارند دیده شوند قبول کردم که شاید دستمزد همین کار یک هشتم پولی هم که بابت اجرا در تلویزیون به من پیشنهاد شده بود نباشد.
* شرط خاصی برای داوری داشتید؟
شرط خاصی نداشتم دوست داشتم فرایند کار را بدانم و وقتی صحبت کردیم و دیدم احسان علیخانی با چه عشقی کار می‌کند و چقدر دغدغه و هیجان دارد، فهمیدم او پای کارش و بچه‌ها می‌ایستد پس می‌توان با او کار کرد.

* و هیچ‌گاه درباره شرکت‌کننده‌ای یا رویدادی توصیه یا نکته‌ای مطرح نمی‌شود؟
علیخانی نه اهل لابی‌بازی است و نه اینکه بخواهد ما را تحت فشار قرار دهد که مثلاً اظهارنظری بکنیم یا حرفی را نگوییم و در صحنه همه چیز بداهه پیش می‌رود. هیچ پیش‌نویسی یا دستورالعمل دیکته شده‌ای وجود ندارد و ما داورها بر اساس تجربه‌ای که خودمان داریم وارد صحنه می‌شویم و داوری می‌کنیم.
* نکته‌ای درباره دستمزدتان در مسابقه گفتید؛ پیش از این مطرح شده بود که دستمزد شما از باقی داوران بیشتر است؛ خودتان اطلاعی نسبت به باقی دستمزدها دارید؟
خیر، نه می‌دانم و نه می‌پرسم، چون دستمزد خصوصی است.
برای من این جذاب بود که بعد از این همه سال حضور در فیلم‌های سینمایی، بچه‌هایی که مرا در خیابان می‌بینند، «داور عصر جدید» خطابم می‌کنند، نه «امین حیایی»! پس این مسابقه اینقدر تاثیرگذار بوده است که مخاطب همه نقش‌های مرا فراموش کرده است* معمولاً برخی از هنرمندان یا بازیگران کار در تلویزیون را قبول نمی‌کنند و می‌گویند به جای صرف وقت روی یک کار تلویزیونی، می‌توانند در چند اثر سینمایی حضور داشت