دستگاه‌های تولید ارز مجازی قاچاق است
0 -

فرمانده انتظامی استان اصفهان:

دستگاه‌های تولید ارز مجازی قاچاق است

دستگاه‌های تولید ارز مجازی قاچاق است
15 تیر 1398, 16:23 / کد خبر:73390
این روزها بازار ارز مجازی که با نام بیت کوین شناخته می‌شود داغ است و در شرایط اقتصادی موجود افراد زیادی نسبت به استفاده از آن وسوسه می‌شوند اما آگاهی پایین افراد جامعه نسبت به چگونگی سازوکار این نوع ارز باعث شده تا حواشی مختلفی در مورد وضعیت شرعی و قانونی این ارز به وجود آید.

 این روزها بازار ارز مجازی که با نام بیت کوین شناخته می‌شود داغ است و در شرایط اقتصادی موجود افراد زیادی نسبت به استفاده از آن وسوسه می‌شوند اما آگاهی پایین افراد جامعه نسبت به چگونگی سازوکار این نوع ارز باعث شده تا حواشی مختلفی در مورد وضعیت شرعی و قانونی این ارز به وجود آید که در همین راستا روز گذشته فرمانده انتظامی استان اصفهان در 3 حوزه مختلف وضعیت ارز مجازی را تفکیک کرد و با بیان اینکه همه دستگاه‌هایی (ماینر) که ارز مجازی تولید می‌کند، قاچاق است، گفت: نسبت به کشف و جمع‌آوری تمام این دستگاه‌ها برخورد می‌کنیم چراکه تولید آن در خارج از کشور انجام‌شده و به‌صورت قاچاق وارد می‌شود.

سردار مهدی معصوم بیگی با بیان اینکه دستگاه‌های ماینر بسیار پرمصرف هستند افزود: این دستگاه‌ها را به زمین‌های کشاورزی و دامداری می‌برند و به‌طور غیرقانونی از برق یارانه‌ای این مناطق، از آن استفاده می‌کنند که این امر نیز جرم است. این در حالی است که عمده فتواها بر نفی استفاده از بیت کوین است و در زمینه سازوکار استفاده از آن ضروری است که بانک مرکزی شفاف‌سازی کند و تا این لحظه بانک مرکزی بیت کویت را به رسمیت نشناخته است. در ادامه فرمانده انتظامی استان اصفهان با اشاره به آمار سه‌ماهه فعالیت نیروی انتظامی استان اصفهان اظهار کرد: در این بازه زمانی ۲۸ باند سرقت شناسایی‌شده‌اند که ۲۹ درصد از این باندها در حوزه سرقت منازل فعالیت داشته‌اند و مجموع ارزش ریالی اموال مکشوفه از سارقان ۱۶۰ میلیارد ریال بوده است. او با بیان اینکه از ابتدای سال جاری تاکنون ۶۰۰ پرونده قاچاق کالا در استان اصفهان تشکیل شده است، ادامه داد: در این زمینه ۷۰۰ نفر دستگیر و ۳۰۰ خودرو نیز توقیف شده است، ارزش ریالی کالاهای کشف شده نیز ۳۸۴ میلیارد ریال بوده است.

سردار معصوم بیگی مبارزه با قاچاق سوخت را نیز از دیگر فعالیت‌های نیروی انتظامی استان اصفهان در مدت سه ماه گذشته اعلام کرد و ادامه داد: در این زمینه چهار مرحله طرح بازرسی داشته‌ایم و شبکه بزرگ قاچاق سوخت را که قصد خروج یک‌میلیون و ۳۰ هزار لیتر سوخت از استان را داشت شناسایی و دستگیر شد. او به افزایش ۲۲ درصدی انهدام باندهای جعل و کلاه‌برداری در استان اصفهان اشاره کرد و گفت: ارزش ریالی این جرائم ۳۰۰ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است. او در مورداجرای طرح ظفر ۵ در اصفهان نیز گفت: در این طرح با بیش از 2 هزار خودرویی که برای نوامیس ایجاد مزاحمت داشته و همچنین در دور دور شرکت کردند توقیف شده است.

شنبه پرحادثه‌ترین روز هفته

فرمانده انتظامی استان اصفهان با اشاره به حوزه تصادفات گفت: تصادفاتی که تا 9 میلیون تومان خسارت دارد مشروط بر اینکه اختلافی بین دو راننده وجود نداشته باشد نیازی به کروکی پلیس ندارد تا رانندگان معطل نشوند و با مراجعه به شرکت‌های بیمه خسارت خود را دریافت کنند. معصوم بیگی، تأکید کرد: برابر تبصره ماده هشت، خودروهایی که یک‌میلیون تومان و یا بیشتر تخلف دارند، توقیف می‌شوند و با توجه به قوانین مصوب در فرماندهی انتظامی استان شهروندان با قسط‌بندی می‌توانند با پرداخت جریمه خود به رفع توقیف خودروها بپردازند، اما باید گفت خودروهایی که دستور قضایی دارند یا بر اثر استفاده از مشروبات الکلی و مواد روان‌گردان جریمه‌شده‌اند مشمول قانون قسط‌بندی نیروی انتظامی نمی‌شوند. او از تشدید برخورد با توقف‌های غیرمجاز خبر داد و گفت: خودروهای مکانیزه ثبت تخلف در تابستان افزایش داده شده است، همچنین در جهت برخورد با تخلفات حادثه‌ساز 180 تیم پلیس‌راه به‌کارگیری شده‌اند که در شهر از آنان استفاده خواهد شد و در حوزه شهری 9 درصد کاهش مرگ بر اثر تصادفات داشته‌ایم. فرمانده انتظامی استان اصفهان روز شنبه را پرحادثه‌ترین روز در طول هفته خواند و تصریح کرد: بیشترین ساعت تصادف در شهر بین ساعت 20 تا 22 و در جاده‌ها بین ساعت 16 الی 20 است. همچنین در حوزه تصادفات جرحی با کاهش 5/0 درصدی مواجه بوده‌ایم. معصوم بیگی در مورد حادثه‌خیزترین محورها در جاده‌ها گفت: محور آزادراه اصفهان - کاشان در رتبه نخست، پس‌ازآن محور سمیرم-یاسوج و دامنه الیگودرز در رتبه‌های بعدی قرار دارند و 61 درصد تصادفات در روز و 39 درصد در شب اتفاق می‌افتد.

فرمانده انتظامی استان اصفهان با بیان اینکه از ابتدای سال جاری تاکنون ۱۲ تن انواع مواد مخدر در استان اصفهان کشف شده است، ادامه داد: ۳۶ باند تهیه و توزیع مواد مخدر شناسایی و دستگیرشده است. او با بیان اینکه ۳۵۰ طرح پاک‌سازی در محلات اجرایی شده است، اضافه کرد: در این طرح با افزایش ۲۹ درصدی جمع‌آوری معتادان متجاهر را داشته‌ایم.

8700 تماس امداد خواهی روزانه از پلیس 110

سردار معصوم بیگی به افزایش ۱۰۰ درصدی جرائم در فضای مجازی اشاره کرد و گفت: در این بازه زمانی کلاه‌برداری اینترنتی، برداشت از حساب اشخاص و مزاحمت بیشترین جرائم بوده است او افزود: در این زمینه باید توجه داشت که در سال جاری در استان اصفهان شش نفر بر اثر مصرف مشروبات الکلی مسموم جان باختند و هشت نفر نیز در حال حاضر در بیمارستان به سر می‌برند. فرمانده انتظامی استان اصفهان در ادامه اظهار کرد: 364 تماس ساعتی و به‌طور میانگین 8 هزار و 700 هزار امداد خواهی روزانه از پلیس 110 صورت گرفته است که تصادفات، نزاع و درگیری و سرقت در رتبه‌های نخست تا سوم قرار داشته‌اند. او افزود: در حوزه مشروبات الکلی کشفیات خوبی را داشتیم، مصرف مشروبات مسموم را چند ماه قبل داشتیم که 6 نفر جان خود را از دست دادند، به‌تازگی هم 8 نفر به علت مصرف مشروبات الکلی مسموم در بیمارستان بستری شدند. معصوم بیگی در رابطه با موبایل قاپی مطرح کرد: اگر مردم هوشیار باشند می‌توان فرصت‌های ارتکاب دزدی موبایل را از موبایل قاپ‌ها بگیریم، بعضی مواقع سرقت در مکان‌های شلوغ است و خیلی وقت‌ها افراد موبایل خود را جای می‌گذارند، البته سرقت موبایل در اصفهان محدود بوده و آمار آن‌هم رو به کاهش است. او در رابطه با مبارزه با خرده‌فروشان مواد مخدر در پارک‌ها توضیح داد: در این زمینه طرح کام را نیروی انتظامی استان اصفهان در حال اجرا دارد و مرحله اول آن با حضور در یکی از مناطق اصفهان انجام شد و نمایشگاهی هم برگزار شد و مشاورانی هم حضور پیدا کردند، در مرحله دوم هم 500 نفر از دانش‌آموزان این منطقه در اردویی گردشگری اصفهان شرکت داده شدند و مشاورانی هم پلیس را همراهی کردند و آموزش‌هایی به این دانش‌آموزان داده شد. در مرحله سوم به دنبال حفظ و ادامه ارتباط با این دانش‌آموزان هستیم. ضمن اینکه در مناطق آلوده به‌طور مستمر اجرای طرح پاک‌سازی داریم، چراکه مواد مخدر ابر آسیب است و خانواده‌ها و جامعه باید بیشتر در این زمینه تلاش کنند. معصوم بیگی در رابطه با برخورد با خاطیان بازی سپاهان و پرسپولیس در اصفهان گفت: بازی سپاهان و پرسپولیس در اصفهان به‌خوبی مدیریت شد و نیروی انتظامی اصفهان طرح جامع و کاملی برای این بازی طراحی کرد، امنیت درون ورزشگاه 100 درصد انجام شد و امنیت بازیکنان هم تأمین شد، اما به دلیل منتقل شدن تنش‌های درون زمین به تماشاچیان و وجود تنها یک راه خروج از ورزشگاه مشکلات و برخوردهای میان تماشاچیان به وجود آمد و به دنبال آن افرادی در این زمینه دستگیر شدند که پروسه رسیدگی قضایی‌شان در حال انجام است.

ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸، شماره 3587 ؛ 28 مرداد 1398
روزنامه اصفهان امروز دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین