وجود پتانسیل استقرار دبیرخانه بنیاد اکو در اصفهان
0 -

در دیدار استاندار اصفهان و وزیر علوم و تحقیقات پاکستان مطرح شد

وجود پتانسیل استقرار دبیرخانه بنیاد اکو در اصفهان

وجود پتانسیل استقرار دبیرخانه بنیاد اکو در اصفهان
18 تیر 1398, 15:57 / کد خبر:73454
دولت پاکستان علاقه‌مند به همکاری با ایران در حل معضل آب منطقه است

«مبحث استقرار دبیرخانه دائمی بنیاد اکو در اصفهان مطرح است که یقین دارم پس از بازدید از جاذبه‌های تاریخی و ظرفیت‌های بسیار آن درمی‌یابید که این شهر پتانسیل‌های بسیاری در حوزه‌های مختلف دارد.»

به گزارش ایمنا، عباس رضایی، استاندار اصفهان در دیدار با وزیر علوم و تحقیقات پاکستان و رئیس هیئت‌امنای بنیاد علمی اکو ضمن بیان این مطلب اظهار کرد: اشتراکات بسیار ایران و پاکستان تنها در زبان نیست و مهمترین وجه اشتراک ایران و پاکستان افتخار به مسلمانی و برادری طی قرون متمادی است. او با بیان اینکه مردم ایران استقبال گرم مردم پاکستان از مقام معظم رهبری در کشور خود را هرگز فراموش نمی‌کنند، افزود: این امر خود نشانگر روابط عمیق قلبی و انسانی بین دو ملت است و من به‌عنوان یک دانشگاهی از اینکه در خدمت وزیر علوم کشور دوست و همسایه هستم خرسندم. استاندار اصفهان با اشاره به وجود ظرفیت‌های بی‌شمار و جاذبه‌های مختلف در اصفهان، تصریح کرد: در خصوص بنیاد اکو، بحث استقرار دبیرخانه دائمی این بنیاد در اصفهان مطرح بوده است که یقین دارم پس از بازدید از جاذبه‌های تاریخی و ظرفیت‌های بسیار آن درمی‌یابید که این شهر پتانسیل‌های بسیاری در حوزه‌های مختلف دارد. رضایی با تأکید بر اینکه در اجلاس اکو یکی از مباحث پیرامون انتقال دبیرخانه این بنیاد به اصفهان است، افزود: در صورت استقرار دبیرخانه، اصفهان قطعا ظرفیت این کار را برای اکو فراهم می‌کند، همچنین در هفته گذشته اجلاس بین‌المجالس اوراسیا هم به‌خوبی در اصفهان برگزار شد و شرکت‌کنندگان در آن اجلاس به اصفهان علاقه بسیاری پیدا کردند. او با ابراز قدردانی از وزیر علوم پاکستان به جهت داشتن بینش باز و نگرش مثبت منطقه‌ای اظهار کرد: اینکه شما اعتقاد به حل مشکلات منطقه‌ای با همکاری کشورها با یکدیگر دارید ارزشمند است و چنین تفکری که کشورهای منطقه چشمشان به دست دیگری نباشد، موجبات استقلال دیگر کشورها را فراهم می‌کند، چراکه یکی از مبانی تفکر انقلاب اسلامی استقلال کشورها و احترام به مصالح و منافع آنها با نگاه عدالت و برابری است. استاندار اصفهان ضمن قدردانی از علاقه‌مندی وزیر علوم پاکستان به تبادل علمی با ایران تصریح کرد: علاقه شما در مورد تبادل علمی در رشته‌های ادبیات، هنر و ریاضی با ایران ستودنی است، اما به‌عنوان یک پزشک بگویم که دو کشور می‌توانند در زمینه مبانی پزشکی هم اشتراکات و مبادلات علمی بسیاری داشته باشند. او با تأکید بر لزوم افزایش و تقویت ارتباطات بین اصفهان و لاهور گفت: یکی از مقدمات خوب این تقویت می‌تواند توجه به موضوع خواهرخواندگی بین اصفهان و لاهور باشد، باید این موضوع را تقویت کنیم تا این دو شهر با یکدیگر ارتباطات بیشتری در آینده داشته باشند. رضایی با اشاره به علاقه‌مندی اصفهان برای افزایش روابط اقتصادی اظهار کرد: پیشنهاد می‌کنم در هیئت اعزامی از پاکستان که برای همکاری در موضوع فرش دستباف به ایران و اصفهان سفر می‌کنند، فعالان اقتصادی پاکستان هم حضورداشته باشند و از نزدیک زمینه‌ها و زیرساخت‌های اقتصادی اصفهان را برای همکاری‌های بیشتر اقتصادی در نظر بگیرند. او با اشاره به لزوم ارتباط بیشتر بین اتاق‌های بازرگانی اصفهان و لاهور اظهار کرد: به نظر می‌رسد ارتباط دو اتاق بازرگانی با هم ضروری است و این امر در موضوع صنعت فرش هم می‌تواند بسیار مؤثر باشد. استاندار اصفهان در مورد روابط دو کشور در موضوع گردشگری خاطرنشان کرد: پیشنهاد می‌کنم هیئتی از تور گردانان پاکستانی برای شناخت و آشنایی با ظرفیت‌های گردشگری ایران و بویژه اصفهان به ایران اعزام شوند تا این امر بتواند آغازگر روابط بیشتری برای دو کشور در حوزه گردشگری باشد.

اعلام آمادگی پاکستان برای حل مشکلات منطقه‌ای آب

حسین فواد، وزیر علوم و تحقیقات پاکستان و رئیس هیئت‌امنای بنیاد علمی اکو، در دیدار با استاندار اصفهان با ابراز امیدواری افزایش همکاری‌های بین دو کشور افزود: از خانه ریاضیات اصفهان بازدید کردم و امیدوارم بتوانیم در زمینه تبادل دانشجو در رشته‌های ریاضیات و هنر همکاری بیشتری داشته باشیم. وزیر علوم و تحقیقات پاکستان با اشاره به توجه نخست‌وزیر پاکستان به موضوعات اشتغال‌زایی تصریح کرد: اشتغال‌زایی و کارآفرینی موضوع مهمی است و علاقه‌مندیم در خصوص صنعت فرش همکاری‌هایی با ایران و اصفهان داشته باشیم. حسین فواد با تأکید بر نقش مهم علم و فناوری در تغییر وضعیت کشور پاکستان، اظهار کرد: نقش بنیاد علمی اکو در توسعه علمی و اقتصادی کشورها، نقش مهمی است و حضور کشورهایی چون ایران می‌تواند در تقویت این نقش بسیار مؤثر باشد. او با اشاره به لزوم حمایت مالی کشورها از بنیاد اکو گفت: یکی از موضوعات مهم بین کشورهای منطقه، حل مشکلات آب بوده که دولت پاکستان علاقه‌مند به همکاری با ایران در این زمینه است. وزیر علوم و تحقیقات پاکستان با مهم خواندن همکاری‌های منطقه‌ای تصریح کرد: مباحث کشورها به یکدیگر مربوط است و هیچ کشوری نمی‌تواند بدون همکاری با دیگر کشورها مشکلات خود را حل کند، چراکه برخی مسائل باید با تعامل و همکاری کشورهای منطقه‌ای حل شود. او با ابراز امیدواری از افزایش همکاری‌ها بین ایران و پاکستان، خاطرنشان کرد: اصفهان جاذبه‌های فرهنگی هنری بسیاری دارد و امیدواریم استاندار اصفهان به لاهور پاکستان سفر کند.

ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸، شماره 3587 ؛ 28 مرداد 1398
روزنامه اصفهان امروز دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین