تکمیل گذر شرق نخستین گام برای آبادانی شرق اصفهان
0 -

شهردار اصفهان مطرح کرد

تکمیل گذر شرق نخستین گام برای آبادانی شرق اصفهان

تکمیل گذر شرق نخستین گام برای آبادانی شرق اصفهان
18 تیر 1398, 16:20 / کد خبر:73458
ایجاد حلقه حفاظتی، آبادانی را به شرق اصفهان می‌آورد

به گفته شهردار اصفهان ساخت حلقه حفاظتی شهر اصفهان راه را برای شهر هموار می‌کند و این کار به معنای جابجایی آبادانی در شهر اصفهان و انتقال آن به مناطق موردنیاز ازجمله شرق است.

قدرت ا... نوروزی در مراسم روز شهرداری‌ها و دهیاری‌ها در روستای هفتشویه با اشاره به اینکه زمانی که فرماندار اصفهان بودم در شرق اصفهان مشکلات متعددی ازجمله ساماندهی مسیر شش راه، تأمین آب شرب و گذر شرق مطرح بود، اظهار کرد: گردهمایی شهرداران روستاها و شهرهای استان اصفهان می‌تواند چاره‌ای برای گره‌های کور محلات پیدا کند. او ادامه داد: با توجه به اینکه عضو شورای سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور هستم خوشحالم که در جمع تعداد زیادی از شهرداران روستاها و شهرهای استان هستم و زمینه گفتگو ایجاد شده است. شهردار اصفهان با اشاره به فعالیت‌های شهرداری اصفهان در حوزه عمرانی تصریح کرد: ما در شهرداری اصفهان محور فعالیت‌های عمرانی را شرق اصفهان قرار دادیم به این دلیل که شرق را مظلوم می‌بینیم. در گذشته هرچه آوار، نخاله، زباله و آرامستان بود را به شرق اصفهان آوردند و این میراث هنوز هم باقی است و این بخش را با آلایندگی و ترافیک مواجه کرده که باید برای آن چاره‌ای اندیشید.

تکمیل گذر شرق پس از 15 سال

او با بیان اینکه روزی هزار تن زباله در شهر باید فرآوری شود که 400 تن آن دفن می‌شود، گفت: روزانه چهار هزار تن نخاله در بخش شرق اصفهان دفن می‌شود و اکوسیستم منطقه را دچار مشکل می‌کند اما ما اراده کرده‌ایم که مسیری که تحت عنوان گذر شرق، قرار بود 15 سال پیش خاتمه یابد و روستاها را به بزرگراه‌ها متصل کند، تکمیل کنیم. نوروزی با اشاره به اینکه به‌عنوان عضو هیئت‌مدیره سازمان همیاری‌های استان اصفهان، اعلام می‌کنم نخستین گامی که در شهر اصفهان برداشته شد، آغاز تکمیل گذر شرق بود، گفت: تکمیل گذر شرق به معنای آبادانی، تسهیل دسترسی به مسیری هموار، کوتاه کردن راه‌ها، کاهش تصادف، کاهش مصرف سوخت و همه این‌ها به معنای استفاده بهینه از امکانات است. او با بیان اینکه علاوه بر تکمیل گذر شرق، شهرداری اصفهان اراده کرد حلقه حفاظتی شهر را احداث کند، افزود: مردم شرق هم‌اکنون شاهد عملیات عمرانی بخشی از این حلقه در کنار کارخانه قند و جاده فرودگاه هستند. برای اجرای پل یک و نیم کیلومتری با ارتفاع 15 متر و پل درهم‌پیچیده 5 پله در کنار کارخانه قند 123 میلیارد تومان اعتبار تخصیص دادیم. شهردار اصفهان افزود: ساخت حلقه حفاظتی راه را برای شهر هموار می‌کند و این کار به معنای جابجایی آبادانی در شهر اصفهان و انتقال آن به منطقه موردنیاز ازجمله شرق است. این پروژه شعاعی ایجاد می‌کند که نور آن تاریکی‌های دوردست را نورافشانی خواهد کرد.

اعلام‌خطر در پی خشک شدن تالاب گاوخونی

او بیان کرد: رهایی از گره کور و هموار کردن مسیر خاتون‌آباد، رسیدن به اتوبان چمران و عبور از خیابان فرزانگان، اتصال اتوبان همت به سیتی سنتر و ارتباط آن به جاده قلعه شور بخشی از مزیت‌های حلقه حفاظتی است که با این اقدام، یک حلقه اهالی بهارستان و جرقویه را از حرکت به سمت دروازه شیراز و ایجاد ترافیک دور می‌کند و 12 کیلومتر مسیر برآن و جرقویه به اصفهان نزدیکتر می‌شود. نوروزی بیان کرد: در کنار این جاده‌ها آبادانی ایجاد می‌شود و راه نجات‌بخش عظیمی از روستاهای ما ایجاد شاهراه و اتصالات منطقی است. او به لزوم ایجاد زمینه‌های مناسب فرهنگی برای جوانان روستاهای شرق تأکید کرد و گفت: اگر می‌خواهیم جوانان گرفتار گرداب‌های تند و کشنده نشوند و طوفان ناهنجاری‌ها آنها را درگیر نکند، باید به احداث ورزشگاه‌ها، کتابخانه‌ها و مدارس بیندیشیم و تفکر استراتژیک فرهنگی داشته باشیم. شهردار اصفهان با اشاره به اینکه آب زاینده‌رود، اولویت نخست ماست و آب نه برای اصفهان و نه برای کشاورزی بلکه برای تالاب گاوخونی و نجات همه مردم ایران ضروری است، تصریح کرد: اگر آب به تالاب گاوخونی برسد آب برای کشاورزی شرق هم فراهم می‌شود و به قول حقوقدانان این موضوع یک تحصیل حاصل است. او افزود: اگر تالاب گاوخونی با این سطح وسیع به‌زودی آبگیری نشود اعلام‌خطر می‌کنم که می‌تواند تمام کشور را به خطر بیندازد. ریزگردهای سمی در مسیر جهت وزش باد نه‌تنها اصفهان، دلیجان و قم که پایتخت ایران را به خطر می‌اندازد و اگر مسئولی احساس مسئولیت می‌کند باید به مسئله آب اصفهان به‌عنوان مسئله اول کشور بیندیشد. نوروزی افزود: در این زمینه ما در حد وسع خود هر کاری که لازم بوده انجام داده‌ایم و تلاش خود را ادامه خواهیم داد تا شاهد جاری بودن زاینده‌رود از ابتدا تا انتها باشیم. او بیان کرد: ما اجازه ندادیم آب زاینده‌رود فقط در محدوده 12 کیلومتری شهر اصفهان، چرخش داشته باشد چراکه این کار اشتباهی است، آب باید از صفر تا 420 کیلومتری این مسیر حرکت کند و این خواست همه کشاورزان است. شهردار اصفهان تصریح کرد: اطمینان دارم دغدغه‌های فرماندار اصفهان نیز همین مسائل است و در تعامل با شهرداران مختلف استان و بخشدارها هر روز شاهد بهبود وضع روستاها خواهیم بود. ما نباید محلی فکر کنیم باید با هم باشیم تا هم‌افزایی ایجاد و جامعه قدرتمند شود چراکه جامعه قدرتمند بهتر می‌تواند مسائل را حل کند.

ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸، شماره 3587 ؛ 28 مرداد 1398
روزنامه اصفهان امروز دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین