کویر قم و ریگ جن؛ منشأ ریزگردهای اخیر
0 -

منشأ ریزگردهای اصفهان مشخص شد

کویر قم و ریگ جن؛ منشأ ریزگردهای اخیر

کویر قم و ریگ جن؛ منشأ ریزگردهای اخیر
20 تیر 1398, 16:01 / کد خبر:73485
مدیرکل ستاد مدیریت بحران استانداری اصفهان نتایج بررسی منشأ ریزگردهای اخیر در استان را تشریح کرد.

به گزارش ایمنا، منصور شیشه‌فروش با اشاره به نتایج اعزام چهار تیم کارشناسی برای بررسی منشأ ریزگردهای اصفهان که ۳۱ خردادماه سال جاری صورت گرفت، اظهار کرد: چهار تیم کارشناسی که به مناطق مستعد گردوغبار اعزام شدند کانون‌های جدید گردوغبار را نیز شناسایی کردند که بر اثر رسوبات سیلاب‌های بهاره در کویر به وجود آمده است. او کویر قم و ریگ جن که در مرزهای مشترک اصفهان، قم و سمنان واقع شده است را کانون‌های جدید عنوان کرد و افزود: حدود ۱۶ کانون گردوغبار نیز که از قبل شناسایی شده بودند از سوی کارشناسان بررسی و سپس جلسه‌ای در استانداری برگزار شد که بر این اساس قرار است به طور هم‌زمان و مشترک استان‌های اصفهان، قم، یزد و سمنان اقداماتی جهت کنترل و پایش کانون‌های گردوغبار انجام دهند. مدیرکل ستاد مدیریت بحران استانداری اصفهان ادامه داد: اداره کل هواشناسی موظف شد که با همکاری سه استان هم‌جوار سامانه‌های پایش گردوغبار را در سازمان هواشناسی کشور پیگیری کند، اداره کل حفاظت محیط‌زیست نیز موظف شد از کارگروه ملی مقابله با گردوغبار در سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور منابع اعتباری را برای تقویت و ایجاد سامانه‌های پایش ویژه سنجش غلظت گردوغبار را پیگیری و مطالعات ملی این کارگروه در مورد منشأ یابی ریز گردها در منطقه را اعلام کند. شیشه‌فروش با بیان اینکه اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان نیز موظف به تأمین اعتبار از سازمان جنگل‌ها برای اجرای عملیات مالچ پاشی در مناطق مختلف استان و نهال‌کاری در مناطق بیابانی شده است، اضافه کرد: امسال قرار است که در حدود سه هزار و ۳۰۰ هکتار از مناطق بیابانی نهال‌کاری و در دو هزار هکتار از مناطق مستعد ریزگرد نیز مالچ پاشی شود. او با اشاره به اینکه طرح‌های بیولوژیکی و مکانیکی اداره کل منابع طبیعی برای جلوگیری از ریز گردها در مناطق اولویت‌دار اجرا می‌شود، گفت: در هشت شهرستان کویری و بیابانی واقع در شرق و شمال شرق استان از جمله سجزی، کاشان، آران و بیدگل، نطنز، نایین، خوروبیابانک، اردستان، گز و برخوار طرح‌های مقابله با ریز گردها اجرایی می‌شود. شیشه‌فروش با اشاره به اینکه در سطح استان اصفهان سه میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار مناطق کویری و بیابانی وجود دارد که حدود دو میلیون هکتار آن کانون‌های مستعد گردوغبار است، خاطرنشان کرد: در سال‌های گذشته حدود ۳۰۷ هزار هکتار از اراضی بیابانی عملیات نهال‌کاری و در ۳۰ هزار هکتار نیز در شنزارهای هشت شهرستان شرقی و شمالی مالچ پاشی انجام شده است.

یک درصد ریز گردها از گاوخونی بود

مدیرکل ستاد مدیریت بحران استانداری اصفهان در ادامه به تالاب گاوخونی اشاره کرد و افزود: بر اساس بررسی‌ها یک درصد ریز گردها از گاوخونی بود اما می‌تواند به کانون گردوغبار تبدیل شود و حدود هشت استان کشور را تحت تأثیر قرار دهد. شیشه‌فروش اظهار کرد: تنها راهکار مقابله با ریزگردهای تالاب بین‌المللی گاوخونی با توجه به اینکه هیچ ورودی آب ندارد این است که وزارت نیرو باید حقابه گاوخونی را تأمین کند بر این اساس از شرکت آب منطقه‌ای و محیط‌زیست استان درخواست کردیم که تأمین حقابه گاوخونی را پیگیری و طرح احیای این تالاب بین‌المللی را با تکمیل مطالعات و تأمین اعتبار انجام دهند. او افزود: اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان موظف شده که طرح جامع احیای گاوخونی «سند زیست بومی» را با پیگیری سازمان محیط‌زیست کشور انجام دهد زیرا در این برنامه یکی از راهکارهای احیا تأمین حقابه های تالاب گاوخونی است.

ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی شود
پاسخ
21 تیر 1398 01:41
مهمان:
من خودم در پنج شنبه شب (1398/4/20) که ریزگردها در نور چراغ های برق هم قابل مشاهده بودند، از روی جهت حرکت پرچم ها بشخصه دیدم که بر خلاف فرمایش مدیر محترم و مادام العمر بحران استان، جهت باد از شرق به غرب (از سمت گاوخونی) است! البته اگر ایشان نفرمایند که فقط در این شب چنین بوده، با توجه به اینکه معلوم نیست بر چه اساس و با چه وسیله ای تشخیص داده اند که فقط «1%» ریزگردهای اصفهان مربوط به گاوخونی است!
مسلماً برای امسالِ آبی و با بارشهای آن که در نیم قرن اخیر بی سابقه بوده، مسؤولیت این وضعیت با کسانی است که زاینده رود را با باز کردن های با دبی بالا و بستن متناوب آن، کانال آبرسانی کشاورزی فرض کرده و هیچ حقی برای محیط زیست این رودخانه «دائمی» و گاوخونی قائل نیستند. امیدواریم این اشخاص در هر مقام و صنفی هستند، بر اساس قانون و آیین نامه احیای تالاب ها مورد پیگرد جدی قرار گیرند.
+1 -
روزنامه اصفهان امروز دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸، شماره 3587 ؛ 28 مرداد 1398
روزنامه اصفهان امروز دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین