بهبودی تنها فرد مبتلا به تب کریمه کنگو در اصفهان
0 -

بهبودی تنها فرد مبتلا به تب کریمه کنگو در اصفهان

بهبودی تنها فرد مبتلا به تب کریمه کنگو در اصفهان
20 تیر 1398, 16:05 / کد خبر:73486
تنها یک تن از ابتدای سال جاری تاکنون در استان اصفهان به بیماری تب خونریزی دهنده «کریمه کنگو» مبتلا شده که به گفته مراجع بهداشت و درمان رو به بهبودی و درمان کامل است.

به گزارش ایرنا، طبق اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، بیماری تب کریمه کنگو از ابتدای فصل گرما در سال جاری تاکنون ۵۴ نفر را مبتلا کرده و تعداد تلفات آن پنج نفر است اما به نظر می‌آید اصفهان چندان درگیر این بیماری نشد و تعداد افراد مبتلا به آن در این استان، یک نفر است. تب خونریزی دهنده کریمه کنگو، یکی از بیماری‌های خطرناک و با درصد کشندگی بالا در انسان است که علاوه بر انتقال مستقیم از انسان به انسان، به‌طورمعمول توسط کنه‌ها قابل‌انتقال به انسان و دام است. ویروس این بیماری درصورتی‌که لاشه دام در کشتارگاه‌های صنعتی (پیش سردکن) و یخچال به مدت حداقل ۲۴ ساعت در دمای منفی چهار درجه سانتی‌گراد نگهداری شود از بین می‌رود. این بیماری در فصول گرم سال از اواخر فروردین تا اواخر شهریور که زمان رشد و تکثیر کنه‌هاست، بیشتر شایع است بویژه در مناسبت‌های خاص که در آنها کشتار خارج از سیستم کشتارگاهی افزایش می‌یابد، موارد قطعی بیماری در انسان افزایش پیدا می‌کند. در یک دهه گذشته اقدام‌های مؤثری توسط سازمان‌های مرتبط مانند وزارت بهداشت و سازمان دامپزشکی به‌منظور کاهش و کنترل این بیماری صورت گرفته و تعداد موارد فوتی ناشی از آن بسیار محدود شده است.

به گفته رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، از ابتدای امسال تاکنون ۵۴ مورد ابتلا به بیماری تب کریمه کنگو در کشور گزارش شد که همه موارد تحت مراقبت و درمان قرار گرفتند اما پنج نفر از افراد مبتلا شده با وجود اقدام‌های درمانی، جان خود را از دست دادند. محمدمهدی گویا بیشترین موارد بیماری تب کریمه کنگو را مربوط به استان‌های مرزی کشور به‌ویژه سیستان و بلوچستان دانست و افزود: امسال از ۵۴ مورد ابتلا، ۱۴ مورد مربوط به سیستان و بلوچستان و سه مورد از پنج فوتی نیز از این استان است و سایر افراد فوت‌شده از گیلان و اردبیل بودند. مسئول بیماری‌های واگیر مرکز بهداشت اصفهان نیز تعداد افراد مبتلا به این بیماری از ابتدای سال جاری تاکنون در استان را یک نفر اعلام و تأکید کرد که با اقدام‌های درمانی به‌موقع، این فرد بهبود یافت. رضا فدایی با بیان اینکه فرد از عشایر مناطق غرب استان بود، افزود: بررسی‌های اولیه نشان می‌دهد که ذبح دام دلیل ابتلای این فرد به تب کریمه کنگو است. او با اشاره به اینکه شیوع این بیماری در اوایل دهه ۸۰ بالا بود، خاطرنشان کرد: در آن سال‌ها اصفهان جزو استان‌های با شیوع بالا در این بیماری بود اما با اقدام‌های پیشگیرانه، آموزش و اطلاع‌رسانی صورت گرفته در یک دهه گذشته با آن به‌خوبی مقابله شد و آمارهای ابتلا بسیار کاهش یافت. فدایی بهترین راه برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری را ذبح دام در کشتارگاه و تهیه گوشت از قصابی‌های معتبر اعلام کرد. او درباره اینکه اصفهان به عنوان یکی از استان‌های با بیشترین موارد ابتلا به تب کریمه کنگو معرفی شده است، توضیح داد: این آمار مربوط به ۲۰ سال قبل است و به دلیل اصفهان در دهه ۸۰ آمار بالایی در این زمینه داشت، هنوز در این گروه قرار می‌گیرد درحالی‌که در یک دهه اخیر، آمار آن بسیار کاهش یافت. بهزاد امیری رئیس اداره مدیریت بیماری‌های قابل‌انتقال بین انسان و حیوان وزارت بهداشت اعلام کرد که استان‌های سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی، کرمان، اصفهان، فارس و مازندران به ترتیب دارای بیشترین موارد ابتلا به تب کریمه کنگو هستند به‌طوری‌که در ۲۰ سال گذشته در سیستان و بلوچستان به‌تنهایی ۸۵۱ مورد ابتلا به این بیماری ثبت شد. وزارت بهداشت از مردم خواست از خرید هرگونه گوشت بدون مُهر سازمان دامپزشکی کشور، خرید از مراکز غیرمجاز عرضه و کشتارهای غیرمجاز دام بین‌راهی جدا خودداری کنند. لازم است هم‌وطنان گوشت موردنیاز خود را از مراکز معتبر خریداری کنند و در صورت مشاهده هرگونه علائم بیماری مراتب را با شماره تلفن ۱۵۱۲ اطلاع‌رسانی کنند.

ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸، شماره 3587 ؛ 28 مرداد 1398
روزنامه اصفهان امروز دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین