کاهش پلکانی خروجی سد زاینده رود
-2 -

معاون آب منطقه ای اصفهان مطرح کرد

کاهش پلکانی خروجی سد زاینده رود

کاهش پلکانی خروجی سد زاینده رود
31 تیر 1398, 16:18 / کد خبر:73612
خروجی سد زاینده رود تا چهار روز آینده به صورت پلکانی کاهش می یابد تا در نهایت ادامه جریان زاینده رود در منطقه پایین دست متوقف و رودخانه خشک شود.
حسن ساسانی روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهارداشت: کاهش یاد شده تا تصمیم گیری مجدد برای افزایش خروجی سد و نوبت دوم آبیاری کشت بهاره ادامه دارد.
وی اضافه کرد: کمیته پنج نفره متشکل از نمایندگانی استانداری،  شرکت آب منطقه ای، جهاد کشاورزی و صنف کشاورزی در استان برای نوبت بعدی آبیاری در مرداد ماه تصمیم خواهند گرفت.
معاون آب منطقه ای ورودی فعلی به این سد ۷۳ و خروجی از آن نیز ۷۳ مترمکعب بر ثانیه و میزان آب ذخیره شده در آن ۷۹۵ میلیون مترمکعب است.
وی، مقدار بارش ها از آغاز سال آبی جاری (مهر ۹۷) تاکنون در سرشاخه های زاینده رود را ۲ هزار و ۱۴۵ میلی متر اعلام و تصریح کرد: این مقدار در دوره زمانی بلند مدت افزایش داشته است.
ساسانی اضافه کرد: با وجود اینکه بارش های سال آبی جاری چشمگیر بوده اما مقایسه حجم کنونی با متوسط بلند مدت (۴۴ ساله) کاهش را نشان می دهد و این اعداد و ارقام تاکید می کند که موضوع کم آبی در این خطه جدی محسوب می شود.
کشت پاییزه کشاورزان منطقه اصفهان در سال قبل پس از چند نوبت درخواست گروهی کشاورزان با افزایش دریچه‌های سد زاینده‌رود از روز دوشنبه هشتم بهمن ۹۷ رقم خورد تا حدود  ۲۰ روز آب در بستر این رود جریان داشته باشد.
پس از آن خروجی سد زاینده رود بامداد یکشنبه ۲۸ بهمن کاهش یافت تا بخش وسیعی از این رود به ویژه در منطقه کلانشهر اصفهان تا نوروز ۹۸ همچون ماه‌های قبل آن با خشکی روبرو شود و قرار شد برای نوبت دوم آبیاری کشت کشاورزان در فروردین امسال دوباره زاینده‌رود بازگشایی شود.
با توجه به بارش های مطلوب پاییز و زمستان سال گذشته، ‎رییس جمهوری ۱۳ اسفند ۹۷ به وزارت نیرو دستور داد تا با در نظر گرفتن نیازهای زیست محیطی در ایام نوروز، آب را در زاینده‌رود رها کند و بعد از آن زمان تا اواخر خرداد آب در بستر رودخانه جاری بود و سپس حدود 20 روز قبل برای نوبت نخست آبیاری کشت تابستانه آب رهاسازی شد.
زاینده رود بزرگترین رودخانه منطقه مرکزی ایران است که از کوه‌های زاگرس مرکزی بویژه زرد کوه بختیاری سرچشمه گرفته و در کویر مرکزی ایران به سمت شرق پیش می‌رود و به تالاب گاوخونی در شرق اصفهان می‌ریزد.
زمین‌های کشاورزی اصفهان حدود ۵۶۳ هزار هکتار معادل ۳.۵ درصد از مساحت استان می‌باشد که با توجه به محدودیت‌های منابع آب در سال‌های اخیر، تنها حدود ۲۹۰ هزار هکتار آن زیر کشت زراعی و باغی قرار گرفته است.
در سال زراعی ۹۶- ۹۷ حدود ۲۱۰ هزار هکتار از مجموع زمین‌های کشاورزی استان به کشت محصولات زراعی اختصاص داشت که ۱۹۰ هزار هکتار آن زراعت آبی و ۲۰ هزار هکتار مربوط به زراعت دیمی بوده است.
میزان تولید انواع محصولات زراعی در استان اصفهان با توجه به بروز پدیده خشکسالی و کاهش سطوح زیر کشت حدود سه میلیون و ۲۵۰ هزار تُن برآورد شد و این در حالی است که بیش از ۱۸۰ هزار نفر در این بخش در استان مشغول به کار هستند.
سد زاینده رود به عنوان یکی از اصلی ترین سدهای مرکز کشور در سال ۱۳۴۹ با ظرفیت ۱.۴ میلیارد مترمکعب بهره برداری شد، این سد قوسی شکل در۱۱۰ کیلومتری غرب اصفهان در شهرستان چادگان قرار دارد.
زاینده رود بزرگترین رودخانه منطقه مرکزی ایران است که از کوه‌های زاگرس مرکزی بویژه زرد کوه بختیاری سرچشمه گرفته و در کویر مرکزی ایران به سمت شرق پیش می‌ رود و به تالاب گاوخونی در شرق اصفهان میریزد.
این رودخانه در سال های به دلیل سو مدیریت، تغییرات اقلیمی، خشکسالی های متوالی، تراکم جمعیت و برداشت های بی رویه به یک رودخانه فصلی تبدیل شده است و در پایین دست بخصوص در فصول گرم سال با خشکی مواجه می شود.
ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی شود
پاسخ
1 مرداد 1398 21:41
مهمان:
آقای ساسانی فکر می کنند راجع به «حوض» منزلشان صحبت می کنند؟! وقاحت تا چه حد؟! مگر زاینده رود کانال آبرسانی کشاورزی است که هر وقت دلتان خواست آب را برای آن باز و بعد از آبیاری آن را ببندید، دوباره باز کنید و باز ببندید و ...؟! آن هم در حالی که همین جا هم خود به بی سابقه بودن میزان بارشها (در 50 سال اخیر) در سال آبی جاری اشاره می کنند! واقعاً شرم نمی کنید؟! اگر جریان دائمی زاینده رود و جلوگیری از نابودی قطعی اصفهان بر اثر تداوم وضعیت فاجعه بار 20 ساله اخیر آن در امسال تحقق نیابد، پس دیگر کی چنین چیزی شدنی خواهد بود؟!
در آیین نامه قانون احیای تالاب ها، مصوب بهمن 1397، بر اولویت دوم بودن آن پس از شرب که در آیین نامه مشابه، مصوب 1396 هم ذکر شده تأکید شده است. همچنین در ازای جلوگیری از رسیدن هر متر مکعب آب به تالاب بین المللی گاوخونی (که فقط با «پایداری جریان آب در زاینده رود» تأمین می شود)، مرتکب جرم باید 140 هزار تومان جریمه بپردازد.
کلیه خائنین به زاینده رود در هر مقام و هر صنفی باشند باید با توجه به این دستورالعمل قانونی «روشن»، به خاطر این قانون شکنی های پی در پی، آشکار و وقیحانه تحت پیگرد جدی قرار بگیرند. از 11 عضو شورای هماهنگی زاینده رود به ریاست وزیر نیرو گرفته تا کمیته 5 نفره و مشخصاً استاندار بسیار ضعیف و بی اراده اصفهان. شخصی که گفته بود برنجکاری در کل استان (حتی لنجان!) ممنوع است؛ ولی اکنون زمینهای بسیاری در منطقه «گرم» شرق اصفهان، با تبخیر بسیار زیاد، آشکارا زیر کشت برنج قرار گرفته اند!
+5 -
روزنامه اصفهان امروز شنبه ۳ شهریور ۱۳۹۸، شماره 3590 ؛ 02 شهریور 1398
روزنامه اصفهان امروز شنبه ۳ شهریور ۱۳۹۸
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین